Makacs sérülés: az izomhúzódás

Makacs sérülés: az izomhúzódás

Kapcsolódó tünetek:

Egy rosszul kivitelezett mozdulatnak, illetve túlterhelésnek könnyen lehet erős fájdalommal járó izomhúzódás, vagy rándulás a következménye.

Mitől alakulhat ki?

Talán a leggyakoribb sportsérülések egyike. Labdajátékok és atlétikát űzők tipikus sportsérülése (bemelegítés hiánya, minősége), de fontos megjegyezni, hogy kezdő sportolóknál is gyakran előfordul. Hirtelen irányváltás, ugrás is kiválthatja. Kevesen tudják, de a nem megfelelő lábbeli viselete is hozzájárulhat a kialakuláshoz.

Biztos, hogy húzódás?

A húzódás az esetek döntő többségében a lábszár-, a comb-, a hát-, a felkar- vagy a has izmaiban következik be. Attól függően, mely izomcsoportok érintettek, a sérülés ugyanazokat a tüneteket produkálja: jeges fuvallatszerű érzés fut át az izmon, ami megkeményedik, a sérült terület nyomásra fájdalommal válaszol. Figyelem! A sérülés súlyosbodásának elkerülésére, komolyabb sérülések (pl. izomszakadás) elkerülése érdekében a további mozgás tilos!

Mit kell tennünk?

Banális, hétköznapi sérülésnek gondoljuk, de a húzódásnak igen súlyos következményei is lehetnek, ennek megfelelően gyorsan kell cselekednünk. Az elsősegély négy alapvető lépésből áll:

  • A mozgás abbahagyása, pihentetés: semmilyen módon nem terhelhető tovább az érintett izom, nyugalomba kell helyezni.
  • Jegelés: a sérült területet jéggel, hideg borogatással ajánlott hűteni. A hűtés körülbelül 20 percen át tartson. Egyik módszernél sem szabad hagyni, hogy a bőrfelületet közvetlenül érje hideg, különben akár fagyási sérülést is szenvedhetünk. Nyílt seb esetén a hűtés és jegelés alkalmazása tilos!
  • Kompresszió: a korszerű, rugalmas anyagból készült fáslik, kötszerek széles skálája érhető el a patikákban. Az erre helyezett hideg borogatással megelőzhető a vérömleny kialakulása.
  • A sérült végtagot helyezze magasra! Tegyen párnát alá, hogy az magasan legyen, így elkerülhető a fájdalmas duzzanat kialakulása. A sérülés után már alkalmazható meleg borogatás is, mely gyorsítja a gyógyulás folyamatát. Megerőltető mozgás végzése tiltott, enyhe, átmozgató jellegű mozgás (pl.) viszont kifejezetten ajánlott.
  • Már a kezelés korai fázisában ajánlott a korszerű, kifejezetten izom- és ízületi fájdalmak enyhítésére szolgáló készítmények alkalmazása, ilyen a Voltaren Dolo.

Tippek otthonra

Segítheti a gyógyulást:

  • az árnikatartalmú kenőccsel végzett enyhe masszázs;
  • a sérült terület gyümölcsecetbe mártott textillel történő finom bedörzsölése;
  • iszappakolás;
  • a körömvirágkenőcs enyhíti a fájdalmat.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Mindenképp szakemberhez kell fordulni, ha a fájdalom nem enyhül, illetve, ha izomgyengeséget tapasztalunk, valamint az izomműködés, és a mozgás korlátozódik! Az orvos – szükség esetén ultrahang vizsgálatot rendel el ez alapján könnyen megállapítja, csupán húzódásról avagy szakadásról van-e szó. A további kezelés is ennek tükrében történik majd.

Előzzük meg!

A mozgást megelőző alapos melegítés, nyújtó gyakorlatok végzése, a levezető mozgás, kocogás mindenképp jó hatású. A már bemelegedett izmot nem szabad kitenni hidegnek. Az sportolás utáni meleg zuhany izomlazító hatású. Fontos, hogy az izmokat kellő mennyiségű magnéziumhoz juttassuk, ennek hiányában azok sérülékenyebbek.

2016. november 2.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink

Kapcsolódó cikkek