D-vitamin szükségletünket három forrásból fedezhetjük:
Napozással, az UV-sugarak hatására D-vitamin termelődik a szervezetünkben, ám a nyáron természetesen képződött tartalékokat nagyjából hat hét alatt fel is használjuk
Táplálkozással: D-vitaminban gazdagok a zsíros halak, a lazac, a tonhal és a tőkehal mája, valamint a tojás és a tejtermékek. Sajnos kevés D-vitaminban gazdag táplálékot fogyasztunk, illetve csak étrendi forrásból szinte lehetetlen a D-vitamin-szükségletet fedezni. Ősszel és télen megfelelő táplálkozás esetén is csupán 80 egységnyi D-vitamin juthat be a szervezetünkbe, szemben a jelenlegi, 2000 NE ajánlással.
A hiányállapot megelőzéséhez szükséges napi mennyiség megállapítása egy egyszerű vérvizsgálattal, már gyermekkorban is elvégezhető, ezt követően a szükséges D-vitamin-mennyiséget étrend-kiegészítő tabletta formájában ajánlott bevinni a szervezetbe.
10 ok, amiért fontos a D-vitamin
Az utóbbi évtizedekben kiderült, hogy a D-vitamin biológiai hatása szerteágazó, nemcsak a csontanyagcserében érvényesül, de az egyik legfontosabb génregulátor, az egészséges sejtfejlődéshez elengedhetetlen
A D-vitamin növeli a kalcium és a foszfát felszívódását és a csontokba való beépülését, erősebb csontozatot eredményez
Elégtelen D-vitamin-ellátottság következtében nő a szív és érrendszeri megbetegedések gyakorisága. A D-vitamin-hiányos területen élőkben gyakoribb a koszorúér-betegség és a magas vérnyomás. D-vitamin-hiányban a szívizominfarktus kockázata kétszer akkora, mint megfelelő D-vitamin-ellátottság mellett.
Hiánya gyengíti az immunrendszert és a téli hónapokban jelentkező influenza és más légúti fertőzések kialakulása részben a D-vitamin-hiánnyal is összefüggésbe hozható.
Szabályozza a sejtek növekedését, osztódását, differenciálódását, az immunvédelmet és a sejtek érési folyamatát
Finn kutatóorvosok megfigyelték, hogy D-vitamin-hiányos területeken a cukorbetegség gyakrabban fordul elő, és téli hónapokban, amikor a D-vitamin-hiány gyakoribb, romlik a 2-es típusú cukorbetegek állapota. Ez azért lehetséges, mert a D-vitamin- (és a kalcium-) bevitel befolyásolja az energia- és tápanyagbevitelt, az energia felhasználást, és szerepet játszik a testtömeg szabályozásában. A D-vitamin befolyásolja a zsírsejtek képződését és érését, hiánya megnöveli az elhízás, a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia kialakulásának kockázatát.
D-vitamin szükséges a pajzsmirigy normális működéséhez, hiánya alulműködéshez vezet, amelynek lehetséges következménye nőknél a rendszertelen menstruáció, a peteérés kimaradása, PCOS, meddőség.
D-vitaminra van szükség a szoptatáshoz is, mivel részt vesz a tej termelődését segítő és szabályozó prolaktin előállításában.
Részt vesz a bőr egészségének és ellenálló képességének megőrzésében, az allergiás ekcéma és az allergiás asztma kialakulásának megelőzésében
A megfelelő D-vitamin ellátottság jobb fizikai erőnlétet biztosít