2020. április 19.
Mi a teendő gyomorrontás esetén?
Kapcsolódó tünetek:
A gyomorrontás a kezdeti rossz közérzet után hányingerhez, rosszulléthez, gyomortáji fájdalomhoz, végül pedig hányáshoz és/vagy hasmenéshez is vezethet, ezek miatt pedig a gyengeség és a fáradtság is állandó velejárója. A gyomorrontás általában pár nap alatt elmúlik magától is, de természetesen nem hátrány, ha tudjuk, mi ilyenkor a teendő, és mi az, amivel könnyíthetünk szenvedéseinken.
A legfontosabb, amire figyelnünk kell, hogy a hasmenés és a hányás által elvesztett folyadékmennyiséget és a szervezet számára szükséges sókat és ionokat pótoljuk. Annak érdekében, hogy ne irritáljuk újra a gyomornyálkahártyát, próbáljuk a folyadékpótlást lassan, de folyamatosan végezni. A sók és ionok pótlását célszerű elektrolitpótló készítményekkel biztosítani, ez a gyorsabb felépülésben is nagy szerepet játszhat. Súlyos esetben, ha a folyadékpótlás nem megoldható, a szervezetet pedig a kiszáradás fenyegeti – ez legtöbbször gyermekeknél vagy idősebbeknél fordul elő –, kórházi infúziós kezelésre lehet szükség.
Ha a jelentkező hasmenés miatt hasfogót vennénk be, válasszunk olyan készítményt, amely nem kémiai úton dolgozik, hanem a különféle méreganyagok és toxinok megkötésére is alkalmas – ilyen például az aktív szén vagy az agyag tartalmú készítmények. A szén nagy adszorbeáló képességgel rendelkezik, ennek köszönhető jótékony, méreganyagokat megkötő hatása. Heveny hasmenés és mérgezések, így gyomorrontás esetén is ajánlott használata, és mivel hatását helyben fejti ki, nem szívódik fel a tápcsatornából, jól tolerálható, és kevés mellékhatással rendelkezik.
Ha gyomorrontástól szenvedünk, profitálhatunk még a pektint tartalmazó élelmiszerek – például a reszelt alma vagy főtt répa – fogyasztásából is. A pektint a szervezetben található baktériumok lebontják, olyan vegyületeket képezve ezzel, amelyek bevonják a bélnyálkahártyát, ezzel védve azt, és segítve annak mielőbbi felépülését.
Bár a betegség sokszor olyan gyorsan megy, ahogyan jött, mégis, ha arra gyanakszunk, hogy baktérium vagy kórokozó okozta a gyomorrontást, hasznos lehet meglátogatni orvosunkat, mivel ilyenkor, egy kivizsgálás és a kórokozó fajtájának megismerése után szükség lehet célzott gyógyszeres kezelésre is.
A gyomorrontás második szakaszában, miután a folyadék és a só pótlásáról már gondoskodtunk, az energiabevitel miatt a megfelelő diéta és a diétás élelmiszerek fogyasztása válik hangsúlyossá. Próbáljunk tápláló, energiát biztosító, de könnyű ételeket fogyasztani. A különféle kekszek és ropik, a főtt rizs, a nem túl fűszeres levesek, a főtt burgonya és a főtt vagy párolt fehér húsok mind ilyenek. A diétát akkor is tartsuk be pár napig, ha tüneteink látszólag mind elmúltak, mivel egy súlyosabb gyomorrontásba könnyedén visszaeshet a szervezet, ha rögtön zsíros, nehéz ételek után nyúlunk.
BENU Online Gyógyszertár ajánlata:
Kiemelt ajánlatunk
Akciós ajánlataink
20%
BioCo C+D duo Retard C-vitamin 1000 mg + D3-vitamin 2000 NE filmtabletta 100x
4599 Ft helyett
Akciós ár
3679 Ft
Online rendelhető
20%
Rubophen Thermo cukormentes 500mg/10mg citromízű granulátum 12x
4449 Ft helyett
Akciós ár
3549 Ft
Online rendelhető
20%
Strepfen cukormentes 8,75mg szopogató tabletta 24x
4099 Ft helyett
Akciós ár
3279 Ft
Online rendelhető
Kapcsolódó cikkek