A limfómák tehát a nyirokrendszerben kialakuló daganatos megbetegedések, melyek tulajdonképpen a nyirokszövet sejtjeinek, a limfocitáknak a rosszindulatú daganatos burjánzása.
A limfómáknak két nagy típusát különítjük el, eszerint létezik a Hodgkin és a non-Hodgkin-limfómák nagy csoportja. Utóbbiba több, mint 25 eltérő változat tartozik és olyan 70%-ban kialakulásukért a B limfociták burjánzása felelős.
Kiváltó okok
Nem tudjuk biztosan, hogy a limfómák keletkezését mi indítja el. Igaz ugyan, hogy bizonyos vírus vagy bakteriális fertőzések felelőssé tehetők egyes esetekben. Ilyen például az EBV vírus jelenléte illetve a HTLV, a HIV, a Herpesz vírus, vagy a Helicobacter pylori fertőzés.
Tünetek
A limfómák az esetek túlnyomó többségében a nyirokcsomókat érintik. Kisebb arányban fordulhatnak elő a lép, a máj, illetve a gyomor-bélrendszer nyirokszöveteiben, de ismerünk olyan változatot is, amely a bőrt érinti. Legfőbb tünetük a sokáig fájdalmat nem okozó nyirokcsomó duzzanat, amit éppen ezért gyakran rutinvizsgálatok során fedeznek csak fel. Attól függően, hogy a daganat hol helyezkedik el, a többi tünet úgy változik.
A nyakon, a lágyéki régióban vagy a hónaljban kialakuló daganat gyorsan növekszik, ha érinti az idegrendszert, akkor hányást, fejfájást, de agyidegbénulást is okozhat. A mellkasban növekvő tumor nehezíti a légzést, köhögést eredményez és mellkasi fájdalmat. Ha a hasi régióban lép fel a betegség, akkor hasi fájdalommal jár egy idő után, emésztési zavarokat és puffadást okoz, gyakori hányingert vált ki. Amennyiben a csontvelőt is érinti a limfóma, vérszegénység jelentkezik és váratlan fertőzések fordulnak elő.
A limfómák ugyan az idősebbeknél gyakrabban fordulnak elő, de bármilyen életkorban kialakulhatnak. Fontos, hogy időben felismerjük őket, és idejében megkezdődjön a megfelelő kezelés.

Házi praktikák megfázás ellen
A megfázás kezelésére szinte minden családban van egy titkos recept, vagy jól bevett szokás, melyet hagyományként örökítünk tovább. Mi összeszedtünk néhány praktikát, amivel nagyanyáink és jelen korosztályunk is hatékonyan küzd a mindenkit ledöntő megfázás ellen!

Mi a különbség nátha és influenza között?
Nátha és influenza – ezt a két megnevezést igen gyakran halljuk a betegségekkel tarkított őszi-téli időszakban. Ugyan mindkettőt vírus okozza, egyáltalán nem szabad összetéveszteni őket, hiszen lefolyásuk és esetleges szövődményeik is eltérőek lehetnek. De mégis hogyan dönthetjük el, hogy egy egyszerű náthával van dolgunk, vagy influenzásak lettünk?

Az influenza 6 korai tünete
Az influenza korai tüneteinek időben való felismerése megakadályozhatja a vírus terjedését, és elősegítheti a betegség kezelését, mielőtt rosszabbodna. Minden évben heteket vesz el az életünkből, idén ne hagyja, hogy az influenza győzzön!

A legfontosabb teendők stroke esetén
Stroke esetén minden másodperc számít, ezért nagyon fontos a mielőbbi felismerés és az elsősegélynyújtás. Ezért alább összegezzük a legfontosabb tudnivalókat erről.