Mi az endometriózis?
Az endometriosis egy nem rosszindulatú megbetegedés, amely egészséges szövetnek nem szokványos helyen való előfordulását jelenti. Elnevezése az “endometrium” szóból származik, amely a méh belső felszínét borító nyálkahártya neve.
Az endometriózis betegségben szenvedők testében az endometriumhoz hasonló szövet található a méh üregén kívül. A méh üregén kívül elhelyezkedő endometrium szövet előfordulását nevezzük endometriózisnak.
Az endometriózisos szövetek leggyakoribb elhelyezkedése a hasüregben van. Megjelenhet a petefészkekben és a petevezetőkben, a méhet függesztő szalagokon, a méh külső felszínén vagy vastag izomrétegén, a hüvely és végbél közötti rétegen. Ezen csomók ritkábban ugyan, de előfordulhatnak hasi sebészeti beavatkozások hegében, a gátmetszés hegében, a húgyhólyagban, a hüvelyfalban, a méhnyakban vagy a szeméremtesteken.
A menstruációhoz hasonlóan kellene kiürülnie a szervezetből, mivel a női hormonok ezeket a csomókat is reagáltatják, de nincs lehetőségük a méhnyálkahártyához hasonlóan kiürülni a szervezetből a menstruációs ciklus során. Ennek eredménye kis belső vérzés, mely gyulladással és hegképződéssel jár. A csomók megrepedése esetén további szövődmények alakulhatnak ki, mint például összenövések képződése, bélvérzés, bélelzáródás, vagy különböző hólyag működési zavarok.
Mik az endometriózis tünetei?
Az endometriózis leggyakoribb tünete a menstruáció előtti illetve közbeni fájdalom. Hogy ez hol jelentkezik , attól függ , hogy hol vannak az endometriosisos sejtek. A fájdalom igen erős lehet, de vannak nők, akiknél az endometriózis egyáltalán nem okoz fájdalmat. A fájdalmas menstruáció a vérzés első napján a legjellemzőbb. A kismedencei fájdalom a ciklussal időben összefüggő intenzitással jelentkezik. Nehezítetett és/vagy fájdalmas vizelet és székletürítés a hólyag és végbél érintettségét jelzi. Jellemző még a szabálytalan havi vérzés, gyakori az emésztőtraktus vérzése, a petefészek fájdalom, tünete lehet orrvérzés, vérköpés, de ezek igen ritka tünetek.
Mik az endometriózis okai?
Az orvostudomány mai állása szerint az endometriózis okát nem ismerjük, de számos okát tételezik fel:
Az endometriózis legvalószínűbb oka a retrográd menstruáció. Esetén az endometriális sejteket tartalmazó menstruációs vér nem távozik a szervezetből, hanem visszafelé áramlik a petevezetékeken keresztül, és kijut a hasüregbe. Ezek a nem megfelelő helyen található endometriális sejtek megtapadnak a medencefalon és a kismedencei szervek felszínén, ahol elszaporodnak, és minden egyes menstruációs ciklus alatt megvastagodnak és véreznek.
Műtétek, például méheltávolítás vagy császármetszés után, az endometriális sejtek a műtéti bemetszéshez tapadhatnak. A problémát okozhatja az is, hogy a szervezet szállítja az endometriális sejteket a vérereken. Embrionális sejtek is okozhatják az endometriózist.
Kezelés endometriózis diétával
Meddőségről akkor beszélhetünk a szakdefiníció alapján, ha rendszeres (fogamzásgátlás-mentes) szexuális együttlét után egy éven belül nem alakul ki várandósság. A meddőségnek számtalan oka lehet, vannak fizikális, és lelki problémák, akadályok is, amelyek meggátolják a fogantatást. Bizonyos genetikai meghatározottságú betegségek, mint a cukorbetegség, inzulinrezisztencia, mellékvese- vagy pajzsmirigy elégtelenség is okozhat meddőséget.
Fertőzések mindkét nemnél, a túlzott dohányzás és alkoholizmus következtében is jelentkezhet fogantatási probléma. Hosszabb ideje fennálló lelki problémák, poszttraumás stressz, depresszió, letargia is szerepelhet a kiváltó okok között. A nők szervi problémái közül pedig a méh megbetegedései, a policisztás petefészek szindróma (PCO), a miómák, ovulációs problémák, és az itt tárgyalt endometriózis járnak az élen.
Tehetünk a meddőség kialakulása ellen
A meddőség Magyarországon 50-50 százalékban érinti a férfiakat és a nőket. A problémával küzdő pároknak 2020-tól a meddőség kivizsgálása és a gyógyszeres kezelése hazánkban ingyenessé vált. Bár a meddőség okai és kezelésük sokfélék lehetnek, érdemes megelőző lépéseket tenni, ha valaki családalapításban gondolkodik.
Az egyik legfontosabb a hozzáállás, a türelem, a remény, akkor is, ha a várt terhesség kialakulásának elmaradása frusztráló és stresszes, mert a stressz kedvezőtlen biokémiai folyamatokat okoz a szervezetben. A férfiaknál a szorongás merevedési zavart és csökkenő spermiumszámot is eredményezhet. Mindkét félnek tudatosan kell készülni az élet megváltozására, és ezért az életmódjukon változtatni kell.
A dohányzást érdemes elhagyni, az alkoholfogyasztást mérsékelni, és persze a rendszeres, akár közös testmozgás is segít. Az étrend legyen egészséges, törekedjünk a káros alapanyagok kiküszöbölésére, ne fogyasszunk “mű” ételeket, és a szervezetet elnehezítő fogásokat.
Figyeljünk a szexuális higiéniánkra, a családtervezési időszak előtt akár óvszerhasználat is javasolt, mert a fertőzéses megbetegedések mindkét nemnél hosszútávra bekavarhatnak a szülővé válásba.Az egyéb betegségek kiküszöbölése érdekében pedig járjunk el szűrővizsgálatokra, akkor is ha kényelmetlenek, illetve ne ezek árán spóroljunk.

A menopauza első tünetei
A menopauza egy teljesen természetes és elkerülhetetlen folyamat a nők életében. Közeledésének vannak jellegzetes tünetek formájában érkező előhírnökei. A premenopauza jeleit szedtük most csokorba.

Hogyan működik a candida diéta?
Bármilyen furcsán is hangzik, a candida diéta nem egy önsanyargató étrend, hanem akár mindenki számára előírható lenne, akinek fontos egészsége megőrzése. Nézzük, mit szabad enni, és mi áll a tiltólistán, ha valakinek pozitív candida teszt van a kezében.

Tippek a menstruációs görcsök enyhítésére
Minden hónapban van egy hét, ami megkeseríti a nők életét. A menstruációs görcsök néha olyan intenzívek, hogy még az ágyból sem tudunk kimászni. Ilyenkor sok esetben fájdalomcsillapító gyógyszerekhez nyúlunk, közben rengeteg más módszer is van.

Minden, amit a HPV elleni védőoltásról tudni kell
A méhnyakrák kialakulásában egyértelmű szerepe van a human papilloma vírusnak. Noha a HPV vírusok egész családja, csak bizonyos törzsek okoznak rosszindulatú elváltozást. Erre a szexuális úton terjedő kórra azonban kifejlesztettek egy védőoltást.

Tévhitek az endometriózisról
Ahogyan a legtöbb betegségről, úgy az endometriózisról és következményeiről is számos tévhit kering, azonban a legtöbb esetben a valóság nem egyezik ezekkel a félinformációkkal.