1. Természetes szülés esetén a 6 hetes orvosi kontroll eredményét érdemes megvárni, mielőtt elkezdene edzeni, császármetszést követően pedig 3 hónap eltelte után, a sérv és egyéb szövődmények elkerülése miatt.
2. A sérülések elkerülése miatt, időt kell hagyni az ízületnek, az izmoknak, hogy alkalmazkodhassanak a sportolással járó új ingerekhez. Az izom könnyebben, rövidebb idő alatt képes a regenerálódásra, mint az ízület. Az alsó végtagi és a gerinc ízületek egyébként sincsenek a legjobb formában terhesség alatt és közvetlenül utána, mivel a fokozatosan növekvő testsúly már önmagában is nagyobb terhelést jelent.
3. Ne terhelje túl magát, mert ha egyszer a tej elapad, a termelődés nagyon nehezen indítható be újra - ha egyáltalán lehetséges. A megfelelő pulzusszámmal és terjedelemmel végzett sportolás azonban gond nélkül beiktatható a szoptatós kismamák mindennapjaiba. A megfelelő pulzusszám kezdőknél 120 BPM (beat per minute) alatti értéket jelent és ez az érték később, pár hét alkalmazkodás után se haladja meg a140 BPM értéket.
4. Ha az edzés megerőltető, fokozott verejtékezéssel jár, a szervezet átáll "sportolás üzemmódra", vagyis elvonja a folyadékot a tej termelésétől. Ily módon pedig nagyon könnyen csökkenni kezd a termelődő tej mennyisége. Szoptatós kismamáknak kötelező edzés közben a folyadékbevitel és edzés után az összetett, természetes szénhidrát fogyasztása.
5. Nagyon fontos a fokozatosság! Az állóképességi munka 15 perc és 40 perc között legyen. Kezdetnek ez jelenthet 15 perc gyors tempójú sétát, könnyű kocogást, a lényeg, hogy a pulzusszám ne haladja meg a 120 BPM-et. Ha megfelelő étrendet követünk, a folyadékot folyamatosan pótoljuk, nem csökken másnapra a tej mennyisége és nem romlik a minősége, akkor lehet az edzésidőt 5-10 perccel emelni.
6. Ha heti 2-4 alkalommal való edzés nem okoz semmilyen ízületi-, és izomfájdalmat - és tejcsökkenést- akkor javasolt a terjedelem növelése alkalmanként 20-40 perc közötti időre,120-140 BPM pulzustartományban.
7. A szakemberek kifejezetten javasolják az erőfejlesztést. Azon kívül, hogy feszesebb, tónusosabb lesz a testünk az erősítő hatású gyakorlatoktól, immunrendszerünk megfelelő működéséhez is nélkülözhetetlen az izmok erősítése, ráadásul szinte minden mozgás alapja az erős törzsizomzat.
8. Kis súlyokkal, edzőtermi gépekkel, gyógytorna gyakorlatokkal, gerinc tornával az első időszakban, majd fokozatosan az alkalmazkodási, fejlődési időt betartva léphetünk az egyre nehezebb gyakorlatok felé.
9. Súlyzós, erőfejlesztő edzések, vagyis az izomcsoportok megdolgoztatása után, nélkülözhetetlen a nyújtás, hogy a tónusban lévő izmok visszanyerhessék eredeti hosszúságukat és rugalmasságukat, valamint ne sérüljenek. A nyújtás hatására hatékonyabb lesz az anyagcsere, fokozható a hajlékonyság és a lazaság.
10. Az edzéseket kombinálhatjuk: lehetnek csak állóképességi vagy csak erőfejlesztési edzések illetve a kettő együtt. Ám a nyújtást egyik edzés végéről se spóroljuk le, ahogy a sportolás megkezdése előtt a bemelegítést sem!
+1 tipp: A szoptató anyukák szervezete fokozottan igényli a vitamin- és ásványi anyag utánpótlását. Válasszunk kifejezetten kismamák számára kifejlesztett vitamin-komplexumot, amelyben minden lényeges tápanyag megtalálható, optimális arányban.