A szelén antioxidáns hatású ásványi anyag, sok enzim alkotója. Hiánya rengeteg problémát okozhat, ugyanis a szelént tartalmazó enzimek minden izmunknak kellenek. Az emberi testet tekintve a szelén a vesében van legnagyobb koncentrációban, ám ez is csupán 4 százaléka az összmennyiségnek. A máj-, a pajzsmirigy-, az agy-, a herék és a petefészek normál működéséhez elengedhetetlen a kellő mennyiségű szelén.
Szelénhiányra gyanakodhatunk, ha a most sorolt négy tünetből valamelyiket tapasztaljuk magunkon.
Általános fáradtság: szokatlan gyengeséget, levertséget tapasztalunk hétköznapi tevékenységeink során. A tünetek az esetek többségében a pajzsmirigy hormontermelés elégtelensége miatt alakulnak ki, de ehhez hozzá kell venni a sejtek csekély antioxidáns szintjét is.
A szelénhiány a szív- és érrendszeri panaszok mellett a bőrön kialakuló gyulladásos tüneteket okoz. A szeléhiány az agyi területen stroke-hoz, a légzőszervet érintve asztmát válthat ki, de növeli a cukorbetegség és különböző daganatos betegségek kialakulásának kockázatát is.
Pajzsmirigy-alulműködés: a sejtek energiatermelése az emberi testben a pajzsmirigy által termelt hormonoktól függ. Ha nem jól működik a pajzsmirigy, sokféle probléma léphet fel: • ingerültség, • állandó feszültség,
- fáradtság, kialvatlanság,
- hízás,
- rosszkedv, depresszió,
- száraz bőr,
- székrekedés,
- csökkent libidó.
Ezen tünetek jelentkezésénél gyanút kell, hogy keltsen a pajzsmirigy zavarára, ami csökkent hormontermelést eredményezhet, melyben a szelénhiány is szerepet játszhat.
Vetélés vagy alacsony spermaszám
A szelénnek fontos szerepe van az utódnemzésben: a kellő mennyiségű szelénnek köszönhetően emelkedik a spermaszám és javul a nemi vágy is.
A nőknél a szelénhiány növeli a vetélés rizikóját és nagymértékben csökkentheti a teherbeesés esélyét.
Amennyiben fennáll esetünkben az alacsony szelénszint valószínűsége, egyeztessünk orvossal e fontos ásványi anyag pótlásának lehetőségeiről.