A klimax nem betegség!
A klimax természetes folyamat, ugyanúgy nem tekinthető betegségnek, mint a terhesség. A hormonális változásnak ezt az időszakát a nők egyharmada tünetek nélkül, vagy alig észrevehető panaszokkal, másik harmaduk közepes erősségű tünetekkel vészeli át, a fennmaradó egyharmadnak viszont komoly problémákat okoz a változókor.
A klimax kellemetlen tünetei
A változókor egyik legkellemetlenebb tünete a hőhullám és az ezzel járó izzadás, amely a legváratlanabb pillanatokban jelentkezhet. A gyöngyöző homlok, kivörösödő arc, átizzadt blúz pedig nagyon kényelmetlen tud lenni, főként, ha közösségben vagy fontos szituációkban – színházban, hivatalos prezentáció alatt - tör rá az érintett hölgyre.
A klimax jellegzetes tünetei közé tartoznak még az alvászavarok, a fáradékonyság, a hangulatingadozás és az emésztési problémák, a lassuló anyagcsere is.
Hogyan enyhíthetők a tünetek?
A kényelmetlen tüneteket gyakran néhány életmódbeli változtatással is féken lehet tartani, ilyen például a dohányzás elhagyása, a stressz kerülése és feszültségoldó technikák elsajátítása, a rendszeres mozgás, valamint a zsírszegény, rostban és vitaminban gazdag, zöldség alapú étrend bevezetése. Mivel a zöldségek fitoösztrogéneket tartalmaznak, segítenek a klimaxos tünetek enyhítésében. Az egészséges táplálkozás azért is különösen fontos, mert a változókor idején lassul az alapanyagcsere, ami miatt könnyen, akár jelentős mértékben is gyarapodhat a testsúly.
Az 5 leghatásosabb gyógynövény klimaxra
Ha szeretné elkerülni a hormonok szedését, amelynek komoly mellékhatásai lehetnek, megoldást jelentenek a gyógynövények. Ezek ugyanis hormonok nélkül képesek mérsékelni a változókor legtöbb tünetét.
- Az orbáncfű feszültségoldó, javítja a hangulatot és az alvásra is jó hatással van, mivel a szerotonin lebontásáért felelős anyagot blokkolja. Alkalmazásával azonban nem árt óvatosnak lenni, mert befolyásolhatja bizonyos gyógyszerek hatékonyságát és fényérzékenységet is okozhat!
- A vöröshere ösztrogénszerű izoflavonoidokat, értékes ásványi anyagokat tartalmaz, amelyek segítenek helyreállítani az ösztrogénszintet és enyhítik a változókori tüneteket. Általában kapszulaként forgalmazzák, de ízletes teaként is fogyasztható.
- A poloskafű szintén ösztrogénszerű anyagokat tartalmaz, így jótékony hatással van a hormonháztartásra. Kutatások szerint csökkenti a luteinizáló hormon (LH) szintjét, így mérsékli a kellemetlen hőhullámokat. Ezen kívül remek gyógyírt jelent a stressz ellen, valamint segít a hüvelyszárazságon is. Májbetegség esetén nem alkalmazható, illetve túladagolása hasmenést okozhat!
- A klimax okozta hőhullámok enyhítésére, az izzadás csökkentésére alkalmas a zsálya, ami összehúzza a pórusokat. Teája napjában kétszer-háromszor is fogyasztható, akár este, lefekvés előtt is, így csökkenti az éjszakai verejtékezést.
- A barátcserje a hormonháztartás rendezésében segít, menstruációs panaszoknál csakúgy bevethető, mint a klimax tüneteinek enyhítésénél. Hatóanyagai az agyalapi mirigy serkentésével közvetett módon növelik a szervezet progeszteron termelését, egyensúlyt teremtve a női nemi hormonok szabályozásában. Teaként és kapszula formájában is fogyasztható.