A klimax enyhítése - 5 tipp, hogyan csökkentse a menopauza tüneteit

A klimax enyhítése - 5 tipp, hogyan csökkentse a menopauza tüneteit

Kapcsolódó tünetek:

Milyen fázisai vannak?

A klimaxnak három fázisa van. Az első, az utolsó havivérzést megelőző szakasz a premenopauza, amelyet a csökkenő sárgatesthormon mennyiség, a tüszőrepedés elmaradása és vérzészavarok jellemeznek. Előfordulhat tartós vérzéskimaradás, amelyet fájdalmas, erős vérzések követhetnek. A szervezet ösztrogénterhelése megnő, ami olyan szövődmények kialakulását indíthatja el, mint az endometriózis, miómák, vérszegénység.

A második szakasz a perimenopauza, amely az utolsó havi vérzést két évvel megelőző és két évvel követő időszak. Jellemzője a minimális progeszteron- és csökkenő ösztrogéntermelés. Ez utóbbi okozza a változókor legjellemzőbb tüneteit: a hőhullámokat, izzadást, érproblémákat, szorongást és a hangulati ingadozásokat.

A posztmenopauza időszakában mind a progeszteron-, mind az ösztrogéntermelés minimális. Az ösztrogénhiány koszorúér-betegségeket, érelmeszesedést, késői cukorbetegséget, inkontinenciát okozhat.

Megoldás a hormonpótlás?

Igaz, hogy hormonpótlással a tünetek nagy része megszűntethető, ám nagy elővigyázatosságot követel, mivel hosszú távon alkalmazva daganatok kialakulásához vezethet és igen komoly mellékhatásai lehetnek. Ráadásul a menopauza különböző szakaszaiban eltérő hormonok szedésére van szükség és egyéni különbségek is mutatkoznak, így egyáltalán nem biztos, hogy ami másnak bevált, nekünk is megfelel.

5 tipp, amellyel enyhíthetők a klimax tünetei

  • 1. A kiegyensúlyozott étrend, a kalcium- és D-vitamin-tartalmú élelmiszerek pozitív hatással van a hormonokra. Fontos a jó emésztés, az anyagcsere lassulásának megakadályozása a kalória mennyiségének csökkentésével, a rostdús gyümölcsök, zöldségek és sovány tejtermékek rendszeres fogyasztásával.
  • 2. Túl gyakori menzesz vagy erős vérzés esetén vérszegénység léphet fel, ám olyan vastartalmú és fehérjedús ételekkel táplálhatjuk a vért, mint például a shitake gomba, a fafülgomba, a sertésmáj, az angyalgyökér, a babfélék és a magas C-vitamin tartalmú zöldségek, gyümölcsök.
  • 3. A dió és a magvak gondoskodnak a szervezet E-vitamin és kalciumellátásáról, az olajos halak omega-3 zsírsav tartalma csökkenti a szívinfarktus esélyét és a hőhullámok gyakoriságát. A szója és a lenmag rendkívül gazdag természetes ösztrogénben, a hüvelyesek pedig fitokémiai anyagokkal segítenek normalizálni a hormonszintet a női szervezetben. A gabonafélék nagy mennyiségű cinket és magnéziumot tartalmaznak, a tejtermékek pedig magas vitamin- és vastartalmuk miatt hatékony fáradtságelűzők, és egész napra vitalitást adnak.
  • 4. Bizonyos növények olyan biológiailag aktív anyagot tartalmaznak, amelynek kémiai szerkezete megegyezik a női hormonokéval. Ez a kémiai anyag megtalálható bizonyos babfélékben, gabonafélékben, zöldség- és gyümölcsfélékben (szójabab, búza, fekete szójabab, napraforgómag, körte, vöröshagyma stb). Mind közül talán a szójabab a legismertebb, amely a női hormonhoz hasonló természetes anyagot, isoflavonoidot tartalmaz, ami alternatívát jelenthet a hiányzó hormonmennyiség pótlására. Ugyancsak jótékony hatásáról ismert a méhpempő, amely 12 hétig fogyasztva csökkenti a klimaxos tüneteket.
  • 5. A helyes táplálkozás mellett rendszeres mozgással tehetünk legtöbbet a menopauza tüneteinek enyhítéséért. Az úszás, a kocogás, a biciklizés legyen mindennapjaink szerves része, de ha ezeket a mozgásformákat nem kedveljük, kipróbálhatjuk a hastáncot vagy az intimtornát, melyeknek köztudottan jó hatása van a kismedence szerveire és a hormonháztartásra.
2016. szeptember 1.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink

Kapcsolódó cikkek