A Crohn-betegség a gyomor-bélrendszer bármelyik szakaszát érintheti, de általában nem terjed ki a béltraktus egészére, hanem megjelenése szakaszos, amelyek között egészséges területek vannak. Míg egyes érintetteknél mindössze enyhe tünetek jelentkeznek, addig mások komoly fájdalmakkal küzdenek meg nap, mint nap. Erre a betegségre továbbá jellemző, hogy a panaszok hullámokban törnek elő: van olyan időszak, amikor a betegnek nincs panasza, majd ismét fellép a fájdalom és a hasmenés. Ebből kifolyólag mindenkinél másképp jelentkeznek a tünetek, melyek leginkább a betegség kezdeti stádiumában nem egyértelműek.
A Crohn-betegség komplikációi Amennyiben ezek a krónikus gyulladások kóros elváltozásokat okoznak a bélfal rétegeiben, akkor súlyos komplikációk jelentkezhetnek: szűkületek és fekélyek, valamint többnyire a végbél körül sipolyok alakulhatnak ki. A fekélyek rendkívül veszélyesek, ugyanis össze tudnak nőni más szervekkel, például a hólyaggal vagy a bőrrel. A végbél, illetve a végbélnyálkahártya berepedése legtöbbször a végbélnyílást érinti. Ezeken a komplikációkon kívül akár bélelzáródás is felléphet, legtöbbször a kialakult szűkületek következményeként. Egyes esetekben akár felszívódási zavar is jelentkezhet, ami elsősorban a vékonybél-nyálkahártya károsodása következtében kialakuló felszívódási zavar miatt alakul ki.A Crohn-betegség kezelése
A Crohn-betegséget jelenleg nem lehet véglegesen gyógyítani, de a megfelelő kezeléssel tünetmentességet lehet elérni, és ki lehet tolni a kiújulás időpontját. Az orvos az alapján szabja meg a megfelelő kezelési módszert, hogy az emésztőrendszer melyik részét érinti a gyulladás, és mennyire súlyos a beteg általános állapota. Gyógyszeres kezelés Ennél a betegségnél az egyik leglényegesebb, hogy enyhíteni tudjuk a panaszokat és a gyulladás mértékét. Ehhez olyan gyógyszeres készítményekre van szükség, melyek gyengítik az immunrendszer aktivitását. Egyes készítményekkel pedig még egy újabb visszaesést is meg lehet akadályozni. A kortikoszteroid, azaz a kortizon egy nagyon hatásos gyógyszer, ami rendkívül gyorsan képes enyhíteni a gyulladáson. Az adagolás nagyban függ a betegség stádiumától és súlyosságától. A legtöbb esetben tabletta formájában szükséges szedni, azonban súlyos esetben infúzióként is adható. A szteroidok az egész szervezetre hatással vannak, ezért ezeket nem javasolt hosszabb ideig szedni, ugyanis súlygyarapodáshoz, illetve magas vércukor- és vérzsírszinthez vezethetnek. A budezonid egy kortizon származék, mely a vékonybél alsó részében fejti ki jótékony hatását. Ebből kifolyólag ez a legjobb készítmény, ha ezen a területen található a legtöbb gyulladásos góc, továbbá sokkal kevesebb mellékhatása van a többi kortizontartalmú készítményhez képest. Ezeken kívül léteznek még olyan antitestek, amelyek a Crohn-betegség tüneteit kiváltó citokinek hatását gátolják. Ezeket infúzióban, vagy injekcióban kapja meg a beteg. Ezeket akkor alkalmazzák, ha a többi gyógyszer nem hoz javulást. A különféle immunszupresszív szerek szintén csökkentik az immunaktivitást, így abban az esetben ajánlják ezek szedését, ha a betegség újabb kitörését meg szeretnénk akadályozni. Azt azonban tudni kell, hogy ezeknek a készítményeknek 3 hónap kell, hogy kifejtsék a hatásukat. Szedésük következtében csökkenhet a fehérvérsejtek száma, továbbá émelygést és májgyulladást is okozhatnak.Tüneti kezelésként hasmenés elleni gyógyszerek és görcsoldók is felírhatók.
Műtéti beavatkozás Amennyiben a gyógyszeres kezelés nem elegendő, a műtéti beavatkozás is szóba kerülhet. Ilyen esetben több lehetőség is szóba jöhet: beszűkült területeket egy ballon segítségével szokták kitágítani, a tályogokat eltávolítják, a végbélelzáródást felszámolják, illetve a súlyosan károsodott bélszakaszokat eltávolítják.