- Stressz
Bizony mentális egészségünk több mindenre kihat, mint gondolnánk, és ezek közt találjuk hátizmainkat is. A folyamatos, napokon, heteken át tartó pszichés feszültség ugyanis fizikaivá válhat, mely kihathat a derék-, a váll- és a nyakizmokra. A fájdalom ellen próbálkozzunk megnyugtató légzőgyakorlatokkal, sétáljunk sokat, vagy kezdjünk jógázni.
- Túl magas magassarkú
Mivel a magassarkú cipők viselése áthelyezi testünk súlypontját, így séta közben előrébb kell hajolnunk. Ezzel extra nyomás kerül lábainkra, és vádlink is kevésbé nyúlik meg a lépések között, ez pedig fájó derekat eredményez, ami a divatos lábbelik ellenére sem kellemes élmény. Hordjunk kevesebbszer magassarkú cipőt, és voksoljunk a jelenlegi cipőinknél alacsonyabb párokra.
- Káros étrend
Egy 2014-es kutatás során vették észre, hogy a hátfájással küzdő nők 31, a férfiak 25 százaléka szenvedett emésztőrendszeri problémában is. A kapcsolat az emésztőrendszer és az izomfájdalmak között a gyulladásban keresendő: a zsírban, cukorban gazdag egészségtelen ételek ugyanis gyulladásos reakciót válthatnak ki a szervezetből akár a derék izmainak területén is.
- Túl szoros nadrág
Sajnos legdivatosabb skinny farmernadrágunk vagy ceruzaszoknyánk is ugyanúgy bűnös lehet hátfájásunk kialakulásában. A túl szoros ruhadarabok ugyanis összeszorítják a testet, ami hátunk tekintetében kisebb mozgásteret eredményez, ez pedig izomhúzódásokhoz vezethet. A kényelmesebb és egészségesebb öltözet érdekében keressünk olyan anyagokat, amelyek nyúlnak, és mindig próbáljuk ki, hogy egy ujjunk kényelmesen befér-e a ruhadarab és derekunk közé.
- Ülés
Az aktivitás hiánya az egyik legkárosabb dolog testünkre nézve, mivel a folyamatos ülésben megmerevednek izmaink is. Hogy elkerüljük a vissza-visszatérő derék- és hátfájást, mozogjunk egy keveset legalább óránként, illetve kezdjük a napot egy alapos nyújtózással ébredés után.
- Dohányzás
Egy közelmúltbeli kutatás eredménye szerint a dohányzók körében háromszor valószínűbb a krónikus hátfájás kialakulása. A dohányfüst ugyanis befolyásolja agyunk reakcióját a fájdalomra, és csökkenti vele szemben ellenállóképességünket, ezenkívül lassítja a vérkeringést, ezzel pedig károsíthatja a derék és hát izomszöveteit is.
- Hasizom hiánya
Ha a hasi izmaink gyengék, hátunkra nagyobb teher hárul, és jobban meg kell erőltetnünk a mindennapok alatt, ami fájdalomhoz vezethet. Figyeljünk oda a testmozgásra, és eddzük rendszeresen ’kockáinkat’.
- Kevés folyadék
Gerincünk csigolyái között porckorongok találhatóak, melyekben egy zselés, 90 százalékban vízből álló anyag is van. Ahhoz, hogy egészségesek maradjanak, folyamatos folyadékpótlásra van szükségük. Ha ezt nem kapják meg, laposabbá, keményebbé válnak, és ’párnázási’ funkciójukat kevésbé tudják ellátni, ez pedig fájdalmakhoz vezet.
- Egyenetlen csípő
Sokaknak szinte észrevehetetlenül, de csípőjük egyik fele magasabban van, mint a másik. Ez főleg edzés közben vezethet hátfájdalomhoz, azonban ha nem foglalkozunk vele, gyakran kezdi el befolyásolni a mindennapokat is. Ha tartós hátfájást tapasztalunk testmozgás közben, forduljunk orvoshoz, és kérjük ki véleményét a probléma kezeléséhez megfelelő gyakorlatokról.
- Húgyúti fertőzés
A derék, illetve a hát közepén vagy oldalain érzett éles fájdalom könnyen lehet egy húgyúti fertőzés következménye, amely már a veséket is elérte. Ha más tüneteit (gyakori vizelési inger, fájdalom, égető érzés vizelés közben) is tapasztaljuk a betegségnek, forduljunk orvoshoz.