A tudatos kismamák tisztában vannak azzal, hogy a várandósság során sokkal jobban oda kell figyelniük az egészségükre, hiszen már nemcsak a saját, hanem a magzatuk jóllétéről is gondoskodniuk kell. Különösen nagy szerep jut ebben az időszakban a táplálkozásnak, hiszen az egészségtelen étrend, a túlsúly és a genetika mind megnövelik egy veszélyes kondíció, a terhességi cukorbetegség kialakulásának esélyét.
De miért is annyira rettegett ez az állapot? Hogyan vehetjük észre a kialakulás első jeleit? Ezek a legfontosabb kérdések, amelyek biztosan felmerülnek a leendő anyukákban. Ezek után pedig megtárgyaljuk a lehetséges kezelési módokat, és arra is részletesen kitérünk, hogy ebben az állapotban milyen ételeket ehetünk és hogy milyen alapanyagok kerülendőek.
Mit nevezünk terhességi cukorbetegségnek és hogyan szűrhető?
Terhességi cukorbetegségnek (gestatios diabetes mellitus, GDM) a várandósság során felismert szénhidrát-anyagcserezavart nevezzük. A rutinszűrés a terhesség 24-28. hete között történik kötelezően, ekkor a szokásos laboratóriumi vérvétel során az éhgyomori vércukrot is ellenőrzik. Abban az esetben, ha előző terhesség során már ismert volt GDM, akkor már a következő várandósság tervezésekor javasolt a szűrést elvégezni, illetve az újabb terhesség felismerésekor.
A diagnózist vércukor terhelés eredménye alapján lehet kimondani. Egészséges esetben az éhgyomri vércukor érték 5,6 mmol/liter alatt van, a 120 perces érték pedig alacsonyabb mint 7,8 mmol/liter.
Mi okozza?
A vércukorszintet az inzulin nevű hormon szabályozza, amelynek a hatékonyságát rontják a placentában termelődő hormonok a terhesség alatt. Ha a hasnyálmirigy nem tud megfelelő mennyiségű inzulint előállítani – és az előállított inzulin sem tudja a hatását kifejteni –, akkor a vércukorszint megemelkedik. A problémát minden esetben igen komolyan kell venni.
A kialakulás kockázatát jelentősen megnöveli a túlsúly, a mozgásszegény életmód, az inzulinrezisztencia, illetve ha a családban előfordult cukorbetegség.
A terhességi cukorbetegség tünetei
A gesztációs diabétesz gyakran tünetmentes, és sok esetben csak a fent említett rutinszerű vércukorszűrés során diagnosztizálják. Ugyanakkor van néhány tünet, ami utalhat erre az állapotra.
Az egyik jelzés, amit sokan tapasztalnak, az a fokozott szomjúságérzés: gyakrabban érezhetjük magunkat szomjasabbnak a szokásosnál, még akkor is, ha elegendő mennyiségű folyadékot fogyasztunk. A fokozott szomjúsággal együtt gyakrabban is vizelhetünk, így ez is egy árulkodó jel lehet. Mindezekkel együtt jár a szájszárazság érzése is.
A terhesség alatt normális a fáradtság érzése, de a terhességi diabétesz ezt tovább fokozhatja. A vércukorszint ingadozásai miatt előfordulhat, hogy időnként homályosan látunk, ami ilyenkor különösen félelmetes lehet. A vércukorszint emelkedése pedig elősegítheti a gombás fertőzések, például a hüvelygomba kialakulását.
Ezek a tünetek nem feltétlenül jelentkeznek minden esetben. De fontos, hogy ha csak gyanítjuk is a terhességi cukorbetegség lehetőségét, minél hamarabb forduljunk orvoshoz. A korai felismerés és a megfelelő kezelés ugyanis kulcsfontosságú a magzat és az anya egészségének megőrzése érdekében.
Miért veszélyes az állapot?
Ez az állapot a magzatra és az anyára is veszélyes. Az anyáknál nagyobb a spontán abortusz, a császármetszés, illetve a problémás szülés kockázata. De kezeletlen esetben a méhlepény idő előtti elöregedését, a magzat elhalását, és koraszülést is eredményezhet. A magzatban nagyobb eséllyel alakul ki fejlődési rendellenesség és gyakoribb a magzati megbetegedés és halálozás is. A rossz vércukor-háztartás károsan befolyásolja a magzat fejlődését, későbbi élete során hajlamossá teheti őt krónikus betegségek kialakulására, amilyen például az elhízás, a cukorbetegség, vagy a magas vérnyomás.
Mit tegyünk terhességi diabétesz esetén?
Ha megállapításra került a cukorbetegség, az egyik legfontosabb teendő a személyre szabott diéta összeállítása. Ne kísérletezzünk egyedül, például online elérhető terhességi cukorbetegség mintaétrenddel. Ehelyett kérjük ki egy orvos és egy dietetikus tanácsát! A szakemberek biztosan figyelembe veszik az életkorunkat, egyéb betegségeinket, testtömegünket, általános egészségügyi állapotunkat és így tovább.
Ezek alapján meghatározásra kerül, hogy összesen hány gramm szénhidrátot szükséges fogyasztanunk a nap folyamán, illetve étkezésenként a vércukorszint normalizálásához. A diétához tartozik továbbá a gyors és a lassú felszívódású szénhidrátok megfelelő időben történő bevitele is, hiszen a nap folyamán változik a szervezet inzulin-érzékenysége. Például reggel és esete kerülni kell a gyors felszívódású ételeket.
A terhességi cukorbetegség étrendi kezelésének lényege, hogy ne emelkedjen meg a kismama vércukor-értéke. Ennek érdekében igen fontos a megfelelő alapanyagok és ételek kiválasztása az étrend összeállítása során.
Mit ehetünk és mit nem?
A következőkben felsoroljuk, hogy melyek azok az ételek, amelyeket ilyenkor nem szabad fogyasztanunk, illetve hogy melyeket kell előnyben részesítenünk ezek helyett.
Mindenképpen kerülnünk kell a fehér lisztet és az abból készült ételeket.
Ezek helyettesíthetőek magas rosttartalmú teljes kiőrlésű lisztekkel, zabpehelyliszttel.
Szintén kerülendő a cukor, ami helyettesíthető mesterséges édesítőszerekkel, steviával, cukoralkoholokkal – például eritrittel vagy xilittel. De ez utóbbiak szénhidráttartalma feltétlenül hozzászámolandó a napi szénhidrátbevitelhez.
Az édességek fogyasztását is csökkentenünk kell, még a jó alapanyagokból – mondjuk zabpehelylisztből, édesítőszerrel – készülteket sem ajánlott heti egy, maximum két alkalomnál többször enni.
A gyors felszívódású szénhidrátokat tartalmazó köretek, mint a burgonya, a fehér rizs és a fehér lisztből készült tészták, szintén tiltólistásak. Ezek helyett együnk lassú felszívódású szénhidrátokat tartalmazó köreteket, például bulgurt, kölest, quinoát, édesburgonyát, párolt zöldségeket.
Azok az élelmiszerek is mellőzendők, amelyek hirtelen és nagy mértékben emelik a vércukorszintet. Ezek közé sorolhatók a befőttek, a szőlő, valamint az aszalt gyümölcsök is. Ezek ugyanakkor helyettesíthetők olyan élelmiszerekkel, amelyek nem okoznak jelentős vércukoremelkedést: ebbe a kategóriába tartozik a legtöbb zöldség, a paradicsomtól, a leveles zöldségektől kezdve a káposzta- és gyökérfélékig. Rágcsálnivaló lehet akár egy édesburgonyából, céklából készült chips, zöldségmártogatósok is.
Végül, de nem utolsósorban a feldolgozott, túlfinomított ételek is veszélyesek. Nemcsak az alapanyagok szénhidráttartalma és összetétele, hanem az elkészítésük módja, a halmazállapotuk, a feldolgozottságuk mértéke – vagyis a konyhatechnológia – is szerepet játszik abban, hogy az adott étel mennyire emeli a cukorszintet. A folyékony állagúak, például a gyümölcslevek, vagy a pürésített krumpli, valamint a reszelt alma is gyorsabban emelik a vércukorszintet, mint a szilárd ételek. De a finomra szitált fehér liszt is veszélyesebb ilyen szempontból, mint a durum- vagy a teljes kiőrlésű, korpás liszt – ez pedig a feldolgozott állapotukra is igaz.
Nem árt tudni, hogy a zsírtartalom is befolyásolja ezt a hatást: a magasabb zsírtartalmú ételek – például a tejes, tejszínes édességek, habart ételek – mérsékeltebb vércukorszint-emelkedést okoznak.
Megoldások az étrenden túl
A terhességi cukorbetegség kezelésére az étrendi változtatásokon túl további lehetőségek is rendelkezésre állnak, ha a táplálkozás és a testmozgás nem elegendőek a vércukorszint megfelelő szabályozásához.
Ezek közé tartozik az inzulin: ez a leggyakoribb gyógyszer, amelyet terhességi cukorbetegség esetén alkalmaznak. Az inzulin természetes hormon, amely segít a sejteknek felvenni a glükózt a vérből. Mivel az inzulin nem jut át a placentán, biztonságos a magzat számára. Az inzulint injekció formájában kell bevinni, és az orvos által javasolt időpontokban és adagokban kell alkalmazni. A dózist a vércukorszint mérése alapján állítják be, és azt rendszeresen ellenőrizni kell.
Bizonyos esetekben az orvos szájon át alkalmazható gyógyszereket is felírhat, ám ezek alkalmazása kockázatos lehet, így csak szélsőséges helyzetben nyúlnak ezekhez.
Megelőzhető a GDM, illetve a későbbiekben a cukorbetegség kialakulása?
Röviden, igen, a terhességi cukorbetegség, illetve a későbbiekben a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása bizonyos intézkedésekkel megelőzhető. Bár a gesztációs diabéteszre ez nem minden esetben igaz, az alábbi lépések segíthetnek minimalizálni a kockázatot.
Az első az egészséges testsúly fenntartása, ami a terhesség előtt és alatt egyaránt fontos. Mint említettük, az elhízás növeli a terhességi cukorbetegség kockázatát. Ennek érdekében fogyasszunk alacsony glikémiás indexű ételeket, mint például teljes kiőrlésű gabonákat, zöldségeket, és sovány fehérjéket. Kerüljük a túlzott cukor- és finomított szénhidrátbevitel. A rendszeres, mérsékelt testmozgás segíthet az inzulinérzékenység javításában és a vércukorszint szabályozásában. Ilyenek például a séta, úszás vagy kismamajóga. Amennyiben pedig magas a kockázatunk a gesztációs diabétesz kialakulására, az orvos javasolhat rendszeres vércukorszint-ellenőrzést a terhesség alatt.
De a terhesség után is érdemes ezekre ügyelni, hogy elkerüljük a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását. A szülés utáni testsúly-menedzsment az első lépés, amiben a fenti tanácsok ugyanúgy segíthetnek, mint a várandósság alatt. Azaz: hosszú távon kell egészséges életmódot folytatnunk. Azt sem árt tudni, hogy a szoptatás nemcsak a babának, hanem az anyának is előnyös. Kutatások szerint a szoptatás segíthet csökkenteni a kismamák esetében a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
Az egészséges életmód étrend-kiegészítőit, valamint a cukorbetegség gyógyszereit mind megtaláljuk a BENU kínálatában!