Mi okozza a bárányhimlőt?
A bárányhimlőt a varicella-zoster/varicella simplex vírus okozza. Ez tüsszentés vagy köhögés által terjedő cseppekben, fertőzött személy ruhájával, ágyneműjével, vagy kiütéses hólyagjaival való érintkezés útján terjed. A tünetek kialakulása a lappangási idő utáni 10-21 napon mutatkozik meg. A betegség a leginkább abban a két napban fertőző, mielőtt a kiütések megjelennek és addig tart a fertőzésveszély, míg a kiütések teljesen szárazzá, pörkössé nem válnak. A herpesz vírusok közé tartozó varicella járványra leginkább a téli és tavaszi időszakban lehet számítani, és mindössze negyed órás egy légtérben tartózkodás is elegendő ahhoz, hogy a fertőzést elkapjuk. A betegség védőoltással előzhető meg, amely gyermekeknek már kötelező. Ha valaki nem kapott védőoltást és átesik a betegségen, akkor a szervezete megismeri a vírust, és később már nem jár megbetegedéssel. A védőoltásnak is az a lényege, hogy a legyengített kórokozót megismerje a szervezet. Ha az ember immunrendszere gyenge, vagy a betegség gyerekkorban nem zajlott le rendesen, olyankor fordulhat elő másodlagos fertőzés, ami már felnőttkorban jelentkezik. A bárányhimlő ilyenkor sem életveszélyes, spontán gyógyul, de okozhat olyan szövődményeket, mint az övsömör.Mik a bárányhimlő tünetei?
A bárányhimlő erősen viszkető kiütésekként jelentkezik, amelyek az egész testet érintik, felülről lefelé haladva jelennek meg, először az arcon, fejen, majd a törzsön, végül a végtagokon. A bőrkiütés a vörös dudoroktól a folyadékkal töltött hólyagokon át, a pattanásszerű elváltozások felé halad, majd pörk keletkezik a felszínén, végül leszárad. A hólyagok megjelenhetnek a nyálkahártyákon is (száj, szem, nemi szervek), és ez nagyon fájdalmas lehet. Ez a ciklus ismétlődik a test új területein, míg végül 2-3 hét elteltével, minden seb begyógyul. A betegség fertőző, amíg az összes folt le nem szárad. Sajnos a betegség már a kiütések megjelenése előtt virális.Forduljon orvoshoz, ha bárányhimlő tüneteit tapasztalja gyermekén!
Ha úgy gondolja, a gyermeknek bárányhimlője van, forduljon orvoshoz, aki megerősítheti a diagnózist. Az alábbi esetekben pedig haladéktalanul keresse fel orvosát:- A bárányhimlőt súlyos bőrfájdalom kísérte, és a bőrkiütést zöldes váladékozás is jellemzi, a környező bőr vörösödik, ami másodlagos bakteriális bőrfertőzés jele.
- A bárányhimlőt kemény nyak, kóros álmosság vagy letargia kíséri, mivel ezek súlyos betegség tünetei is lehetnek, például agyhártyagyulladásé.
- Ha gyermeke a bárányhimlőt követően lázzal, hányással, görcsrohammal, vagy álmosságal küzd. Kérjen azonnal orvosi segítséget!
- Ha egy felnőtt családtag kapja el a bárányhimlőt.
- Ha Ön terhes, soha nem volt bárányhimlős és ki van téve a betegségnek. A születendő gyermeke veszélyben van, ezért haladéktalanul orvoshoz kell fordulni!
Milyen kezelések, megoldások vannak bárányhimlő esetén?
A bárányhimlő rendkívül fertőző, ezért ne menjen a beteg gyerek közösségbe, tartsa gyermekét otthon, amíg az összes kiütés elmúlik. Fontos az ágynyugalom, a könnyű ételek fogyasztása, és láz esetén annak csillapítása (de NEM aszpirin tartalmú készítménnyel). Érdemes a körmöket rövidre vágni és tisztán tartani, hogy a gyerek ne kaparhassa el a hólyagokat. A legtöbb bárányhimlős megbetegedés esetében kevés, vagy semmilyen kezelés sem szükséges a tünetek csillapításán kívül, hiszen magától gyógyul, a vírus pedig nem tüntethető el teljes mértékben. Ha védőoltás hiányában valaki elkapta, az a legjobb, ha végigmegy rajta, és a szervezet leküzdi. Gyakran használt, de nem ajánlott, a viszketéscsillapító rázókeverék, mivel a hólyagok váladékával összekeveredve, betonszerű pörköt képez, mely elősegíti a bakteriális felülfertőződést. Helyette inkább kérjünk speciális vagy általános hintőport, de a szódabikarbónás fürdés is enyhítheti a tüneteket.A hólyagos bőr kezelése és tisztán tartása fontos, hogy ne alakuljon ki felülfertőzés. Mivel a bőr rendkívül érzékeny, ne alkalmazzunk meleg kádfürdőt, a langyos, hűs, kellemes zuhany ajánlott, akár naponta többször. A vizet nagyon óvatosan, puha törölközővel itassuk le, úgy, hogy a hólyagok ne fakadjanak ki. Mivel a hólyagok ellephetik a nyálkahártyát, óvni kell a szájüreget is, a betegnek könnyű, pépes ételeket adjunk, ne legyen túl ízesítve vagy sózva, és kerüljük a szénsavas és erős gyümölcssavas (citrusos) italokat is! Végül, de nem utolsó sorban, ne feledkezzünk meg a védőoltásról! Lehetőleg akkor oltassuk be gyermekünket, illetve családunk azon felnőtt tagjait is, akik nem estek még át a betegségen, amikor még nem ütötte fel a fejét környezetünkben a bárányhimlő! Az oltás 9 hónapos kortól lehetséges, de érdemes kivárni a 15 hónapos kort. A védettség kb. 2 hét alatt kialakul, így akkor is van, hogy beadják az oltást, ha valaki megfertőződött pl.az oviban, mert hamarabb alakul ki az immunitás, és a betegség enyhébb lefolyású lesz. A 12 év alatt beoltott gyerekeknél a védőoltás 97%-os védettséget ad.Lehet veszélye a bárányhimlőnek?
A bárányhimlő magától gyógyul, a tüneteket tudjuk enyhíteni. Általában gond nélkül lezajlik, ha nem volt beadva a védőoltás. Néhány dologra azonban oda kell figyelni, mert bizonyos esetekben lehet gond ebből a jól ismert betegségből. A várandós nőkre, illetve a magzatra veszélyes lehet a varicella. Ha a terhesség első napjaiban alakul ki a fertőzés, akkor sajnos súlyos rendellenességekkel fejlődhet a baba. Az első trimesztert fertőzés nélkül átvészelve a kockázat rohamosan csökken. A terhesség utolsó szakaszában szintén van egy veszélyes időszak, közvetlen a születés előtt és után. Ha ekkor fertőződik meg a baba, akkor a bárányhimlő nagyon erős lefolyású lehet. A 18 év alatti korosztályt akkor érintheti veszélyesen a betegség, ha náluk a lázcsillapítás aszpirin tartalmú gyógyszerrel történik. Ez egy ún.Reye-szindrómát válthat ki (az agyat és a májat károsítja). Mindenképpen kerülni kell bárányhimlő esetén az aszpirin tartalmú kezeléseket!
2017. december 17.