2018. október 29.
Vitaminok a jobb alvásért
Kapcsolódó tünetek:
Éjjel gyakran felébred, utána pedig alig tud visszaaludni? Ezzel a problémával nincs egyedül, hiszen csak Amerikában kb. 50-70 millió felnőtt szenved alvászavartól, illetve álmatlanságtól, ami hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz vezethet. Az alábbi vitaminok jótékony hatással lehetnek a problémára.
C-vitamin
A C-vitaminnak rengeteg pozitív tulajdonsága van, melyek közül az egyik, hogy elengedhetetlen a zavartalan alváshoz. A Plos One nevű szaklapban megjelent kutatásban több személy vérvizsgálatát vetették össze, és arra a következtetésre jutottak, hogy az alacsony C-vitamin szinttel rendelkező alanyok gyakrabban küzdenek alvászavarral. Az orvosok javaslata, hogy fogyasszunk C-vitaminban gazdag ételeket – például paprikát, különböző citrusféléket, kelbimbót, kivit vagy mangót.
Vas
A vas segíti az oxigén áramlását a vérben, így ha hiány alakul ki belőle, akkor azt a szervezetünk fáradtsággal és kimerültséggel jelzi. A spenót rengeteg vasat tartalmaz, így ajánlott minél gyakrabban fogyasztani.
Magnézium
A magnéziumnak nagy szerepe van az úgynevezett alvási hormon, a melatonin termelésében, továbbá csillapítja az izomgörcsöket, melyek akár alvás közben is jelentkezhetnek, ezáltal megzavarva a nyugodt pihenést. Az orvosok napi 600 mg magnézium szedését javasolják, amennyiben nincs veseproblémánk vagy túl lassú szívritmusunk. Utóbbi esetekben a magnéziumban dús élelmiszerek fogyasztása ajánlott.
B12-vitamin
Ez a vitamin felel testünk ideg- és vérsejtjeinek az egészségéért, továbbá támogatja szervezetünk energiatermelését. A vegetáriánusok, vegánok és idősebb személyek esetében fordul elő leggyakrabban ez a fajta vitaminhiány. Tünetei közé tartozik a kimerültség, különféle neurológiai panaszok, alvászavar, zsibbadás és hangulatingadozás. Az orvosok javaslata alapján napi 250-500 mg B12-vitamint kell bevinnünk a szervezetünkbe, hogy az rendesen tudjon működni. Túladagolás esetén gyomorpanaszok, kiütések és szédülés is jelentkezhet.
Triptofán
A triptofán egy esszenciális aminosav, ami azt jelenti, hogy a szervezet nem tudja előállítani, ezért fehérjében gazdag élelmiszerekkel kell bevinnünk. Fontos szerepe van egy speciális B-vitamin képzésében. Utóbbi elengedhetetlen a szerotonin termelésénél, ami pedig elősegíti az alvást.
Melatonin
Esténként az agyban található tobozmirigy termeli az úgynevezett melatonint, ami az alvási ciklusért felelő hormon. Számtalan kutatás bizonyította a melatonin jótékony hatását a pihenésre. Az orvosok javaslata alapján ,amennyiben könnyen el tudunk aludni, de gyakran felébredünk, akkor kb. 30 perccel lefekvés előtt szedjünk be egy szabályozott hatóanyag-leadású készítményt. Ha azonban épp fordítva, nehezen alszunk el, akkor alvás előtt kb. 1 órával javasolt egy spray használata, ami azonnali felszívódást biztosít. Amennyiben éjjel felébredünk, akkor ne alkalmazzunk ilyen készítményeket, hanem inkább együnk egy kevés diót, cseresznyét, spárgát vagy ananászt, ugyanis mindegyikben található melatonin.
D-vitamin
A D-vitamin pozitív hatással van szervezetünkre – például segíti a kalcium felszívódását –, hiánya azonban alvászavarokat okozhat. A szakemberek szerint általánosságban 800 és 2000 nemzetközi egység között van az ajánlott napi D3-vitamin szükségletünk, azonban könnyen lehet, hogy a mi szervezetünknek ennél sokkal több kell, épp ezért érdemes konzultálnunk az orvosunkkal. A D-vitamin túladagolása székrekedéshez, hányingerhez, hányáshoz és vesekőhöz is vezethet.
Kálium
A kálium segít abban, hogy ne ébredjünk fel éjszakánként. Ha nem táplálék kiegészítőkkel szeretnék pótolni a szervezetünkben a káliumot, akkor a következő élelmiszerek fogyasztását javasoljuk: banán, avokádó, gomba, lazac, leveles zöldség, bab.
Kalcium
A kalcium szintén nagy befolyással van az alvásra, ugyanis hiánya megszakíthatja a pihenés REM-fázisát, amikor az álmok többsége történik. Számos tejtermékben, a kelkáposztában, a mustárban, a szardíniában és a szezámmagban található kalcium. A 19 és 50 év közötti felnőttek ajánlott napi adagja 1000 mg, míg az idősebbeknek napi 1200 mg kalciumot ajánlott szedniük.
Omega-3
Több kutatás is kimutatta, hogy a halakban található Omega-3 zsírsav pozitív hatással van az alvásra, ugyanis ha kevés Omega-3 van a szervezetünkben, akkor a melatoninból, az alvási ciklusunkért felelős hormonból minimális termelődik.
BENU Online Gyógyszertár ajánlata:
15%
Online rendelhető
Kiemelt ajánlatunk
Akciós ajánlataink
20%
BioCo C+D duo Retard C-vitamin 1000 mg + D3-vitamin 2000 NE filmtabletta 100x
4599 Ft helyett
Akciós ár
3679 Ft
Online rendelhető
20%
Rubophen Thermo cukormentes 500mg/10mg citromízű granulátum 12x
4449 Ft helyett
Akciós ár
3549 Ft
Online rendelhető
20%
Strepfen cukormentes 8,75mg szopogató tabletta 24x
4099 Ft helyett
Akciós ár
3279 Ft
Online rendelhető