Megfázás esetén a kórokozók megtelepszenek a nyálkahártyában, ennek következtében jönnek létre a jellemző helyi és általános tünetek.
A nátha szövődményeinek kialakulására jelentősebb a rizikó legyengült szervezetű, idős, illetve a más alapbetegségben szenvedő egyéneknél, valamint kisgyermekek esetében. Ebben az esetben nemcsak a megfázás fordul elő nagyobb számban, hanem több és sajnos súlyosabb szövődménnyel kell kalkulálni, ezek közül a a leggyakoribbak:
- arcüreggyulladás,
- középfülgyulladás,
- tüdőgyulladás,
- idült légzőszervi betegségek fellángolása.
Ritkább esetben szívburok- és szívizomgyulladás alakulhat ki.
A fentiekből is látható, hogy bár a nátha egyszerű, nem súlyos betegségnek tűnik, mindenképp kezelni kell, és amennyiben lehetséges, ki is kell pihenni, de semmiképp sem szabad elbagatellizálni.
A köhögés is okozhat bajt
Miután a köhögés során nagyerejű folyamatok zajlanak a mellkas és a légút tájékán – az arra fogékony embereknél (idősek, gyermekek, krónikus betegek, stb.) különböző szövődmények alakulhatnak ki.
Talán a leggyakrabban előforduló, valamint a legjelentősebb szövődmény a hirtelen bekövetkező vérnyomásesés, ami bizonyos esetekben ájuláshoz is vezethet. Mindemellett a köhögés okozhat
- fejfájást,
- orrvérzést,
- gyomorégést,
- különböző szívritmuszavarokat, mindezek mellett hajlamosíthat lágyéksérv kialakulására, illetve a már meglévő sérv méretének növekedésére.
Egy nagy erejű, rohamos köhögés asztmát is kiválthat. A huzamosabb ideig fennálló köhögés egyéb társuló tényezők nélkül önmagában is rontja az életminőséget, csökkenti a komfortérzetet, krónikus fáradtságot, kimerültséget okozhat.