Mi a reflux?
A reflux a gyomorsavval és emésztőnedvvel elkeveredett gyomortartalom visszaáramlása a nyelőcsőbe. Ez a kellemetlen tünetekkel járó betegség akár már csecsemőkorban is megjelenhet. Kiadós étkezést követően egészséges gyerekeknél is előfordulhat, de ha gyakran - legalább hetente két-három alkalommal - ismétlődik, akkor mindenképpen kezelést igényel. A betegség hátterében a nyelőcső záróizmainak elégtelen működése áll: normál esetben a záróizom csak egy pillanatra nyílik ki, amikor a gyomor irányába áthalad rajta az étel, de reflux esetén a záróizom gyűrűje az alulról ránehezedő hasűri nyomás miatt kinyílik, a gyomorsav visszaáramlik és felmarja a nyelőcsövet.A reflux tünetei
Csecsemőkorban a szoptatás vagy a tápszer elfogyasztása után természetes jelenség az úgynevezett bukás, amelyet az okoz, hogy a picik evés közben sok levegőt is nyelnek és ez a levegő kinyomja a táplálék egy részét. Ezért nagyon fontos a babák büfiztetése étkezések után. Ha azonban az átlagosnál gyakoribbak a bukások, mellette hányás is előfordul vagy a visszabukott táplálék zöld vagy sárga színű, nagy a valószínűsége, hogy refluxszal állunk szemben. Árulkodó jel lehet, ha a baba gyakran csuklik, nyeldekel, köhécsel, feszítget, böfög és erős szájszag is kialakulhat nála. Nagyobb gyerekek gyakran panaszkodnak savas felböfögésre és gombócérzésre a torokban, gyomo fájásra, de a rekedtség, a gyakori hányás és a visszatérő légúti megbetegedések is figyelmeztető jelek lehetnek. A sav okozta felmaródások komoly gyulladást okozhatnak, ami miatt a nyelés nehézkessé, az étkezés pedig kellemetlen élménnyé válik. Emiatt a refluxos gyerekekre jellemző az étvágytalanság, az evés elutasítása és a nyűgösség, gyakori sírás. Figyelmeztető tünet lehet a kisgyermek súlygyarapodásának nem megfelelő üteme, a fejlődésben való lemaradás. A kezeletlen reflux szövődménye lehet a gyakori orrdugulás, nátha, a fülfertőzések és orrmelléküreg-gyulladások, súlyosabb esetekben a tüdőgyulladás, a nyelőcső-szűkület, piciknél akár a légzéskimaradás is.A reflux kezelése
A reflux és a gyomorsav mennyiségének vizsgálata pH-szondával és endoszkópos vizsgálattal történik. Refluxos babáknál kifejezetten hasznos a szoptatás, hiszen az anyatej gyorsan elhagyja a gyomrot, illetve a nyelőcsőbe visszajutva is kevésbé irritáló. Babákra és kisgyermekekre is igaz, hogy nem szabad egyszerre nagy adagokat adni, sokszor keveset kell enniük. Segíthet, ha az ágyuk fejvégét 30 fokkal megemeljük.
A reflux tüneteit súlyosbítja, ha gyermekünk allergiás. A refluxos gyerekeknél nagyon gyakori a tejfehérje-allergia, ezért ezt az allergént érdemes kizárni az étrendből. Kerülendők a zsíros, fűszeres ételek, a csokoládé, a tömény édességek és a méz, ezek ugyanis tovább irritálják a gyulladt nyálkahártyát és fokozzák a gyomorsav termelődését. Nagyobb gyerekeknél gyógyszeres kezelés és savcsökkentők szedése is szóba jöhet a kezelés részeként.
A reflux bármely életkorban kialakulhat, súlyos szövődményeket okozhat és jelentősen rontja az életminőséget, ezért gyanú esetén forduljunk mielőbb gastroenterológushoz!
2017. január 15.