Minden, amit a huminsavról tudni érdemes

Minden, amit a huminsavról tudni érdemes

Kapcsolódó tünetek:

A huminsavak olyan vegyületek, amelyek elsősorban a talaj termékenységéért felelős humuszban találhatóak meg, de  jelentős mennyiségben vannak a tőzegben, a lignitben, előfordulnak a barnaszénben, és megtalálhatók kisebb koncentrációban akár a kőszénben is előfordulnak. Ugyanúgy megvédhetik a káros hatásoktól az emberi szervezetet is, mint ahogyan a növényeket, ráadásul kiválóan alkalmasak általános immunerősítésre és egy betegség vagy műtét utáni felépülés elősegítésére.

 

A humuszból kivont huminsavak több mint 70 féle ásványi anyagot tartalmaznak – többek között vasat, rezet, szelént, cinket, jódot és mangánt –, éppen ezért étrendkiegészítők igen népszerű hatóanyagai. A köznyelvben gyakran egyesszámban említett huminsav többféle vegyületet jelöl. Fontos összetevője az étrendünknek, mert segít a sejtek öregedéséért, elhasználódásáért és hibás működéséért felelőssé tehető oxidatív stressz hatásainak mérséklésében, illetve a szervezetben keletkező, betegségeket okozó szabad gyökök semlegesítésében.

 

Cikkünkben bemutatjuk a huminsav hatásait, keletkezésének körülményeit, valamint azt is, hogy kinek és milyen esetekben ajánlott fogyasztani.

 

Mit érdemes tudni a huminsavról?

 

A növényi eredetű biomassza jelentős részét a humusz teszi ki. Huminsavak a növények humifikálódásakor, vagyis azok lebomlása során keletkeznek. Minél több ilyen bomlási folyamatokban képződött humuszt – és huminsavat – tartalmaz a föld, annál termékenyebb. A mezőgazdaságban éppen ezért fontos szerepet játszik a talajjavításban, a megfelelő növénytermesztéshez szükséges tápanyag-kiegészítésben, valamint a növények ellenállóképességének javításában is.

 

Már az 1920-as évek óta folynak kutatások arról, hogy a huminsavak jótékonyan hatnak a növényekre, az eredmények nyomán pedig az elmúlt években, évtizedekben emberi táplálékkiegészítőket is készítenek belőlük. Mindez annak tudható be, hogy mind a növényi, mind pedig az emberi szervezet jobban képes hasznosítani a bevitt ásványi anyagokat és mikroelemeket, ha szerves molekulakomplexként – tehát a természetben is előforduló formában – vannak jelen.

 

Kíméletesebb összetevők, hatékony megoldások – indulhat a nagytakarítás!

 

A huminsav hatásai a szervezetre

 

A következőkben bemutatjuk a huminsav szervezetre gyakorolt hatásait. Felsoroljuk az előnyöket, és kifejtjük, miben és hogyan segíthet a huminsav fogyasztása.

 

Támogathatja az immunrendszert

 

A huminsav értékes ásványi anyagokat, mikroelemeket és nyomelemeket tartalmaz, amelyek könnyen hasznosítható formában járulnak hozzá a szervezet védekezőképességének javításához. Huminsav szirup (például huminiqum szirup) vagy huminsav kapszula (huminiqum kapszula) rendszeres vagy kúraszerű szedésével remek immunerősítő vagy roboráló hatás érhető el – különösen akkor, ha az adott termék mintegy hatóanyag-komplexként például C-vitamint és máriatövis-kivonatot is tartalmaz. 

Elősegítheti a megfelelő méregtelenítést

 

Megkötheti az ételek, a folyadékok és a levegő által bejuttatott toxinokat és nehézfémeket a szervezetben, amivel nagyban segíti a máj megfelelő működését. A huminsav azért is lehet fontos összetevője a szervezet működését segítő étrendkiegészítőknek, mert nemcsak az immunerősítésben játszik szerepet, hanem többek között a méregtelenítésben is: oldhatatlan kötést alakít ki a nehézfémekkel és a radioaktív anyagokkal, hogy azok kiürülhessenek a testünkből. Éppen ezért javallott lehet mindazoknak, akik a mindennapok során veszélyes anyagokkal találkoznak, azokkal dolgoznak.

 

Jobban felszívódnak a tápanyagok

 

Nem elég, ha bevisszük a szervezetünkbe a megfelelő tápanyagokat: gondoskodni kell a megfelelő felszívódásukról is. A huminsavban természetes módon jelen lévő hatóanyagkomplexumok segítik a vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek hatékony felszívódását és hasznosulását. Éppen ezért ismert vitamin- vagy tápanyaghiány kezelésének kiegészítésére is hasznos lehet, csakúgy, mint betegség vagy műtét utáni lábadozáskor, esetleg folyamatos fizikai igénybevétel, például rendszeres vagy versenyszerű sporttevékenységnél.

 

Hozzájárulhat az bélrendszer egészséges működéséhez

 

A bélflóra egyensúlya tulajdonképpen az egész szervezet állapotát meghatározhatja. A huminsav jótékonyan hathat a bélben található baktérium flóra kedvező összetételének kialakulására. Puffadás, hasmenés és görcsök ellen is segíthet, sőt szerepet játszhat a fekélyek és a vastagbélgyulladás kialakulásának megelőzésében. Elősegíti a lúgosítást a könnyebb emésztés érdekében.

 

Fájdalomcsillapító hatással bírhat

 

A felgyülemlett méreganyagok, a krónikus betegségek és az azokkal járó gyulladások bizony fájdalommal járhatnak. Szinte nincs olyan ember, akinek legalább alkalmanként ne lenne szüksége fájdalomcsillapítóra. A huminsav hozzájárul a szervezetünk természetes biokémiai folyamatainak serkentéséhez, ezáltal nem csupán tüneti szinten lép fel a fájdalmak ellen.

 

Segíthet allergia vagy ételintolerancia ellen

 

Az allergia és az ételintolerancia tünetei rengeteg ember életét megkeserítik. A folyamatban lévő kezelés kiegészítésére ajánlott lehet a holisztikus szemlélet, vagyis az egész szervezet általános állapotának javítása, a belső folyamatok egyensúlyának helyreállítása. A huminsav kúraszerű alkalmazásával bizonyos esetekben javulás érhető el, méghozzá jelenleg ismert mellékhatások kockázata nélkül.

 

Megőrizheti a szellemi frissességet

 

A káros környezeti tényezők – a méreganyagok és a nehézfémek – sajnos az idegrendszerünkre is károsan hatnak. A kialakuló mikrogyulladások árthatnak a koncentrációs képességnek, a kognitív folyamatoknak és a memóriának. Mivel a huminsav elősegítheti a nehézfémek és a toxinok kiürülését, szerepet játszhat a szellemi frissesség fenntartásában és megőrzésében.

 

Szépítheti a bőrt

 

A huminsav szó szerint belülről szépít, hiszen a bőr öregedési folyamataiért felelős szabad gyököket semlegesíti. Antioxidáns hatásának köszönhetően hozzájárul az idő múlását mutató jelek mérsékléséhez, a bőr fiatalságának megőrzéséhez. Olyan bőrbetegségek állapotán is képes javítani, mint az ekcéma vagy a gombás fertőzések, ráadásul segít a bőr természetes védekezőképességének növelésében például az UV-sugarak ellen.

 

Segít a sav-bázis egyensúly helyreállításában

 

Noha a szervezetünk alapvetően képes gondoskodni a sav-bázis egyensúlyának fenntartásáról, ma már olyan környezeti hatások érnek bennünket, amelyek miatt jól jöhet egy kis segítség. A „lúgosítás” fogalmát rengeteg tévhit övezi, ám az tény, hogy a huminsav hozzájárul a testünk optimális pH-értékének megőrzéséhez.

 

A huminsav káros hatásai

 

A huminsavnak jelenleg nem ismert káros hatása vagy ellenjavallata, de a használatáról nyugodtan lehet konzultálni gyógyszerésszel vagy kezelőorvossal. A folyamatban lévő kutatások alapján várandósság és szoptatás alatt is alkalmazható, valamint a gyerekek kiegyensúlyozott testi-szellemi fejlődésében is segíthet.

Miért fontos a huminsav?

Kiknek ajánlott huminsavat fogyasztani?

 

Kiknek és mikor érdemes huminsav táplálékkiegészítőt beépíteni az étrendjükbe? Lássuk, kinek miért segíthet a huminsav táplálékkiegészítő formájában történő fogyasztása!

 

Akik erősítenék az immunrendszerüket

 

Azoknak, akik a mindennapok során gyakran találkoznak sok emberrel, nemcsak járványos időszakokban érdemes erősíteniük az immunrendszerüket. A vírusokkal, baktériumokkal és más kórokozókkal szembeni védekezőképesség minden korosztálynak és minden élethelyzetben jól jöhet, a gyerekek és az idősebb korosztály tagjai pedig még inkább élvezhetik az előnyeit.

 

Akik betegség után gyorsabban fel szeretnének épülni

 

Legyen szó akár múló nátháról, akár elhúzódó vagy súlyos betegségről, a huminsav sokat segíthet a felépülés folyamatában. A könnyen hasznosuló tápanyagok és az immunerősítő hatás olyan együttes védelmet nyújtanak, hogy az lerövidítheti a felépülési időt, és mérsékelheti az azzal járó kellemetlenségeket.

 

Akik rendszeresen sportolnak vagy fizikai munkát végeznek

 

A rendszeres sport vagy fizikai munka olyan igénybevételt jelent a szervezetnek, ami áldásos ugyan az ülő életmód hátrányaihoz képest, de megterhelő. Mindazoknak, akik úgy érzik, hogy jól jönne egy kis kiegészítés az akadályok leküzdéséhez, esetleg a teljesítményük növeléséhez, ajánlott lehet kipróbálni a huminsav tartalmú étrendkiegészítő szedését.

 

Akik szellemileg vagy fizikailag kimerültnek érzik magukat

 

Mindenkinek az életében vannak olyan időszakok, amikor testileg vagy szellemileg nem állnak a helyzet magaslatán. A kimerültség okai változatosak lehetnek ugyan – és mindenképpen érdemes sort keríteni egy általános kivizsgálásra –, ám az általános méregtelenítést és a megfelelő tápanyagellátást elősegítő huminsav hozzájárulhat az állapotjavuláshoz.

 

A huminsav adagolása

 

A huminsav adagolása függ attól, hogy milyen étrendkiegészítő formájában visszük be a szervezetünkbe. Az útmutató minden esetben szerepel a csomagoláson, tehát könnyedén megállapíthatjuk, hogy naponta hány kapszula vagy csepp fogyasztása ajánlott.

 

Összegzés

 

A huminsav kevésbé ismert, de fontos összetevője az étrendünknek, mert segít a sejtek öregedéséért, elhasználódásáért és hibás működéséért felelős oxidatív stressz hatásainak mérséklésében, illetve a szervezetben keletkező, betegségeket okozó szabad gyökök semlegesítésében. Emellett segít eltávolítani a méreganyagokat és a nehézfémeket is.

 

A huminsav hozzájárulhat a tápanyagok jobb felszívódásához, a bélrendszer egészséges működéséhez, a fájdalmak csillapításához, az allergiás tünetek enyhítéséhez, a szellemi frissesség megőrzéséhez, a bőr szépítéséhez, valamint a sav-bázis egyensúly helyreállításához.

 

Huminsavat tartalmazó étrendkiegészítő (például kapszula vagy szirup) fogyasztása ajánlott mindazoknak, akik szeretnék erősíteni az immunrendszerüket, betegség után gyorsabban fel szeretnének épülni, rendszeresen sportolnak vagy fizikai munkát végeznek, illetve szellemileg vagy fizikailag kimerültnek érzik magukat.

 

 

 

2024. április 24.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink

Kapcsolódó cikkek