Fontos tudnunk, hogy a kullancsok megkeresik testünkön a számukra megfelelő helyet. Ezért is segít a mielőbbi átvizsgálás, hiszen az is lehetséges, hogy akkor felfedezzük a vérszívót, amikor még nem hatolt a bőrünkbe. A kifejlett példányokat könyebb észrevenni, de sajnos a fejlődési alakok nagyon picik, ezért mindig legyünk nagyon figyelmesek testünk átvizsgálásakor, és szenteljünk fokozott figyelmet a lentebb felsorolt testtájékoknak:
- intim terület
- belső comb
- térd- és könyökhajlat
- köldök
- bőrredők, például a mellek alatt
- hónalj
- nyak és tarkó
- fejbőr
- hajtő
- fülkagyló és a fül mögött
- a ruházat záródási részei (nadrág korc, zokni gumírozása, mandzsetta)
Kullancs kiszedése
Csipesz
A legjobb módja a kullancs kiszedésének, ha speciális kullancs kiszedő csipeszt használunk. A csipesz hegyes végét tegyük a bőr fölé, és ragadjuk meg vele a kullancsot a fejénél, majd a bőr felületére merőlegesen lassan húzzuk ki. Ha régóta a bőrünkben van az állat, szükség lehet az óramutató járásával ellentétes irányú tekerésre is, de fontos, hogy ne nyomjuk meg a kullancsot. Ha megszabadultunk tőle, egy ideig figyeljük a helyét. Ha bármilyen elváltozást tapasztalunk, azonnal menjünk orvoshoz.
Lap
Már kapható speciális kullancskiszedő lap, ami szintén segítségünkre lehet. Helyezzünk a lapot a bőrre, majd a kiszedő résbe illesszük bele a kullancsot. Ezután szintén merőlegesen húzzuk ki. Ebben az esetben is igaz az előbbi tanács: a csípés helyét tartsuk szemmel, és ha bármit észlelünk, kérjük ki egy orvos véleményét.
Köröm
Ha épp nincs nálunk olyan eszköz, amivel könnyedén el tudnánk távolítani a kullancsot, a körmeink is a segítségünkre lehetnek. A kullancsot ragadjuk meg a hüvelyk- és mutatóujjunk körmével a fejénél, méghozzá minél közelebb a bőrünkhöz. Ezután húzzuk ki. Nagyon figyeljünk, nehogy közben összenyomjuk a kullancsot. A csípés helyét szintén figyeljük, és bármilyen elváltozás esetén menjünk orvoshoz.
Tippek a kiszedéshez
- Soha ne használjunk olajat, benzint, körömlakklemosót vagy alkoholt a kiszedéskor.
- Ha elsőre nem sikerül kiszedni a kullancsot, akkor sem kell pánikba esnünk, ugyanis sok esetben több próbálkozásra van szükség.
- Ha sikeresen eltávolítottuk a vérszívót, akkor a csípés helyét fertőtlenítsük alkohollal.
- Nagyon fontos, hogy soha ne nyomkodjuk, gyötörjük a kullancsot. Amennyiben nem vagyunk biztosak abban, hogy el tudjuk távolítani, kérjünk orvosi segítséget.
- Egy kullancs kiszedése során könnyen előfordulhat, hogy valamelyik része benne marad a bőrünkben. A legtöbb esetben ez a kullancs szájszerve, amit a szervezetünk egy idő után kilök magából.