#1 tévhit – A bölcsességfogakat mindig ki kell húzni
Ez egy nagy tévedés, ugyanis alapesetben a bölcsességfogak nem okoznak semmiféle panaszt, így ezeket nem szükséges
eltávolítani. Azonban gyakran ferdén nőhet, aminek következtében nyomhatja, vagy eltolhatja a többi fogat. Amikor félig áthatol az ínyen, gyulladások, tályogok vagy ciszták keletkezhetnek, sőt mi több, ritka esetekben akár daganatok is kialakulhatnak. Az előbb felsorolt eseteknél sem kell mindenáron kihúzni a bölcsességfogat, ugyanis néha már az is javít a helyzeten, ha az orvos egy enyhe vágást ejt az érintett területen, aminek következtében segít a fognak a kinövésben. Ha azonban konkrét panaszok jelentkeznek (állkapocs fájdalom, fogfájás, a száj mozgásának korlátozása stb.), akkor el kell távolítani a bölcsességfogat.
#2 tévhit – Egyszer mindenkinek kinő a bölcsességfoga
Ez szintén nem igaz, ugyanis egyes személyeknél hypodontia, azaz a fogak részleges hiánya figyelhető meg, a legtöbb esetben pedig épp a bölcsességfogak hiányoznak. A lakosság kb. 20 százalékánál áll fenn ez a jelenség. Ezen kívül olyan esetek is vannak, amelynél az érintetteknek van bölcsességfoguk, de nem tud kinőni.
#3 tévhit – Minden esetben 4 bölcsességfogunk van
Tévedés! Egyes embereknek öt, hat, nyolc, vagy akár még több bölcsességfoguk is lehet, de tény, hogy ezek a plusz fogak sokkal kisebbek.
#4 tévhit – A bölcsességfogaknak nincs funkciójuk
A bölcsességfogaknak eredetileg az volt a feladatuk, hogy felaprítsák a nagyon kemény, és nyers ételeket. Az étkezési szokásaink változásával, azaz amikor az emberek átálltak a főtt és puhább ételekre, ezek a funkciók háttérbe szorultak. Tény, hogy amennyiben kinőnek, és nem okoznak panaszokat, akkor napjainkban is segítik a rágást.
#5 tévhit – A bölcsességfogak összenyomják a többi fogat
Ez nem teljesen igaz. A puha és gyakran tápanyagokban szegény étkezésünknek hála nem csupán a bölcsességfogak tűntek el az évek során, de az állkapcsunk is megváltozott, egyre kisebb lett. Ebből kifolyólag egyes esetekben nincs több hely további négy fognak, így érthető módon nyomást gyakorolhatnak a fogsorunkra. A legtöbb esetben azonban még van helyük a bölcsességfogaknak, így nem szükséges azok eltávolítása.
#6 tévhit – Egy gyulladt bölcsességfogat azonnal el kell távolítani
Mielőtt a fogorvos bármilyen fogat kihúzna, először meg kell szüntetnie a gyulladást, ellenkező esetben megnő az erős vérzés kockázata, továbbá a sebgyógyulásban is zavar léphet fel. Ezen kívül a baktériumok, melyek kiváltották a gyulladást, elterjedhetnek a szervezetünkben.
#7 tévhit – A bölcsességfogak húzása után nagy fájdalmaink lesznek, és feldagad az arcunk
A legtöbb érintettnek nincsen komoly fájdalma, és a patikában kapható fájdalomcsillapítók szedése teljes mértékben enyhíti a panaszokat. A modern módszereknek köszönhetően a foghúzás során a bölcsességfog körüli terület, illetve szövet is alig sérül meg. Ezen kívül a minél előbbi jegelés nagyban csökkenti arcunk feldagadásának az esélyét.
#8 tévhit - A bölcsességfogak eltávolítása után nem szabad tejterméket fogyasztani
Ez nem teljesen igaz, ugyanis az érintettek a húzást követő 2 napban nem ihatnak tejet, de az olyan tejtermékeket, mint a joghurt vagy a sajt, bátran fogyaszthatják. Ha azonban antibiotikumot is kell szedniük, akkor valóban nem ehetnek tejtermékeket.
#9 tévhit - A bölcsességfogak eltávolítása után folyamatosan jegelni kell a helyét
A jegelés valóban fontos annak érdekében, hogy minél kisebb legyen a duzzanat, de az állandó jegelés károsíthatja a szöveteket, így mindig szüneteket kell tartani. Ez azt jelenti, hogy 25-30 perc jegelés után mindig szüneteltessünk kb. 15 percig.