Rostok
A rostok megakadályozzák a székrekedés kialakulását, felgyorsítják az emésztés folyamatát. Zöldségekkel és gyümölcsökkel, teljes kiőrlésű gabonákkal érdemes kiegészíteni a táplálkozásunkat. Az emberi testnek 20-35 gramm rostra van szüksége napi szinten, ez már segíti az emésztést, általa megelőzhető a hízás, ennek köszönhetően pedig a szív- és érrendszeri betegségek és a diabétesz kialakulása is megelőzhető.
Fogyjon, hogy ne égjen!
Mindössze néhány kilogramm fogyás is javíthat az emésztőrendszeri panaszokon. Legfőképp a hasi részen elhízottakra igaz, hogy (normális, ütemezett diétával elért) súlycsökkenés enyhíti a gyomorégés, gázképződés, böfögés okozta panaszokat. Figyelem! Mielőtt fogyókúrába kezdene, egyeztessen orvosával!
Az emésztési zavarok javulnak, ha áttérünk a sűrűbb, kisebb adagokra történő étkezésre. Nagyon fontos, hogy lassan együnk, ez kíméli az emésztőrendszert is..
A rendszeres sport, segít a kisebb emésztési problémán, nem mellesleg csökkenti a stresszt, ami sok emésztési panasz kiváltó forrása.
Étkezzen egészségesen!
Tartsa távol az étrendjétől az olyan élelmiszereket, melyek emésztési problémákat okozhatnak. Egyesek nem bírják a szénsavas üdítőitalokat, babot, zsíros ételeket és sajtokat, míg mások számára a savas élelmiszerek (pl. citrusfélék, kávé, tea, paradicsom) okoznak gondot. Vezessen étkezési naplót, hogy megtudja, Önnél mely ételek váltják ki a panaszokat! Hagyja abba a dohányzást, fogyasszon kevesebb alkoholt!!
A dohányzás a tüdőre káros tudjuk, ám azt már kevesen, hogy az emésztőrendszerben is nyomot hagy: gyengíti a nyelőcső záróizmát, mely savas refluxhoz, gyomorégéshez vezethet.
Az alkohol zavarja a savtermelést, a tápanyagok felszívódását és a gyomor izmait. Ezért kétszer is gondolja meg, hogy fogyaszt-e alkoholt, különösen, ha emésztési problémákkal küzd! A túl sok alkohol gyomorégést, hasmenést, májproblémákat és nyelőcső rákot is okozhat.
Gyakran - főleg ünnepek idején - előfordul, hogy egyszerűen "túlesszük magunkat, ez is számtalan panaszt válthat ki a puffadástól a gyomorégésig, erre is van megoldás a patikákban: a Dipankrin illetve a nehezebb, zsírosabb ételek fogyasztása esetén javasolt Dipankrin Forte tabletták korszerű és hatékony megoldást jelentenek, hiszen természetes hasnyálmirigy-kivonatot tartalmaznak, amelyben megtalálható mind a három fő emésztőenzim.
Talán a tejtermékek okozzák a gondot
Egyesek nem tudják megemészteni a tejtermékekben található tejcukrot, a laktózt. Ezt a tejtermékek fogyasztása után jelentkező súlyos rosszullét, vagy túlzott gázképződés is jelzi. Ha ilyen jellegű problémája van, szüntesse meg a tej, sajt, jégkrém és egyéb tejtermékek fogyasztását! Próbálja ki helyettük a laktóz érzékenyek által is fogyasztható szójatejes termékeket!
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Beszéljen orvosával, ha emésztési problémák zavarják a mindennapi életét!
Azonnal kérjen orvosi segítséget, ha nyelési problémái vannak, véres vagy fekete hányadékot, illetve székletet tapasztal, ha erős hasi fájdalmai vannak, vagy hirtelen sokat fogyott. Ezek mind komoly emésztőszervi betegségek (epekő, IBS, Crohn-betegség, fekély, stb.) tünetei lehetnek!