Az izom- és ízületi fájdalom fajtái, okai és kezelése

Az izom- és ízületi fájdalom fajtái, okai és kezelése

Kapcsolódó tünetek:

Az izomláz

A legismertebb izomfájdalom az izomláz, amely izmaink túlterhelésekor jelentkezik. A fájdalmat a relatív oxigénhiány miatt keletkező tejsav, illetve a terhelés hatására bekövetkező mikroszakadások okozzák.

  • Tipp: Ez a jelenség néhány napon belül magától megszűnik, enyhíteni recept nélkül kapható sportkrémekkel, fájdalomcsillapító tapaszokkal, masszázzsal, szaunával lehet. Érdemes a sporthoz is fokozatosan visszatérni, ami segít a kellemetlen fájdalmak mielőbbi elmulasztásában.

Az izomgörcs

Az izomfájdalom másik lehetséges formája az izomgörcs, ami leggyakrabban a lábikrában, combban jelentkezik. Az izomgörcs és feszülés többnyire csak rövid ideig áll fenn és túlterhelés, elégtelen vérkeringés, esetleg ásványianyag-hiány okozhatja.

  • Tipp: Az izomlazító krémek, a nyújtás nagy segítséget jelentenek, de ha napi rendszerességgel meg kell küzdenünk a fájdalommal, érdemes egy alapos kivizsgálással tisztázni, nem-e valamilyen hiánybetegség pl. magnéziumhiány áll a háttérben.

Lumbágó

A lumbágó gyakorlatilag egy "idegszál" becsípődés a gerinc lumbális  szakaszán. A  kilépő ideggyököt legtöbbször a bemerevedett izomzat nyomja, de okozhatja a „ becsípődést” porckorongsérv, illetve a csigolyák elmozdulása is. Ilyenkor erőteljes, szúró, sugárzó fájdalom jelentkezik, melynek csökkentésére a beteg egyfajta kényszertartást vesz fel. A gerinc fiziológiás görbülete így jelentősen csökken, ezáltal a gerinc mozgásai beszűkülnek,tehát kevésbé jelentkezik a fájdalom.

  • Tipp:  A fájdalom enyhítésére és az izommerevség oldására alkalmas a szakember által végzett masszázs, illetve a gyulladáscsökkentő gyógyszerek, izomlazító krémek. A különféle lazítókrémek bedörzsölés útján enyhítik a panaszokat, ezek összetevői között találhatjuk a gyulladáscsökkentő és hűsítő hatású mentolt, az erdeifenyő- vagy narancsolajat, illetve a görcsoldó rozmaring-, levendula- és zsályaolajat.

Fő a prevenció!

Az izomfájdalmak megelőzése elsősorban a rendszeres mozgással edzett, erős és rugalmas izomzat kialakításával kezdődik, másrészt pedig azzal, hogy olyan életmódot folytatunk, amellyel elkerülhetjük izmaink megkeményedését, csomósodását. A stressz, a görnyedt testtartás, az egész napos ülés mind ártanak izmaink rugalmasságának. A mozgás azonban kiváló prevenciós eszköz. Különösen igaz ez az olyan izommunkát igénylő és egyben relaxációs technikákat is alkalmazó sportokra, mint amilyen a pilates, a jóga, a body art vagy a gyógytorna.

2016. augusztus 15.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink

Kapcsolódó cikkek