A hosszú, több időzónán átívelő repülőutak, a távoli, egzotikus tájakra utazás komolyan felboríthatja testünk természetes bioritmusát. Míg más járművek esetében működnek a kompenzációs mechanizmusok, illetve az átállás folyamatos, hiszen az indulástól a megérkezésig eltelt idő elegendő ehhez, addig a viszonylag rövid idő alatt, nagy sebességgel, több időzónán áthaladás kihívások elé állítja szervezetünket. Vannak azonban bevált módszerek, melyekkel az átállás megkönnyíthető.
- Utazás előtt egy héttel változtassunk alvásritmusunkon! Ha nyugatra megyünk, feküdjünk később a megszokottnál, ha keletre utazunk, akkor pedig érdemes korábban nyugovóra térni.
- Viseljünk napszemüveget! A napszemüveg segít a cirkadián ritmust kordában tartani az erős fények kiszűrésével. Az út során használjunk szemfedőt, füldugót, hogy nyugodtan pihenhessünk!
- Ha tehetjük, osszuk fel a hosszú repülőutat kisebb szakaszokra és iktassunk be egy-két napos megállókat! Így a szervezet fokozatosan alkalmazkodik az időeltolódáshoz.
- Utazás közben már az új úticél szerint étkezzünk, aludjunk, így könnyebb lesz megérkezéskor alkalmazkodni.
- Kerüljük a gyógyszereket! Ha eddig nem használtuk, ne repülőúton kezdjük el az altató szedését, hiszen nem tudhatjuk, ránk milyen hatással van! Ha mindenképpen szeretnénk valamilyen szert, válasszuk a természetes összetevőjű, gyógynövényes hatóanyagúakat!
- Folyamatosan hidratáljuk szervezetünket! Igyunk sok vizet, a dehidratáció ugyanis – különösen hosszú repülőutak alkalmával – súlyosbítja a jetlag tüneteit.
- Figyeljünk oda testünk átmozgatására! Az aktivitás hosszú repülőutaknál elengedhetetlen. Érdemes időről időre nyújtózkodni, guggolni egyet-kettőt, és sétálni a fedélzeten.
- A célállomáson érdemes minél több időt a szabadban tölteni, így az átállás gyorsabb és zökkenőmentesebb.
- Bármennyire nem érezzük magunkat álmosnak, próbáljunk a helyi időnek megfelelően nyugovóra térni! Legalább négy óra éjszakai alvásra szükség van, méghozzá helyi idő szerint. Ha ez nem megy, pótoljuk az éjszakai alvást kisebb pihenőkkel, rövid szunyókálásokkal!
- Ha nyugatra megyünk, a reggeli fényt érdemes kiélvezni, míg a délutáni fényt kerüljük, hogy cirkadián ritmusunk át tudjon állni. Ha keletre utazunk, akkor pedig a délutáni fényeket keressük!
BENU Online Gyógyszertár ajánlata:
NATURLAND nyugtató filteres tea 25x
<p>A teakeverék fogyasztása javasolt különböző okokból fellépő nyugtalanság, idegesség, alvászavarok, szorongás és depresszió csökkentésére, megszüntetésére.</p>
1 549 Ft
+1 tipp: Ha 4 napnál rövidebb az út, az otthoni idő szerint éljünk. Egyszerűen nem érdemes átállni a helyi időre.

Az influenza 6 korai tünete
Az influenza korai tüneteinek időben való felismerése megakadályozhatja a vírus terjedését, és elősegítheti a betegség kezelését, mielőtt rosszabbodna. Minden évben heteket vesz el az életünkből, idén ne hagyja, hogy az influenza győzzön!

Gigantizmus – Ha hirtelen túl nagyot nő a gyerek
A gigantizmus, vagy óriásnövés egy gyerekkorban előforduló betegség, amit a növekedési hormon túlzott termelődése okoz. A betegség miatt a gyerekek hirtelen és nagyon megnőnek, aminek kellemetlen következményei is lehetnek. De hogyan állapítható meg ez a jelenség és lehet-e kezelni?

Megfázás gyerekkorban – Fő a megelőzés!
Ahogy beköszönt az ősz, egyre gyakoribbá válnak a felső légúti megbetegedések. Ez nem véletlen, hiszen a nyirkos, hűvös környezet jót tesz a kórokozók szaporodásának és terjedésének. Ráadásul fogékonyabbak is vagyunk a fertőzésekre, hiszen kevesebbet mozgunk és kevesebb vitaminhoz jutunk. Így vannak ezzel a gyerekek is, akiknél nem is olyan nehéz megelőzni a náthát, kezelni pedig szintén könnyű lehet!

A 3 leggyakoribb autoimmun betegség nőknél
Az autoimmun betegségek olyan gyulladásos betegségek, melyeknél a kialakult gyulladásért az immunrendszer hibás működése tehető felelőssé. Most a három, nőket érintő leggyakoribb kórképet mutatjuk be.