Minden a myelomaról, vagyis a csontvelődaganatról

csontvelődaganat

Kapcsolódó tünetek:

Mi az a myeloma?

A myeloma más néven myeloma multiplex, rosszindulatú haematológiai betegség, a plazmasejtek rákos burjánzása, amely egy a csontvelőben előforduló fehérvérsejt-típus. A csontvelő egy szivacsos anyag, amely a testben lévő nagyobb csontok közepén, illetve a csöves csontok végén található. A csontvelő az, ahol minden vérsejt készül. A plazmasejtek az immunrendszer részét képezik. A normál plazmasejtek antitesteket termelnek, amelyeket immunglobulinoknak is hívunk és a szervezet fertőzések elleni küzdeleméhez elengedhetetlenek. A myelómában a plazmasejtek abnormálisak és csak egyfajta antitestet szabadítanak fel, mely paraprotein néven ismert, és nincs hasznos funkciója. A röntgen és a csontvelő biopszia mellett a paraprotein szint mérése révén diagnosztizálják és monitorozzák a myelomát. A myeloma sejtek megakadályozzák az antitestek normális termelését, így a szervezet immunrendszere gyengül és fertőzésre érzékennyé válik. A mielóma sejtek szaporodása szintén befolyásolja a vörös és a fehérvérsejtek normál termelődését és működését. Ezeknek a diszfunkcionális antitesteknek az abnormálisan magas mennyisége a vese károsodását is okozhatja. Ezenkívül a csoportosan elhelyezkedő myeloma sejtek olyan anyagokat termelnek, amelyek csontpusztítást okoznak (ez okozza a jellegzetes röntgenképet), ami csontfájdalmat és gyakori töréseket eredményezhet. A myelomához kapcsolódó tünetek és szövődmények egy részét a kóros plazmasejtek elhelyezkedése okozza, egyéb tünetek pedig a funkcióvesztéshez és a kóros paraproteinhez köthetők. A myeloma betegség a test egészére kiterjed és hat, ezért is a teljes elnevezése a multiplex mieloma. A csontvelő, a gerinc, a koponya, a medence, a bordák, a karok és lábak hosszú csontjaiban, a vállakban, állcsontban aktív, tehát ezek a leginkább veszélyeztetett területek ahol megjelenhet a betegség.

Kinél magas a betegség kockázata?

65-70 évesek korosztálya a leggyakrabban érintett. A férfiak kétszer olyan gyakran betegszenek meg, mint a nők. Határozottan magas rizikót jelent bizonyos vegyszerekkel vagy sugárzó anyagokkal való rendszeres találkozás (munkahely, kőolajipar, egyéb rosszindulatú betegség kezelése-sugárkezelés) valamint egyes vírusfertőzések (pl. HIV) és az afroamerikai populáció.

A myeloma jelei és tünetei

Hypercalcaemia (túlzott kalcium a vérben), anaemia (a vörösvérsejtek hiánya vagy csökkent funkciója), veseelégtelenség, érzékenység a fertőzésekre, csontritkulás, csontfájdalom, csontdaganat vagy törés, magas paraprotein  szint a vérben és/vagy a vizeletben, és a megmagyarázhatatlan fogyás.

Hogyan kezelik a myelomát?

Ha myelomája van, számos olyan kezelési lehetőség áll rendelkezésre, amelyek lelassítják a myeloma sejtek növekedését, és enyhítik a csont fájdalmát, a fáradtságát és a betegséghez társuló egyéb tüneteket. A kezelés típusa függ az Ön egészségi állapotától, valamint a myeloma típusától és stádiumától valamint az életkortól.

A myeloma kezelési lehetőségei

Kemoterápiás kezelés, immunmodulátorok (olyan gyógyszerek, amelyek az immunrendszer egyes területeire irányulnak), anaemia gyógyszerek, sugárkezelés, őssejt-transzplantáció, a csontok egészségének javítására szolgáló gyógyszerek szedése. Néhány beteg esetében a klinikai vizsgálatban résztvevők számára hozzáférést biztosítanak a kísérleti terápiákhoz.
2018. január 24.
Kapcsolódó cikkek