Kivörösödés, duzzanat az érintett ujjban, fénylő, feszes bőr a köröm körül, gennyesedés – ezek a jellemző tünetei a körömágygyulladásnak (paronychia). Aprónak tűnő, de igen fájdalmas probléma, mind gyermekeknél, mind felnőtteknél előfordulhat.
A kéz és láb körmeinek széle körül kialakuló fertőzés, melyet számos baktérium, vagy pl. gomba (Candida) is okozhat. A baktériumok apró sérüléseken keresztül a köröm alá bejutva elszaporodnak. A fertőzést okozó baktériumok általában gennykeltők. Gyakori a körömágygyulladás azon foglalkozást végzők körében, akiknek a kezeit hosszabb ideig éri víz (pl. orvos, konyhai dolgozó, háziasszony).
Hogyan kezeljük?
Patikában, vény nélkül kapható készítményekkel eredményesen kezelhetjük. Ilyen termékek a gyulladáscsökkentő, antibakteriális kenőcsök, gyógynövények (kamilla, körömvirág), illetve ezekből készült krémek, ecsetelők. Alkalmazhatunk párakötést, vagy meleg borogatást – ezek serkentik a vérkeringést, elpusztítják a kórokozókat, elősegítik a genny kiürülését. Ha nem kezeljük időben illetve megfelelően a gyulladást, orvosi, súlyosabb esetben sebészi beavatkozás válhat szükségessé.
BENU Online Gyógyszertár ajánlata:
Hogyan előzzük meg a bajt?
Manikűrkészletünket rendszeresen fertőtlenítsük és figyeljünk oda a helyes körömvágásra! Csak tiszta kézzel, tiszta kezet manikűrözzünk. A körömágy bőrét ne távolítsuk el, a kiszáradt körmöt/kezet ápoljuk, krémmel puhítsuk rendszeresen. Sérülés esetén használjunk fertőtlenítőt. Amennyiben rendszeresen visszatér a körömágygyulladás, előfordulhat, hogy valamilyen hajlamosító betegség (pl. cukorbetegség) áll a háttérben. Ezt feltétlenül említsük meg háziorvosunknak!
A helyes körömvágás menete
A körömbenövés megfelelő vágási technikával megelőzhető: ne hagyjunk rövid széleket, a köröm csúcsát viszont hagyjuk hosszabbra!
- A sarkokat ne vágjuk ki túlzottan, mert növéskor szúrni fogja a köröm melletti szöveteket.
- Lábköröm vágásakor ügyeljünk rá, hogy mindig egyenesen és merőlegesen vágjuk a körmünket, soha ne a növekedéssel párhuzamosan.
- A kéz ujjain gömbölyűre, a lábujjakon egyenesre vágjuk a körmöket.

A körömgomba megelőzése
A körömgomba egy viszonylag elterjedt betegség, számos helyen el lehet kapni, de legfőképp ott, ahol nedves és meleg a levegő. Szerencsére azonban sok mindent tehetünk a megelőzése céljából.

Az egészséges és erős körmök 7 titka
Tippjeinknek hála végre búcsút inthetünk a gyenge, töredezett körmöknek, melyek mindig a legrosszabb pillanatban képesek letörni vagy beszakadni.

7 tipp, hogyan szokjunk le a körömrágásról
Mindenkinek vannak rossz szokásai, de talán a körömrágás az egyik legidegesítőbb. Gyakran unalomból vagy stresszes szituációkban kezdjük el. De vajon mit tehetünk, ha le akarunk erről szokni? Az alábbi tippek segíthetnek.

Benőtt köröm kezelése házilag
Kevés kellemetlenebb dolgot ismerünk a benőtt körömnél, hiszen rettentően fájdalmas és még vérezhet is. Lássuk, milyen házi gyógymódok léteznek erre a problémára.

Körömgomba télen
Az időjárást tekintve ismét elérkezett a zárt cipők ideje, melyekben elrejthetjük a lábainkat. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne kellene már a lábápolással foglalkoznunk.