A gyomorfekély kezelési módjai
-
Gyógyszeres kezelés
Az orvosok általában először azt vizsgálják, hogy a Helicobacter pylori nevű baktérium
váltotta-e ki ezt a betegséget, vagy valami teljesen más okozta. Amennyiben előbbi történt, akkor az orvosok első körben antibiotikum szedését javasolják kombinációban, hogy felszámolják a kialakult fertőzést. Emellett pedig olyan készítmény bevételét is előírják, mely csökkenti a gyomorsav-termelést annak érdekében, hogy ismét rendbe jöjjön a gyomor nyálkahártyája.
Amennyiben nem ez a baktérium váltotta ki a gyomorfekélyt, akkor elegendő protonpumpa gátlókat szedni, melyek csökkentik a gyomorsav mennyiségét. Ez azonban csak tüneti kezelés, ugyanis ilyen esetben a gyomorfekély attól gyógyul meg, hogy a sav mennyiségének a csökkenésével ismét helyreáll a nyálkahártya. Természetesen kerülni kell a gyomrot irritáló anyagokat és élelmiszereket, így nem ajánlott a dohányzás, illetve az alkohol és a kávé fogyasztása.
A protonpumpa gátlókon kívül a H2-receptor-blokkolók és a különböző antacidok is képesek a gyomorsavat csökkenteni.
A gyomorfekély gyógyszeres kezelését követően 6-8 héttel ajánlott egy gyomortükrözés, amely során megvizsgálják, hogy valóban teljesen eltűnt-e a fekély, vagy szükség van-e további lépésekre. A tükrözés során vérzéses szövődmény esetén arra is van lehetőség, hogy a vérző fekélyt egyfajta szövetragasztóval kezeljék, illetve a vérző ércsonkot lekössék.
-
Életmódváltás
Rengeteg más betegséghez hasonlóan gyomorfekély esetén is ajánlott az életmódváltás, ami enyhébb esetekben akár teljes gyógyulást is hozhat. Nagyon fontos, hogy meg kell próbálnunk csökkenteni a stresszt, kímélnünk kell magunkat, így 3-4 hétig mellőznünk kell a testmozgást. A gyógyszeres kezeléshez hasonlóan, ebben az esetben is elengedhetetlen a dohányzás, illetve a kávé-, és alkoholfogyasztás elhagyása, továbbá az olyan készítmények szedését is fel kell függesztenünk, melyek fekélyt válthatnak ki. Mindemellett az étrendünkön is változtatnunk kell. Kerüljük a túl fűszereset, forrót, zsírosat, édeset, együnk többször kevesebbet.