Epekő
Az epekőbetegség a népesség csaknem kb. 15%-át érinti. Akkor keletkezik, ha a koleszterinszint megemelkedik. Szteroidok vagy fogamzásgátlók szedése fokozottan hajlamosít epekőképződésre, ezt teszi velünk a túl sok zsiradék és protein fogyasztása is. Kicsit furcsa ugyan, de a zsírban különösen szegény és diétás étrend pontosan ugyanilyen rizikófaktor! Ugyanis az epe kibocsájtás ingerléséhez szükség van minimum 5-10 gramm zsírbevitelre naponta. Ellenkező esetben elszaporodnak a baktériumok a vékonybélben és erjedés, puffadás, nagy mennyiségű gáz képződése lesz a következménye. Nem beszélve arról, ha nem ürül rendszeresen az eperaktár, a felgyülemlett epe előbb-utóbb besűrűsödik, majd kristályok keletkeznek benne, melyek csomókat alkotnak és kialakul az epekő, mely koleszterinből és epe-sókból tevődik össze. Epekőre utalhat a fájdalom a törzs jobb oldalán, migrén, fejfájás, merevség, rossz közérzet, állandó fáradtság.Ha az epehólyag eltávolításra kerül
Mint minden szervnek, így az epének is komoly feladata van szervezetünk működésének és egyensúlyának fenntartásában. Folyamatosan termelődik a májban, összevegyül az epe-utakban és a hólyagban raktározódik. A fő vezetéken, amelyen keresztül áramlik, van egy „zár”, amely csak akkor nyílik ki, ha hír érkezik az agyba az érkező táplálékról. Amikor befejeztük az evést, a lakat zárul, hogy ne veszítsünk egy csepp epefolyadékot sem fölöslegesen. Ha egy komoly epegörcs, vagy epekőbetegség következtében, az epehólyag eltávolításra kerül, a „lakat” - az epehólyag nélkül - nem az étel bevitelekor nyílik, hanem amikor az epe utak nem bírják már a nyomásfölösleget. Az epe olyankor kerülhet a vékonybélbe, amikor nincs mit lebontani, így patkóbél gyulladást, esetlegesen a hasnyálmirigybe kerülve, hasnyálmirigy gyulladást okoz. Nagyon nagy adag epe kiválasztása esetén nagy mennyiségű és gyakori híg széklet lesz az eredmény. Vagyis az epehólyag eltávolítása esetén már soha nem lesz olyan kiegyensúlyozott az emésztés, mint annak előtte. Ezért még ha problémánk is van az epénkkel, csak végső esetben gondoljunk e kicsiny szerv eltávolítására és inkább váltsunk életmódot, amellyel megőrizhetjük epénk és emésztésünk egészségét!Tanácsok az epe hatékonyabb működéséért
- Fogyasszunk rendszeresen a következő élelmiszerekből: Articsóka, zöldbab, cékla, sárgarépa, gyermekláncfű, édeskömény, citrom, kelkáposzta, csalán, olívaolaj, olívabogyó, petrezselyem, retek, édesburgonya, vízitorma.
- Előzzük meg az epekövet natúr szója, protein, dió, bab, lencse, borsó étrendünkbe iktatásával! Használjunk kurkumát, mely kiváló hatással van a májra és az epehólyagra.
- Szedjünk B-komplex vitaminokat és fogyasszunk hántolatlan gabonaféléket, melyekben ezek a vitaminok természetes formában is megtalálhatók és abban segítik az epehólyagot, hogy tökéletesebben tudja az epét kibocsájtani.
- Mozogjunk rendszeresen, hiszen a sport átmozgatja az egész testet, javítja a vérkeringést, segíti a méreganyagok kiválasztását és az emésztésre is jó hatással van!
- Járjunk rendszeresen masszőrhöz! Ez segít az elmerevedett váll és nyakizmok feloldásában és a vérkeringés fokozásában.
- Párologtassunk illóolajokat, melyek közül a bergamott, keserű narancs, kamilla és levendula, a borsmenta és a rozmaring olaj kifejezetten jótékony hatással van az emésztőszervekre.
2017. február 2.