Miért veszélyes a kezeletlen inzulinrezisztencia?
A hasnyálmirigyben termelődő inzulin a szénhidrát-anyagcsere fő hormonja, melynek elsődleges feladata, hogy a vérből a sejtekbe juttassa a glükózt. Inzulinrezisztencia (IR) esetén a sejtek rezisztenssé válnak az inzulinnal szemben, így a folyamat zavart szenved. Emiatt kompenzálásként a hasnyálmirigynek a kelleténél több inzulint kell termelnie, hogy a cukor a sejtekbe kerülhessen. Az állapot legnagyobb veszélye, hogy ez hosszútávon túl nagy terhet ró a hasnyálmirigyre, ami egy idő után kifárad, és ez 2-es típusú cukorbetegséghez vezet.
A mozgás szerepe az inzulinrezisztencia gyógyításában
Az inzulinrezisztencia terápiájában a gyógyszeres kezelés és a dietetikus által összeállított, speciális diéta mellett igen nagy szerepe van a személyre szabott mozgásprogramnak is. A testedzés ugyanis növeli az inzulin iránti érzékenységet, így segít abban, hogy kevesebb inzulin felhasználásával a glükóz a sejtekbe kerüljön. Éppen ezért sportolás hatására normalizálódik a vércukorszint, csökken az inzulin mennyisége, ráadásul a felgyülemlett zsírszövetektől is megszabadít, ami szintén hozzájárul a betegség sikeres terápiájához, hiszen tanulmányok szerint már 5-10 százalékos súlyvesztés is jelentős javulást eredményezhet az állapotban. Napi 30-60 perc testmozgás hatására ezek az előnyök akár 24-48 órán keresztül is fennállhatnak.
BENU Online Gyógyszertár ajánlata:
Algoflex Izom+ízület 300mg retard kemény kapszu...
<p>A készítmény az úgynevezett nem-szteroid gyulladásgátló gyógyszerek közé tartozik. Fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és lázcsillapító hatással is rendelkezik.</p>
2 899 Ft
Ajánlott mozgásformák
A legtöbb inzulinrezisztenciás kizárólag kardió edzéseket végez, pedig erősítő edzésekkel kombinálva lényegesen nagyobb és gyorsabb javulás érhető el. Az izomépítés ugyanis csaknem ugyanolyan fontos az inzulin csökkentésében és a szénhidrát anyagcsere normalizálásában, mint a zsírvesztés. Minél nagyobb az izomtömegünk, annál kevesebb inzulinra van szükségünk, így annak mennyisége csökken.
A maximális eredmény elérése érdekében fontos a személyre szabott, pulzuskontrollált mozgásprogram összeállítása, amely tartalmazza mind a kardió, mind pedig az erősítő, izomtömegnövelő edzéseket. Ezek heti elosztása, valamint idejének meghatározása mozgásterapeuta feladata. A szakember a sportolás megkezdése előtt részletes állapotfelmérést végez, mivel a mozgásformának és a terhelésnek igazodnia kell a beteg egészségi állapotához, edzettségi szintjéhez, ami többek között a hipoglikémia (vércukorszint zuhanása) fellépését hivatott megelőzni. Érdemes tehát mindenképpen szakember segítségét kérni, aki hosszú távra, tervszerűen építi fel a személyre szabott edzésprogramot és az egyéni terhelhetőségtől, egészségi állapottól, a fejlődés ütemétől függően módosítja az edzéseket.

Gluténmentes karácsony – 10 tipp gluténérzékenyeknek!
A karácsonyi időszak igazi kihívást jelenthet azok számára, akiknek a családjában gluténérzékeny személy van, hiszen a diétát olyankor is be kell tartani ahhoz, hogy ne legyen probléma. Következő tippjeink abban segítenek, hogy az ünnepek ne a nehézségekről szóljanak.

Ezért jó nekünk a chiamag
Az utóbbi évek egyik legismertebb szuperélelmiszere a chiamag, ennek ellenére kevesen tudják, pontosan milyen pozitív hatásai is vannak. Alább összegezzük ezeket.

Cukormentes karácsony – Tippek cukorbetegeknek
A cukorbetegeket nagy próbatétel elé állítja a karácsonyi időszak, hiszen mindenhol finomabbnál finomabb süteményekkel találkoznak. Az alábbi tippek azonban sokat segíthetnek, ha nem szeretnénk minden jóról lemondani.

Ennyi mindenre jó a hajdina
Egyre gyakrabban hallani, hogy a hajdina nagyon egészséges. Nem csupán a szervezetünk sav-bázis egyensúlyára van jótékony hatással, hanem még a vércukorszintet is képes csökkenteni. Cikkünkből kiderül, hogy még milyen további pozitív hatásai vannak.

Nyári útipatika – Milyen gyógyszert vigyünk nyaralásra?
Ezeket vigye magával, ha utazik! A leggyakoribb panaszok a nyaralás alatt.