Ne lapozzanak tovább és ne dugják a fejüket a homokba, mert higgyék el a prosztataproblémák nemcsak a Kovács Józsefeket és Kiss Pétereket érintik.
Előzzük meg együtt a súlyosabb problémákat!
Ugye már Önnel is előfordult Tisztelt Ötvenes, hogy éjszaka vizelési ingerre ébredt és eszébe sem jutott, hogy ennek oka egy 20 grammos szelídgesztenye nagyságú páratlan szerv, amit prosztatának vagy dülmirigynek hívnak. Ez a szerv a férfi kismedencében a húgyhólyag és a végbél között, a hímvessző (pénisz) eredésénél található, mely körülöleli a húgyhólyag nyaki részét és a húgycső kezdeti szakaszát. Szövettanilag simaizom sejtekből és mirigyhámból épül fel. A mirigyek váladékot termelnek, mely ejakuláció (szexuális aktus során a sperma kilövellése) alkalmával a húgycsőbe kerül, és ott keveredik az ondóhólyag váladékával, ennek szerepe, hogy a hímivarsejtek életképességét és megtermékenyítő képességét biztosítsa.
A férfiaknál gyakran megbetegedhet a prosztata. A leggyakrabban előforduló betegségek: a prosztatagyulladás, a prosztata jóindulatú megnagyobbodása valamint a rák.
A prosztatagyulladás (prosztatitisz) bármilyen életkorban előfordulhat, lázzal, vizelési nehézséggel vagy gyakori vizeletürítéssel járhat és égő fájdalomérzés kísérheti, akár genny is megjelenhet a vizeletben. Idültté válása esetén a folyamat sokszor okozhat deréktáji fájdalmat vagy potenciazavart. Amennyiben a betegség tüneteit észleli, érdemes szakorvoshoz fordulni!
Az 50-60 éves férfiak akár 50 százalékát érintheti a népbetegségként is felfogható jóindulatú prosztata-megnagyobbodás. Ez esetben a húgycső körüli mirigyek megnagyobbodása miatt összenyomódik a húgycső emiatt vizelési nehézség jelentkezhet, valamint a húgyhólyagban és a vesében vizeletpangás és az esetleges fertőzés miatt gyulladásos folyamat jelentkezhet. A leggyakoribb tünetek között szintén meg kell említeni a sürgető vizelési ingert, az akadozó, nehézkes,- és gyakori éjszakai vizelést valamint szexuális problémák kialakulását.
Súlyos betegsége a prosztatarák (karcinóma), mely a kezdeti stádiumban gyakran tünetmentes, de a későbbiek folyamán számos tünetet okozhat: a vizelés megváltozása, véres vizelet, potenciazavar, deréktáji, - és csontfájdalom a betegség ráutaló jelei lehetnek. A prosztatarák a férfiak rosszindulatú daganatos megbetegedései között dobogós helyen áll. A betegség kialakulásában mind az öröklött hajlam, mind a környezeti tényezők szerepet játszhatnak - a hormonális hatások, a szexuális aktivitás és a táplálkozás egyaránt fontosak.
Jelenleg sajnos a világon nincs olyan ország, ahol kötelező lenne prosztataszűrésen részt venni, ezért is fontos az Ön figyelmét kérni! Minden 50 év feletti férfinak évente egyszer ajánlott felkeresnie urológus szakorvosát. A prosztata vizsgálata csak néhány percet vesz igénybe, végbélen keresztül végzik, kissé kellemetlen, de a korai felismerés lehetősége miatt akár életmentő lehet.
Ne hagyják figyelmen kívül testük jelzéseit!
Gyógyszertárakban is elérhető a prosztatarák szűrésére alkalmas, otthon elvégezhető öndiagnosztikai teszt. Ennek a terméknek a segítségével a vérből lehet kimutatni a prosztata-specifikus antigén (PSA) mennyiségét, mely felvetheti a rosszindulatú folyamat lehetőségét. Természetesen ez önmagában nem helyettesíti a szakorvosi vizsgálatot, csak annak kiegészítésként alkalmazható.
A helyes diagnózist követően többféle kezelésre lehet szükség. Egyszerűbb esetben alkalmazhatók bizonyos növényi kivonatokat tartalmazó készítmények is, melyekből a patikákban széles a választék, ezek jótékonyan befolyásolhatják a prosztata működését és enyhíthetik a már fennálló tüneteket. Egészségükre!