Heveny húgyhólyaggyulladás
A húgyhólyaghurut egyszerű formáját azonosítjuk a felfázással, ami szinte kizárólag nőknél fordul elő, ez pedig anatómiai jellegzetességeken múlik. Az egyébként egészséges szervezetben ugyanis legtöbbször úgy alakul ki a gyulladás, hogy a végbél körüli területről a kórokozók előbb a gátra, majd a húgycsőnyílásba kerülnek, ahonnan feljutnak a húgycsőbe és a húgyhólyagba, hogy gyulladást okozzanak. A nők esetében a rövid húgycső fokozza a fertőzés veszélyét, míg a férfiaknál a hosszú húgycső és a prosztata baktériumellenes váladéka bizonyos védelmet nyújt ellene. Az egyszerű gyulladás sokszor nemi érintkezés után lép fel, hiszen ilyenkor még könnyebben juthatnak a baktériumok a húgycsőnyíláshoz.
A gyulladás tüneteit könnyű felismerni, hiszen lázzal, hidegrázással, alhasi fájdalommal, gyakori vizelési ingerrel és fájdalmas vizeléssel jár. Vizeletvizsgálattal a fertőzés hatékonyan kimutatható, hiszen gennyes, sokszor véres vizelettel jár. Kezelése pedig a diagnózis után azonnal meg is kezdhető, megfelelő antibiotikummal. A kezelés általában 3-5 napig tart, és a gyógyszer mellett ágynyugalmat és bő folyadékfogyasztást is jelent. Ha a fertőzés nem javul, vagy visszatér, érdemes baktériumtenyésztést csinálni, mert lehet, hogy más antibiotikumra van szükség. De utána kell nézni annak is, nincs-e valamilyen alapbetegség, melynek következménye a gyulladás.
Komplikált húgyhólyaggyulladás
A komplikált vagy szövődményes húgyhólyaghurut tünetei hasonlóak a heveny gyulladás jeleihez, ám lefolyása hosszabb és általában nehezebben is gyógyul. Kialakulásában pedig két tényező játszik szerepet: a legyengült immunrendszer, vagy a vizeletelvezető rendszerben kialakuló kóros eltérés. Utóbbi a vizeletkiválasztás útjának akadályozásával vizeletpangáshoz vezet, ami nagyszerű táptalaj a baktériumok megtelepedéséhez és szaporodásához. A komplikált gyulladás oka életkortól függően eltérő lehet. Gyerekkorban főként fejlődési rendellenességek okozzák, melyeket műtéti úton lehet korrigálni. Az időben elvégzett műtét ilyenkor fontos is, ha el akarunk kerülni olyan szövődményeket, mint például a veseelégtelenség. Felnőtteknél a húgyutakban lévő kő, szűkület, daganat állhat a gyulladás hátterében. Férfiaknál lehet szó a prosztata megnagyobbodásáról, nőknél nőgyógyászati gyulladásról. Egyértelmű, hogy a komplikált húgyhólyaggyulladást ilyenkor csak azzal lehet tökéletesen megszüntetni, ha kezeljük az azt kiváltó betegséget. A gyulladás eltüntetésére egyébként itt is antibiotikumokat kapnak a betegek, ezek azonban jóval erősebbek, a kezelés hosszabban tartó, mint a heveny változat esetében.
2017. október 27.