Vírus okozza
Az influenzát A-, B- és C-típusú influenza-vírusok okozzák, amelyek közül az A-vírus áll a világjárványok mögött, a B csak kisebb csoportok megbetegedését okozza, míg a C csak ritka, egyedi esetekért felelős. Mivel az influenzát is vírus okozza, nem segítenek kezelésben az antibiotikumok.
Komolyabb szövődményekkel járhat, mint az egyszerű vírusos nátha.
Míg a nátha néhány nap alatt elmúlik és többnyire nem veszélyes, addig az influenza szövődményei főleg kisgyermekeknél, időseknél és krónikus betegségben szenvedőknél okozhatnak súlyosabb betegségeket. Ezek között a leggyakoribb a különböző baktériumok társulása okozta tüdőgyulladás.
Kezdetben nem tipikusak a tünetek
Az influenza ugyanúgy kezdődik, mint bármely más vírusfertőzés. Megjelenik a láz, a hidegrázás, a gyengeségérzés, az izom- és végtagfájdalom valamint a fejfájás, a tünetek azonban hamarosan erőteljesebbé válnak, az influenzás beteg lassabban gyógyul. Maga a betegség, szövődmény mentesen, nagyjából 10 napig tart, de a kimerültség még 2-3 hétig érezhető.
Télen alakul ki a járvány
Az influenza hazánkban télen, általában januárban jelentkezik. Növeli a fertőzés veszélyét, hogy az emberek ilyenkor többet vannak együtt zárt légtérben. Hajlamosító tényező még az is, hogy a fűtött lakások száraz levegője kiszárítja az orrüreg nyálkahártyáját, ezáltal megkönnyíti a vírusok bejutását a szervezetbe.
Körültekintéssel megelőzhető
- Kerüljük a sok embert és a zárt tereket!
- Gyakran szellőztessünk, így kevesebb vírus marad a légtérben!
- Ne puszilgassuk beteg családtagjainkat, ismerőseinket!
- Betegen ne menjünk közösségbe!
- Ha mégis közösségbe mennénk és betegek vagyunk, használjunk maszkot!
- Ne tüsszögjünk és köhögjünk a levegőbe!
- Használt papírzsebkendőnket dobjuk ki és mossunk kezet!
Fontos az ágynyugalom
Ha megbetegszünk, fontos az ágynyugalom, a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás, és segíthetnek a különböző C-vitamin tartalmú készítmények. Ha gyógyszereket is alkalmazunk, erről kérjük ki az orvos, a gyógyszerész tanácsát, ugyanis a különböző szerek sokszor ugyanazt a hatóanyagot tartalmazzák, így ha nem figyelünk, túladagolás is előfordulhat.
Az oltás védelmet nyújt
Elsősorban az öt éven aluli kisgyerekeknek, a terheseknek, az időseknek, és a hat hónaposnál idősebb krónikus betegségben szenvedőknek ajánlott az influenza elleni védőoltás. Azonban az aktív korú, munkába járó embereknek szintén előnyös. A védőoltás elölt vírust tartalmaz, így nem okozhat influenzás megbetegedést. Gyakorlatilag mellékhatás nélkül zajlik az oltás utáni időszak, legfeljebb hőemelkedés, a beadás helyén enyhe fájdalom vagy duzzanat, bőrpír jelentkezhet.