A hiánybetegségek többsége megfelelő vitaminpótlással problémamentesen megszüntethető. Vitaminhiány nem csak hiányos táplálkozásból adódhat, hanem bizonyos betegségek, illetve külső tényezők is hozzájárulhatnak kialakulásához.
Európában súlyos vitaminhiány ritkán fordul elő. Ennek ellenére fontos, hogy odafigyeljünk szervezetünk megfelelő vitaminellátottságára, mivel az enyhébb hiányállapotok is komoly panaszokat okozhatnak. Az egészséges szervezet kiegyensúlyozott táplálkozással hozzájut a fontos és szükséges vitaminokhoz, bizonyos körülmények, betegségek azonban szükségessé tehetik a mesterséges vitaminpótlást.
Mi okozhat vitaminhiányt?
Alultápláltság, hiányos, illetve egyoldalú táplálkozás, kóros diétázás, felszívódási zavarok (gyomor-bélrendszeri műtétek után, bélfertőzések, krónikus bélrendszeri gyulladások, veleszületett felszívódási zavarok, a bélflóra egyensúlyának felborulása antibiotikum kúrát követően).
Terhesség és szoptatási időszak: mind a kismamák, mind a csecsemők és kisgyerekek vitaminigénye megnő!
További okok: stressz, fertőzések, trauma, operáció, krónikus betegségek, alkohol- és/vagy nikotinfogyasztás, májbetegségek, vesebetegségek, cukorbetegség (diabétesz).
A legismertebb vitaminok hiányának tünetei
A-vitamin és hiánya: az A-vitamin elsősorban szemünk egészsége szempontjából fontos, de szükséges a bőr és a csontok felépítéséhez is. Hiányában csökkent látóképesség, illetve farkasvakság alakulhat ki, a bőr szárazzá, pikkelyessé válhat.
B-vitaminok és hiányuk: a B-vitamin csoport legismertebb tagja a B1-, a B2-, a B6- és a B-12-vitamin. Általánosságban elmondható valamennyi B-vitaminról, hogy az idegrendszer egészséges fejlődéséhez és működéséhez nélkülözhetetlen.
B1-vitamin hiányában keringési zavarok, idegbénulás, ödéma és izomsorvadás alakul ki.
A B2-vitamin-hiány követeztében bőrproblémák, szájzugberepedés, korpásodás jelentkezik, gyerekeknél látásromlás és a növekedés elmaradása következik be.
A B2-, a B6- és a B-12 vitaminok hiányának közös tünete a fáradtság, levertség, légszomj, a bőr és a nyálkahártyák sápadtsága, összpontosítási zavarok, teljesítményromlás, fejfájás, émelygés, alacsony vérnyomás, szédülés, nyelési zavarok, hasfájás és keresztcsonti fájdalom.
C-vitamin és hiánya: a C-vitamin hiányából adódó betegség a skorbut, amely fogínyvérzéssel, a szájnyálkahártyán megjelenő fekélyekkel, bőr- és izombevérzésekkel jár.
D-vitamin és hiánya: Régóta ismert tény, hogy a D-vitamin nélkülözhetetlen a csontok egészséges fejlődéséhez és működéséhez. Újabb, napjainkban is folyó kutatások arra is fényt derítettek, hogy bizonyos daganatos betegségek megelőzésében és kezelésében, a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség és a Parkinson-kór megelőzésében is szerepet játszik. Hiányában gyerekeknél angolkór, csontdeformitás, felnőtteknél csontlágyulás alakulhat ki.
E-vitamin és hiánya: az E-vitamin hiányában izomgyengeség, idegi- és látászavarok léphetnek fel.