Problémák, betegségek, melyeket a klíma okozhat:
Tartós használat esetén számolnunk kell a szem, a torok és az orrnyálkahártya kiszáradásával, de előfordulhat fejfájás és szédülés is. Ezek ellen bőséges folyadékbevitellel, hidratáló krémek és műkönny használatával védekezhetünk. Mivel a klíma nem cseréli, csak hűti az adott helységben lévő levegőt, nem árt bizonyos időközönként átszellőzetni a szobát és pótolni az elhasznált, de kulcsfontosságú oxigént.
Nátha, megfázás: sokszor a kinti levegőhöz képest akár 15 fokkal is hűvösebb van egy-egy légkondicionált helységben, pedig ideális esetben ez a különbség maximum 4-6 fok. A tartósan és túlzottan alacsony hőmérséklet a megfázás mellett más problémákat, például ízületi és izom fájdalmakat, gyulladást is okoz, főleg, ha a hideg levegő közvetlenül a nyakunkra vagy a végtagjainkra irányul. Semmiképp se tartózkodjunk hosszú ideig közvetlenül a klíma által kifújt, hideg levegő előtt, ne oda tegyünk íróasztalunkat, ágyunkat.
Légiós betegség: a Legionella pneumophila okozza, amely „normál” esetben a talajban, vízben is megtelepedhet, és évekig élet- és fertőzőképes. Az utóbbi időkben megfigyelhető, tömeges megbetegedések előidézéséért a nem megfelelően karbantartott klímaberendezések a felelősek. A baktérium a légutakban, valamint a tüdőben okoz gyulladást, amely agresszív és gyors lefolyású lehet. A betegségnek kb. két napos lappangási ideje van, majd ezt követően rendkívül magas láz és izomfájdalmak jelentkeznek. Ezt száraz köhögés, nehezített légzés, akár hasmenés, később tudatzavaros állapot követheti. Ha a súlyos tüdőgyulladást nem időben és nem megfelelően kezelik, akár halál is bekövetkezhet. Természetesen nem minden eset ilyen súlyos, lehet, hogy csak influenzaszerű megbetegedést észlelünk vagy tünetszegényen jelentkezik a tüdőgyulladás, de minden esetben fontos a megfelelő kezelés.
Egyéb bakteriális fertőzésekért is felelős lehet a nem megfelelően tisztán tartott klímaberendezés. Atipusos (nincs magas láz, viszonylagos panasz és tünetszegénység jellemző) tüdőgyulladást okozhatnak bizonyos mycoplasma és chlamydophilia fajok.
Gombás megbetegedések: a klímaberendezés nedves közege kiváló élő- és szaporodó helyet kínál a különféle gombafajoknak. Ezek közül az egyik legismertebb és legveszélyesebb az aspergillózis. Spórája az orr- és arcüregekbe, valamint a tüdőbe jut belégzés során, ahol napokon belül elszaporodhat. Tünetei szintén a nehézlégzés, a mellkasi, arc- és orrüreget érintő fájdalom, de e mellé még véres köpet is társulhat. A légiós betegség és a gombás fertőzések is leginkább a legyengült immunrendszerű vagy krónikus betegségben szenvedőket veszélyeztetik.
2017. július 30.