Legtöbb esetben több hétig, hónapig is eltarthat, amíg megszabadulunk a körömgombától, így ajánlott minél előbb elkezdeni a kezelést. Ha azonban még abban sem vagyunk biztosak, hogy valóban ez a betegség áll panaszaink hátterében, alább összeszedtük a körömgomba különböző stádiumainak leggyakoribb ismertetőjeleit.
Eleinte csupán elszíneződik a beteg köröm, mígnem teljesen besárgul, bebarnul vagy akár teljesen zöld lesz, de bizonyos esetekben a szín lehet fehéres szürke is. Legtöbbször a körömvégtől vagy az oldalsó körömredőtől indul az elszíneződés, ezután megváltozik a körömlemez szerkezete, megvastagszik és deformálódik. Ez azt jelenti , hogy a gomba megtámadja a köröm anyagát, amely következtében leggyakrabban végül le is esik a köröm.
A körömgomba egy másik elterjedt fajtája esetén az elszíneződés a körömágy felől indul, piszkosszürke színezetű, és általában nem vastagszik meg annyira ,még az igen elhanyagolt esetekben sem , mint az előzőekben leírt esetben. Fontos megemlíteni, hogy teljesen mindegy, milyen típusú körömgombára gyanakszunk, mindenféleképp keressünk fel egy bőrgyógyászt, aki a vizsgálat után pontosan tudni fogja, hogy melyik fajta gomba támadta meg a körmöt, és ennek megfelelő kezelést fog javasolni.
Az optimális kezelés
A szakorvosok az alábbi kezelési fajtákat részesítik előnyben:
- Krémek és körömlakkok használata (gombaellenes anyagokat tartalmazó termékek)
- A beteg körömfelület eltávolítása (pl. orvosi lábápolás)
- Vényköteles gyógyszerek, melyek gombaellenes anyagokat tartalmaznak
- Lézeres kezelés (ha például valamilyen fennálló májprobléma miatt nem ajánlott a gyógyszerek szedése)
Hogyan kaphatjuk el?
Az esetek 90 százalékában az úgynevezett fonalas gomba okozza a fertőzést. Ez a fajta gomba a keratinból táplálkozik, ami a körmünk egyik fő alkotóeleme. Ritkább esetekben akár élesztő- vagy penészgomba is okozhatja a betegséget. A körömgombát leggyakrabban a lábgomba előzi meg, amely a lábujjak közt kezd kialakulni, majd a talpon keresztül eljut a körömig. A legtöbb esetben a nagylábujjunk, illetve a kislábujjunk körmét támadja meg a fertőzés, hiszen ezeket könnyebben érhetik különféle sérülések, melyek következtében a gomba be tud jutni a körömbe.
Az alábbi tényezők szintén kedveznek a körömgombának:
- genetikai adottság
- hideg lábak vérellátási zavarok miatt
- immungyengeség
- anyagcsere-betegségek (pl. cukorbetegség)
- fokozott verejtékezés
- túl szoros, illetve nem légáteresztő cipők és zoknik viselése
- sérülések pedikűr során
- lábdeformitások
- olyan sportok, melyek rendkívül megviselik a lábakat (pl.: tenisz vagy futás)
Íme 7 tipp, melynek köszönhetően megelőzhető a körömgomba kialakulása:
- A gombának a nedves, meleg környezet kedvez, épp ezért fontos, hogy mindig szárazon tartsuk a lábainkat. Fürdés után mindig töröljük szárazra a lábainkat, és fordítsunk kiemelt figyelmet a lábujjaink közti területre.
- Mindig viseljünk papucsot, ha uszodában vagy szaunában járunk.
- A gomba a sportcipőben érzi magát a legjobban, így sose viseljünk kölcsöncipőt.
- Mindig a saját körömreszelőnket használjuk.
- Amennyiben már kialakult a körömgomba, akkor ajánlott a fertőzött területtel érintkező ruhaneműket, törölközőket minimum 60 fokon kimosni, bár speciális fertőtlenítésre is szükség lehet, főleg a cipők esetében.
- A zokni mindig legyen légáteresztő (pl. pamutból), illetve a cipő is. Utóbbi esetében a bőrcipő ajánlott.
- A gyógyszertárban kapható speciális gombafertőzések elleni krémek használata ajánlott lábgomba esetén, illetve akkor, ha már volt körömgombánk. Megelőzés szempontjából körömvágás után kenjük be az egész lábunkat.