A legtöbb családban karácsonykor mindig van bejgli, töltött káposzta és még számos ínycsiklandozó, ámde nehéz és kalóriadús fogás. Készítsük el ezek egészségtudatosabb változatát és teremtsünk új hagyományokat!
Finom ételek egészséges verzióban
Az alábbi konyhatechnikai eljárásokkal jóval egészségesebbé és „alakbarátabbá” tehetők az ételek:
- A teflonos vagy kerámia serpenyőkben, fólia alatt vagy cserépedényben alig kell zsiradékot használni.
- Főzés helyett pároljuk a zöldségeket! Hagyjuk roppanósan a répát, a brokkolit, amelyek így nem veszítik el teljes vitamin- és ásványi anyag tartalmukat.
- Inkább süssük a húst panírozás helyett! Ahhoz, hogy „ledolgozzunk” egy szelet rántott sertéskarajt, majdnem kétszer annyit kell sportolnunk, mint ha natúrszeletként lett volna elkészítve!
- Ha mégis rántott ételeket sütünk, panírként használjunk darált zabpelyhet vagy mandulát!
- A töltött káposztát készítsük soványabb húsból!
- A hagyományos karácsonyi sütemények mellett készítsünk gyümölcs alapú finomságokat! A desszerteket készíthetjük olyan édesítőszerrel is, amelyet a fogyókúrázók, illetve a cukorbetegek is nyugodt szívvel fogyaszthatnak.
Minőségi alapanyagok
- A karácsonynak ma már elengedhetetlen kellékei a csokoládéfigurák és a különféle ízesítésű szaloncukrok. Válasszunk minőségi alapanyagokból készült édességet! Olvassuk el figyelmesen az összetevők listáját, és válasszuk a valódi csokoládéból, magas kakaótartalommal készült finomságokat! A bevonómasszából készült termékek esetén a kakaóvajat egyéb, olcsóbb növényi zsírokkal helyettesítik, ezek nem csak hizlalnak, de rendkívül károsak is az egészségre.
- Vásároljunk friss, helyi alapanyagokat! Igaz ez a zöldségekre, gyümölcsökre és a húsokra is. Ha lehet, piacon szerezzük be a hozzávalókat és ne a nagy kereskedelmi láncok boltjaiban!
Megfontolt fogyasztás
- Ne tömjük degeszre magunkat, inkább többször együnk kevesebbet!
- Ne érezzük úgy, hogy minden ünnepi finomságot el kell fogyasztanunk egy-két nap alatt! Bizonyos típusú ételekből le is fagyaszthatjuk a maradékot, később is jól fog jönni.
- Ne tespedjünk el! Nem terheli meg a gyomrunkat annyira a sok evés, nem maradnak rajtunk plusz kilók, ha minden nap mozgunk is.
- Mértékkel fogyasszunk alkoholt! Ha ugyanis egyszerre nagyobb mennyiségű alkoholt fogyasztunk, a máj nem képes rögtön az egészet lebontani: a szesz bizonyos százaléka a vérben marad, kitágulnak a bőrben lévő hajszálerek, csökken a testhőmérséklet, fokozódik az étvágy, romlik a mozgáskoordináció, növekszik a reakcióidő. Ráadásul az alkohol igen kalóriadús is!
2016. november 16.