Tippek a menstruációs görcsök enyhítésére

Tippek a menstruációs görcsök enyhítésére

Kapcsolódó tünetek:

A menstruációs fájdalom sok nő mindennapjait keseríti meg hosszabb-rövidebb időre. Az alhasi görcsök, a derékfájdalom és a kísérő tünetek, például a fejfájás vagy a hányinger akár a munkát és a mindennapi tevékenységeket is ellehetetleníthetik, érdemes tehát mindent megtenni ezek enyhítése érdekében. De mi okozza pontosan ezt a kellemetlen érzést, és milyen módszerekkel segíthetünk magunkon? Ezt vizsgáljuk az alábbiakban.

Mi is az a menstruációs fájdalom?

A menstruációs fájdalom, vagy dysmenorrhoea egy rendkívül gyakori tünetegyüttes, mely kisebb-nagyobb mértékben időnként szinte minden nőt érint, a görcsök, a hasi fájdalom intenzitása azonban rendkívül eltérő lehet. Van, aki a ciklus első napján érez enyhe, néhány óráig tartó fájdalmat, másoknak azonban olyan erős tünetekkel kell szembenéznie, hogy az a mindennapi teendők elvégzését is akadályozza. Bár a legjellemzőbb tünet kétségtelenül az alhasi görcs és a deréktáji fájdalom, egyesek olykor egyéb szimptómákat, így fejfájást vagy hányingert is tapasztalhatnak.

De mi is történik ilyenkor? A fájdalom tulajdonképpen a méh izomzatának különböző erősségű összehúzódása miatt alakul ki,ami a méhnyálkahártya leválását, majd kilökődését segíti elő: ez végül menstruációs vérzés kíséretében távozik a szervezetünkből.

A menstruációs fájdalom fajtái

Az alapján, hogy a kellemetlen tüneteket pontosan mi váltja ki, megkülönböztethetünk elsődleges és másodlagos menstruációs fájdalmat.

Az elsődleges fájdalom a fentiekben írtak szerint a méh összehúzódásának következtében következik be, és általában enyhébb görcsöket eredményez az alhasban vagy a derék táján. Általában a vérzés első napjaiban jelentkezik, és számos apró trükkel, esetleg vénymentesen is kapható fájdalomcsillapítók szedésével is csillapítható. A fájdalom oka az, hogy a testünk által természetesen termelt prosztaglandin nevű lipidvegyület valamilyen okból nagyobb mennyiségben jön létre, ezáltal pedig méhkontrakciókat vált ki.

A másodlagos menstruációs fájdalmat valamilyen egyéb betegség, leggyakrabban az endometriózis idézi elő: ilyenkor gyakran erősebb, szúró, lüktető fájdalom jelentkezik, mely akár több napig is eltarthat, sőt, két menstruáció között is felbukkanhat. Mivel ezeket a tüneteket egy enyhébb fájdalomcsillapító nem képes kezelni, azok a mindennapi teendők ellátását is komolyan akadályozhatják, a helyzet pedig gyakran a kor előrehaladtával romlik.

Ha endometriózis gyanúja áll fenn, az orvos felkeresését nem érdemes halogatni.

Mi segíthet a menstruációs görcsök enyhítésében?

Az elsődleges menstruációs fájdalom tüneteit szerencsére számos módszer segítségével enyhíthetjük: ismerjük meg a leghatékonyabbakat.

Meleg

Az első utunk ne a gyógyszeres dobozhoz vezessen, inkább adjunk esélyt a jó öreg melegítőpárnának. A meleg hatására ugyanisellazulnak az izmaink, ennek következtében pedig enyhülnek a fájdalmak. Arra azért oda kell figyelni, hogy a kúrát ne vigyük túlzásba: a 40 Celsius-fokot ne lépjük túl.

Fürdés

A meleg áldásos hatásait nem csupán egy párna segítségével használhatjuk ki: a menstruációs görcs ellen egy jó meleg fürdő iscsodákra képes, hiszen ennek során nem csupán az izmaink lazulnak el, hanem mi magunk is. Ha szeretjük az illóolajokat, akkor nyugodtan tegyünk a vízhez egy kevés levendula- vagy orbáncfű olajat: akkor is próbáljuk beiktatni a fürdést, ha nem illik bele a napi ritmusunkba, hiszen rendkívül jó hatással lesz ránk.

Levendula

A levendulaolajat nem csupán a fürdővízhez érdemes adagolni, hiszen nyugtató és feszültségoldó hatását úgy is ki tudja fejteni, ha pár cseppet a párnánkra csepegtetünk. Lefekvés után vegyünk néhány mély lélegzetet, és már érezni is fogjuk hogy ellazultunk, a fájdalom pedig csillapodott.

Mozgás

Érthető, ha a menstruáció napjain nincs sok kedvünk sportolni, a mozgás azonban csodákra képes, hiszen serkenti medencénk vérkeringését, aminek hatására elmúlnak, de legalábbis enyhülnek a görcsök. A keményebb edzések helyett ilyenkor válasszuk a kímélő mozgásformákat: a jóga és a pilates is tökéletes lehet, de néha már egy könnyű séta is segíthet.

Gyógyteák

A népi gyógyászat legnépszerűbb termékeit sem érdemes kihagyni: a cickafark görcsoldó, vérzéscsillapító és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik, így elfogyasztása mellett akár ülőfürdőként is használhatjuk a nehéz napokon. A citromfű és a kamilla természetes nyugtatóként is használható, ezáltal akár fájdalomcsillapítóként is tekinthetünk rájuk, az orbáncfű pedig görcsoldó hatásáról is ismert.

Pihenés

Természetesen a menstruációs napokon is éljük az életünket, a munka és az otthoni teendők mellett azonban érdemes egy kicsit magunkra is gondolni. Ilyenkor aludjunk többet, ha pedig ránk tör a görcs, egy kicsit feküdjünk le és adjunk esélyt a szervezetünknek a gyógyulásra, regenerálódásra.

Akupresszúra

A fent említett módszerek mellett érdemes adni egy esélyt az akupresszúrának is:  naponta többször kb. 5 percig masszírozzuk testünk különböző pontjait. Amennyiben valahol fájdalmat érzünk, azon a területen az időt csökkentsük egy percre. A görcsök enyhítéséhez keressük meg a köldökünk alatt egy kéznyire található érzékeny pontot, esetleg a térdünk alatt egy tenyérnyire, a lábunk belső felén található részt, és ezt masszírozzuk néhány percig.

Helyes étkezés

Ahogy az élet más területén, úgy a menstruációval kapcsolatos tünetek enyhítése során is nagy jelentősége van annak, hogy milyen étrendet követünk.

Először is próbáljuk meg visszafogni a tejtermékek fogyasztását, ezáltal csökkenthetjük a szervezetünkben fellépő gyulladásokat valamint a hisztamin termelődését, ami a menstruációs fájdalom ellen is hatásos lehet. Felejtsük el a feldolgozott és a cukorban gazdag fogásokat, inkább próbáljuk növelni a zöldségek mennyiségét: az édesburgonya, a sütőtök vagy a hagyma is segíthet abban, hogy a szervezet ösztrogén-szintjén csökkenthessük.

Az omega-3 zsírsavak, így az avokádó vagy az olajos halak segíthetnek a hormonháztartás helyreállításában és a méh vérellátásának javításában is, ami szintén segíthet a tünetek enyhítésében.

A vitaminok és az ásványi anyagok pótlásáról sem szabad megfeledkeznünk: egy D-vitamin kúra, esetleg egy magnéziumban és cinkben gazdag táplálékkiegészítő is segíthet a fájdalom enyhítésében.

Fájdalomcsillapítók

Szerencsére számos olyan, vény nélkül kapható gyógyszer létezik, ami segíthet a görcsök feloldásában. Ezek a fájdalomcsillapítók – a betegtájékoztatón szereplő előírások betartása mellett – biztonságosan szedhetők, és gyors enyhülést nyújthatnak egy nehezebb napon.

Kérjünk segítséget!

A menstruációs fájdalom az esetek nagy részében szerencsére teljesen természetes jelenség, amit egyszerű trükkök segítségével mi is enyhíthetünk. Ha azonban olyan mértékűvé válik, hogy az már komolyan akadályoz minket a mindennapi teendők elvégzésében, ezért valamilyen komolyabb probléma fennállását gyanítjuk, érdemes orvoshoz fordulni, aki segíthet a diagnózis felállításában és a helyes kezelés megkezdésében.

2025. április 11.
Kapcsolódó cikkek