A dehidratáltság leggyakoribb tünete a szomjúság, a fejfájás, a koncentrációzavar és a bőrszárazság. Okozhat továbbá folyamatos székrekedést, de akár különböző vesebetegségeket is.
Akkor beszélünk dehidratációról, ha nem iszunk elegendő vizet, vagy ha több folyadékot veszít a szervezetünk, mint amennyit beviszünk. Ennek több oka is lehet: kedvezőtlen vízfogyasztási szokás, betegség, sérülés, de akár gyógyszerek mellékhatása is okozhatja. Sok ember nincs is tisztában azzal, hogy egy nap pontosan mennyit kellene innia, illetve mely tényezők növelik vagy csökkentik a napi folyadékszükségletünket. Utóbbit befolyásolja a testsúlyunk, az időjárás, a fizikai terhelés és még sok egyéb faktor.
Tünetek
Koncentrációzavar, fáradtság és fejfájás tartoznak a leggyakoribb panaszok közé, azonban a legtöbb ember ezeket a tüneteket a fáradtságra vezeti vissza. Ezek a szimptómák a kiszáradás korai jelei közé tartoznak. Ezen kívül sok más módon is jelezheti a szervezetünk, hogy baj van. Az emberi szervezet 70 százaléka vízből áll, aminek fontos szerepe van az anyagcsere folyamatoknál. Ha nincs elegendő folyadék a testünkben, akkor a teljes rendszerben problémák adódhatnak. Fontos, hogy tisztában legyünk a napi szükséges folyadékbevitellel, hogy megértsük a szervezetünk által küldött jeleket. Alább összegyűjtöttük a dehidratáció leggyakoribb tüneteit:
- szomjúság, száraz száj
- fejfájás
- koncentrációzavar
- fáradtság, gyengeség
- szédülés
- sötét színű vizelet
- száraz, viszkető bőr
- kirepedezett ajkak
- súlycsökkenés
Meleg időben, nagy fizikai terhelés esetén megnő a hőguta rizikója is, ugyanis a szervezet nem lesz képes az izzadásra.
Amennyiben hosszú ideig nem jut elegendő folyadékhoz a szervezetünk, akkor akár ki is száradhat a testünk. Ennek a legalapvetőbb előjele, ha például a kézfejünkön összecsípjük a bőrünket, és az vagy egyáltalán nem simul ki, vagy csak nagyon lassan.
Ennek következtében rengeteg zavar léphet fel testünkben. Ha például kiszáradnak a nyálkahártyáink, akkor megnő a légúti fertőzések rizikója. Amennyiben csökken a vizelet mennyisége, húgyúti fertőzések alakulhatnak ki. Továbbá lassabban gyógyulnak a sérülések, alacsony lesz a vérnyomás, krónikus székrekedés léphet fel, károsulhatnak a vesék, és akár vérrögök is képződhetnek, melyek gátolják a vér áramlását.