Szemhéjgyulladás

szemhéjgyulladás
A szemünk és ezzel látásunk védelmében nagyon fontos szerepet játszik a szemhéjunk, ami a szemgolyó felszínét óvja a károsodásoktól. A szemhéjgyulladás gyakori jelenség, ami bárkit érinthet, és aminek sok oka és formája lehet. Van, hogy csak a szemhéj egy koncentrált részét érinti, máskor az egész szemhéjra kiterjedt. A cukorbetegeknél gyakrabban előfordulhatnak szemhéjgyulladások, és sok esetben éppen egy ilyen gyulladás vizsgálata során derül fény magára, a cukorbetegségre.

Szemhéjgyulladás okai

A szemhéjgyulladás kiváltó oka talán a leggyakoribb esetben az allergia, amely akut vagy krónikus gyulladást is eredményezhet. Az ok lehet por, pollen, szemfesték vagy étel, de bármilyen más allergiás reakciót kiváltó tényező. Szintén gyakori ok a bakteriális fertőzés, melynek egyik speciális megjelenési formája az árpa vagy a jégápra, ami jól körülhatárolható területen képez gyulladást a szemhéjon. Mindkettő úgy alakul ki, hogy eltömődnek a szemhéj mirigyeinek kivezető nyílásai, majd befertőződnek. Odafigyeléssel és gondos kezeléssel ezek a gyulladások szépen elmúlnak, ám rendesen meg kell vizsgáltatni őket, mert az szemhéjon daganat is növekedhet, ezt pedig nem szabad összetéveszteni az árpával. Az alsó szemhéjon leginkább a könnycsatornák vagy az alsó szemhéj nyálkahártyájának fertőződése okoz gyulladást, például megfázások esetén. Van olyan fertőzés is, ami hegesedést eredményezhet és akár tályogot is, tehát mindenképp kezelni kell. Különféle bőrbetegség is állhat a szemhéjgyulladás hátterében, gyakori példa erre a herpesz vírus okozta gyulladás, ami akár szemgolyóra is átterjedhet. Ez a vírus különösen akkor fertőzheti ezt a területet, amikor a betegség okozta hólyagocskák kifakadnak. De megjelenhet a szemhéjon ekcéma, pikkelysömör és számos más, testszerte is előforduló bőrbetegség. A szemhéjgyulladásnak lehet olyan prózai oka is, ami abból fakad, hogy a szemhéj nem megfelelően áll. Ez leginkább idős korban jelentkezik, amikor a szemhéjat tartó szalagok meglazulnak. Ilyenkor az alsó szemhéj kifelé és befelé is billenhet. Előbbi esetében zavart szenved a könny elvezetése, aminek következtében gyulladt lesz a szemfelszín és a szemhéj is. Utóbbinál pedig a szemhéjat irritálják a váladékos pillaszőrök, a szemgolyót pedig a befelé álló pillák zavarják, karistolják. Utóbbi esetben a folyamatos mechanikai irritáció hegesedést okozhat a szemgolyón, ami a látást is veszélyezteti. Szemhéjgyulladást egyébként bármikor okozhatnak a hibásan álló szempillák, az idősebbeknél  pedig a csöngő szemhéj gyulladása és duzzanata zavarhatja a látást.

Tünetek és kezelés

Szemhéjgyulladásra könnyű gyanakodni, hiszen elég egyértelmű tünetei vannak. A szemhéj ugyanis ilyenkor kipirosodik (teljesen vagy csak részterületen), a gyulladás pedig gyakran duzzanattal is jár. Fájdalom nem mindig kíséri a gyulladást, az leginkább a herpesz vírus okozta esetekben jellemzők, viszketéssel együtt. Előfordulhat még váladékozás is. A diagnózis felállítását orvos, súlyosabb esetben kifejezetten szemész végzi, de előfordul, hogy be kell vonni bőrgyógyászt vagy fül-orr-gégészt is.

Amikor megállapították a gyulladás pontos okát, kezdődhet a kezelés, hiszen a tünetek enyhítése mellett az a legfontosabb, hogy a probléma gyökerét megszüntessük. Van, hogy az antibiotikum jelent megoldást, vírus  vagy egyéb eredetű gyulladás esetében pedig más típusú gyógyszeres kezelés. Fontos ugyanakkor a szem higiéniájának biztosítása is a gyulladás alatt, amivel szintén elősegítjük a gyógyulást. Nem megfelelően álló szemhéj esetében műtét korrigálhatja a jelenséget, ahogy a daganatok esetében is ez adhat megoldást. A gyógyulás ideje mindig attól függ, mennyi idő megszüntetni az alap problémát.
2017. december 4.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink