A terhesség egy különleges időszak az életünkben, tele örömmel és izgalommal. Ugyanakkor a hormonális változások és az immunrendszerünk gyengülése miatt ebben a kilenc hónapban érzékenyebbek lehetünk a különböző betegségekre, köztük a megfázásra is. A megfázás terhesen pedig különösen aggasztó lehet, könnyen megijesztheti a kismamákat.
Biztosan hallottunk már arról, hogy ebben az állapotban kifejezetten veszélyesek lehetnek egyes gyógyszerek, míg a házi praktikák közül többet is bevethetünk. Ebben a cikkben most tisztázzuk a korábban már hallott, kissé összevissza információkat: hasznos tanácsokat adunk a megfázás kezeléséhez terhesség alatt, és bemutatjuk, milyen természetes módszerekkel segíthetjük a gyógyulást.
A megfázás tünetei terhesség alatt
A megfázás terhesség alatt ugyanúgy jelentkezik, mint bármikor máskor: orrfolyás, torokfájás, köhögés, tüsszögés, fejfájás, fáradtság, illetve esetleg enyhe láz is felütheti a fejét. Fontos, hogy figyeljünk ezekre a tünetekre, mivel a terhesség alatti megfázás könnyebben vezethet komplikációkhoz, például arcüreggyulladáshoz vagy hörghuruthoz!
Mit ne tegyünk ilyenkor?
Mielőtt rátérnénk arra, hogy milyen kezelési módszereket alkalmazhatunk, szögezzük le gyorsan, hogy mi mindent nem szabad áldott állapotban tennünk, ha esetleg megfáznánk.
A legtöbb szakértő egyetért abban, hogy a legjobb, ha a terhesség első 12 hetében mindenféle gyógyszert teljes egészében elkerülünk. Ez kritikus időszak a magzat létfontosságú szerveinek fejlődéséhez, így mindenre oda kell figyelnünk, ami bekerül a szervezetünkbe. Szintén célszerű összességében kizárni azokat a készítményeket, amelyek all-in-one megoldást kínálnak megfázás ellen. Ezek általában sokféle összetevőt tartalmaznak, hogy többféle tünetet egyszerre enyhítsenek.
A terhesség alatt tehát, amennyiben ez lehetséges, érdemes kerülni a gyógyszerszedést. Főként egyes antibiotikumok jelenthetnek veszélyt a babára, csakúgy, mint az aszpirin és az ibuprofen, a kodein, illetve a naproxén.
De vannak esetek, amikor teljesen felesleges is lenne szedésük: a felső légúti fertőzések döntő többségét vírusok okozzák, ezek a szerek pedig csak a baktériumok ellen hatékonyak. Így a kismamáknál történő alkalmazásuk csak abban az esetben lehet javasolt, ha a meghűlést követően bakteriális felülfertőződés alakult ki. Az egyszerű terhesség-megfázás kombinációra a természetes gyógymódok is megoldást nyújthatnak, az influenza esetén viszont már más a helyzet: a fertőzést gyakran kíséri magas láz, ami gyógyszerek nélkül nehezen csillapítható.
Milyen módszereket vethetünk be?
Nézzük azokat az alapvetően otthon is alkalmazható, biztonságos módszereket, amelyekkel enyhíthetjük a terhesen jelentkező megfázás bosszantó tüneteit.
Lázcsillapítás
A szezonális influenzavírusok önmagukban semmilyen fejlődési rendellenességet nem okoznak a magzatnál. A lázas állapot – nem a hőemelkedés, hanem a 38 fokos vagy annál magasabb láz – a terhesség korai szakaszában fejlődési rendellenességet, később pedig koraszülést és vetélést okozhat, ezért a lázat mindenképpen csillapítani kell. A nem-szteroid típusú gyulladáscsökkentők terhes nőknek nem adhatóak, ezek helyett a paracetamol-, vagy amidazofentartalmú készítmények alkalmazhatók.
Pihenés és hidratálás
A terhesség alatti megfázás idején érdemes a természetes gyógymódokat előnyben részesíteni. A legfontosabb az ágynyugalom és a bő folyadékbevitel – ez utóbbi lehetőleg kamillatea vagy sima víz formájában történjen. De a megfázás tüneteit enyhítő hársfa- és csipkebogyótea, a gyümölcstea, valamint a frissen facsart gyümölcslé is tökéletes választás.
Inhalálás
A forró gőz belélegzése segít megnyugtatni az irritált nyálkahártyát és megkönnyíti a légzést. Forraljunk fel vizet egy edényben, és adjunk hozzá néhány csepp eukaliptusz- vagy borsmentaolajat. Hajoljunk az edény fölé, takarjuk le a fejünket egy törölközővel, és lélegezzünk mélyeket 10-15 percig.
Sós vizes orröblítés
Az orrdugulás és az orrfolyás enyhítésére használjunk sós vizes orröblítést! Egy teáskanál sót oldjunk fel egy pohár meleg vízben, majd óvatosan öblítsük át az orrjáratainkat ezzel az oldattal. Ez segít eltávolítani a váladékot és csökkenti a duzzanatot.
Egészséges táplálkozás
Az egészséges, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrend segíti az immunrendszerünk erősítését. Fogyasszunk sok friss gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát és sovány fehérjét. Az olyan ételek, mint a fokhagyma, a gyömbér és a citrusfélék különösen jótékony hatásúak lehetnek.
Vitaminok és ásványi anyagok
A terhesség alatt fontos, hogy a szervezetünk megfelelő mennyiségű vitaminnal és ásványi anyaggal legyen ellátva. A C-vitamin és a cink különösen hasznos lehet a megfázás megelőzésében és kezelésében. Beszéljünk orvosunkkal, mielőtt bármilyen kiegészítőt szednénk, hogy biztosak lehessünk benne, hogy azok biztonságosak a mi állapotunkban.
Gyógyhatású készítmények
Érdemes szopogatótablettákkal, mézzel enyhíteni a torokfájást. Jól jön a terhesség alatt megfázásban szenvedőnek, ha párásítják a szobát. A sótartalmú orrcseppek ugyancsak hasznosak lehetnek a számukra.
Forduljunk orvoshoz!
A legjobb, ha orvoshoz fordulunk akkor is, ha csak egy nátha döntött le bennünket a lábunkról. Ne kezdjünk mindenféle készítménnyel kísérletezgetni, kérjük ki inkább gyógyszerészünk tanácsát azzal kapcsolatban, hogy a problémáinkra milyen szereket ajánl, amelyek terhesen is biztonsággal alkalmazhatók. Láz esetén ugyan átmenetileg segíthet a hűs zuhany vagy a borogatás, de inkább az orvos döntse el, milyen lázcsillapító módszert vagy gyógyszert alkalmazzunk.
A leghasznosabb módszer: a megelőzés
A terhesség alatti megfázást nehéz elkerülni, főként a téli, illetve kora tavaszi időszakban, ugyanakkor némi figyelemmel csökkenthető a terhesség alatt megfázás esélye.
Kerüljük a nagy tömeget, hétvégéinket ne a bevásárlóközpontokban töltsük, hanem minél többet tartózkodjunk friss levegőn! Gyakran mossunk kezet, használjunk kézfertőtlenítőt és maszkot, ha közösségbe megyünk! Ha a munkahelyünkön sokan betegek, próbáljunk megegyezni a főnökünkkel – amennyiben a munkakörünk lehetővé teszi –, hogy otthonról dolgozhassunk. Étkezzünk változatosan, fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt és várandósan se mondjunk le a mozgás öröméről! Ha a terhesség előtt is sportoltunk, ne hagyjuk abba, de konzultáljunk orvosunkkal, támogatja-e azt a mozgásformát, amit űzünk.
Emellett támogathatjuk is a szervezetünket különböző vitaminokkal és étrend-kiegészítőkkel, persze ezeket is csak az orvosunk utasítása mellett kezdjük el szedni. Ha pedig már megesett a baj, szintén kérjük ki a véleményét, majd böngésszük végig a BENU kínálatát, ahol várandósan is találhatunk biztonságos megoldásokat a megfázásunkra!