A puffadás, vagyis a hasi diszkomfort és teltségérzet, amelyet gyakran gázképződés kísér, sok ember életét megkeseríti. Bár önmagában általában nem súlyos tünetről van szó, a mindennapi életben komoly kellemetlenségeket okozhat az embernek. A következőkben részletesen bemutatjuk a puffadás lehetséges okait, kitérünk a kísérő tünetekre és azt is ismertetjük, hogyan lehet enyhíteni ezt a problémát.
A puffadás tünetei
A puffadás többféleképpen jelentkezhet, de vannak általánosnak számító tünetei. Az érintettek gyakran tapasztalhatnak feszülő érzést a has környékén, amit általában kellemetlen teltségérzet kísér. Ezekkel a legtöbbször együtt járnak az alhasi régióban jelentkező fájdalmak, görcsök is. Általában zavarba ejtő szelesedés, illetve gyakori böfögés is jelentkezik ilyen esetben, ami a gyomor-bél traktusban felhalmozódó gázok miatt történik. Mindezek a kellemetlenségek pedig étvágytalansághoz is vezethetnek, ha hosszabb ideig fennállnak.
A puffadás okai: 7 tényező, ami kiválthatja ezt a kellemetlenséget
A gyomor puffadásának okai sokfélék lehetnek: nem csupán az elfogyasztott ételek és italok eredményezhetnek ilyesmit, hanem az evés módja, sőt egyes lelki vonatkozások is. Most a legjellemzőbbeket soroljuk fel.
Helytelen étkezési szokások
A kapkodó, gyors étkezés során sok levegőt nyelünk, ami kiváltó oka lehet a haspuffadásnak. Ha naponta ötször, egyszerre kisebb adag ételt fogyasztunk el, azt is jól megrágva, máris jelentősen csökkenthetjük a puffadás kockázatát.
Bizonyos ételek, italok fogyasztása
Szintén haspuffadást okoz a szénsavas italok vagy olyan ételek fogyasztása, melyek emésztése során gáz képződik. Ilyenek például a karfiol, a káposzta, a kelkáposzta, a karalábé és a hagyma. De van, aki a zöldségek – például a paradicsom vagy paprika – héjának fogyasztása miatt szenved a fokozott bélgáztermelődéstől.
Bélrenyheség
Egyes esetekben a bél renyhébb működése okozza a puffadást. Az anyagcsere lassulását elsősorban a helytelen táplálkozás válthatja ki. Ha valaki túl kevés rostot és folyadékot fogyaszt, a béltartalom bélrendszerben eltöltött tranzitideje megnyúlik és bélgáz termelődik. Bélrenyheséget okozhat továbbá a mozgásszegény életmód, de lehet bizonyos hormonok – például a progeszteron - hatása is. Szintén a belek lassabb működését okozza a pajzsmirigy alulműködése vagy a cukorbetegség.
Allergia vagy érzékenység bizonyos ételekre
A manapság igen gyakorinak számító laktózintolerancia és a lisztérzékenység is válthat ki haspuffadást, de az irritábilis bél szindróma (IBS) egyik tünete is lehet.
Fertőzések
Egyes fertőzéses megbetegedések, például a parazitafertőzés vagy éppen a candida gomba elszaporodása is okozhat puffadást. Az antibiotikumos kezelések károsíthatják a bélflórát, felborítva a jó és a rossz baktériumok egyensúlyát a szervezetben, így ilyen problémák jelentkezhetnek a kezelések után.
Gyomorsavtúltengés
A sok gyomorsav szintén gyakori oka a haspuffadásnak.
Stressz
Talán nem is gondolnánk, de a rendszeres stressz és a szorongás még az emésztőrendszer működésére is hatással van: ha nem kezeljük, nem enyhítjük, akkor puffadást okozhat.
Hogyan kezeljük a haspuffadást?
Az alábbi tanácsokat megfogadva sokat tehetünk a haspuffadás kellemetlen tüneteinek megelőzésére vagy éppen kezelésére.
- Egyszerre soha ne együnk nagy mennyiséget és az ételt mindig alaposan rágjuk meg!
- Ne kapkodjunk és étkezés közben ne beszéljen, mert közben óhatatlanul levegőt nyelünk!
- Fordítsunk figyelmet a stresszkezelésre, például meditáljunk vagy jógázzunk!
- Fogyasszunk sok folyadékot, táplálkozzunk egészségesen, együnk sok rostban gazdag ételt!
- Időnként tartsunk probiotikum-kúrát! A probiotikumok ugyanis segítik az emésztést.
- Mozogjunk rendszeresen! Ha mindennap legalább fél órát mozog, azzal gyorsítjuk az anyagcserét, javítjuk a vérkeringést és a szervezet természetes méregtelenítő tevékenységét is fokozzuk.
- Ne fogyasszunk szénsavas italokat, és ne rágógumizzunk!
- Kerüljük a puffadást okozó ételeket, amelyekre fent is hoztunk példákat! Ha nem tudjuk pontosan, hogy mitől puffadunk, vezessünk étkezési naplót, ebből kitapasztalhatjuk, hogy nálunk mely ételek okoznak panaszt.
- Érdemes puffadás elleni gyógyszereket szedni, ha életmódbeli változtatásokkal nem tudjuk megelőzni a haspuffadás kialakulását.
Ha az életmódváltás ellenére is tartósan jelen van a haspuffadás, akkor a szervi okok kizárása céljából vizsgáltassuk ki magunkat, keressünk fel egy szakembert! Ez általában első lépésben egy gasztroenterológiai kivizsgálást jelent, majd ezt követheti a nőgyógyászati, urológiai vizsgálat is.
Amennyiben pedig a tüneteket szeretnénk enyhíteni, hogy visszatérhessünk a mindennapi kerékvágásba, válogassunk a BENU termékkínálatában, ahol többféle megoldást is találunk a problémára.