Annak ellenére, hogy a betegség első jelei a bőrünkön jelentkeznek, nem itt alakul ki, hanem testünk mélyében. Épp ezért ajánlott nem csupán a bőrfelületünket kezelni, hanem belülről is felvenni a harcot a betegséggel. Szerencsére több mód is van a tünetek enyhítésére, melyek közül most tízet be is mutatunk.
- Táplálék-kiegészítők
A különféle táplálék-kiegészítők valóban képesek enyhíteni a szimptómákon. A National Psoriasis Foundation vizsgálatai alapján a halolaj, a D-vitamin, a máriatövis, az aloe vera és a ligetszépe olaj is jótékonyan hat a pikkelysömörre. Minden esetben konzultáljunk az orvosunkkal, mielőtt elkezdjük szedni a különféle készítményeket.
- Párás levegő
Otthonunkban és az irodában is használjunk párásító készüléket, ez ugyanis meggátolhatja, hogy kiszáradjon a bőrünk. Továbbá rendszeresen kenjük be érzékeny bőrre való hidratálókrémmel, így megakadályozhatjuk az esetleges hámlást.
- Megfelelő ápolás
A legtöbb szappan és parfüm színezőanyagokat és más vegyszereket tartalmaz, melyek mind irritálhatják a bőrünket. Tény, hogy jó az illatuk, viszont akár pikkelysömört is okozhatnak.
- Egészséges étkezés
Étrendünkből töröljük a vörös húsokat és a zsíros nassolnivalókat. Helyettük fogyasszunk több halat, magvat, mogyorót és Omega-3-at, ezek ugyanis közismerten gyulladáscsökkentő hatásúak. A pikkelysömör tüneteinek kezelésénél mindegyik segíthet. Az olívaolaj is jótékonyan hathat: kenjük be vele a bőrünk érzékeny területeit, és látni fogjuk a javulást. Tusolás közben a fejbőrünket is átmasszírozhatjuk egy kevés olívaolajjal, ezáltal csökkenthetjük a korpásodást.
- Egy jóleső fürdő
A forró víz irritálhatja a bőrt, így amennyiben a kádban szeretnénk relaxálni, inkább a langyos vizet részesítsük előnyben. Ehhez adjunk keserűsót, tejet vagy olívaolajat, így nem csupán a lelkünket, hanem a bőrünket is ápoljuk. Fürdés után ne feledkezzünk meg a megfelelő hidratációról sem.
- Fényterápia
Ezen eljárás során egy orvos a bőrt ultraibolya fénnyel kezeli. Utóbbi lelassíthatja azon hámsejtek növekedését, melyek mindössze a pikkelysömör hatására kezdenek el gyarapodni. Annak érdekében, hogy a terápia valóban eredményes legyen, rendszeresen szükséges kezelésekre járni.
Fontos megemlíteni, hogy a szolárium nincs ilyen hatással a bőrre, sőt mi több, a túl sok napfény akár ronthat is a tüneteken.
- Kevesebb stressz
Minden krónikus betegség, így a pikkelysömör is lehet a stressz forrása. Ez sajnos egy ördögi kört eredményez, hiszen a stressz akár fel is erősítheti a psoriasisszal járó tüneteket. A jóga vagy a meditáció sokat segíthet a felgyülemlő feszültség levezetésében.
- Mellőzzük az alkoholt
Egy 2015-ös kutatás szerint a sört fogyasztó nők esetében megnőtt a pikkelysömör kialakulásának a kockázata. Azoknál a hölgyeknél, akik hetente minimum 5 sört ittak, kétszer olyan gyakran jelentek meg a psoriasis tünetei, mint azoknál, akik nem fogyasztottak alkoholt.
- Fűszerek, gyógynövények
A kurkumának rengeteg jótékony hatása van. Ezek közül az egyik, hogy gátolja a pikkelysömör kialakulását. Kapható pirula formájában, de egyszerűen rászórhatjuk az ételünkre is. A napi ajánlott mennyiség 1,5 és 3 gramm között van.
- Ne dohányozzunk!
A cigizés rengeteg betegségnek kedvez, többek közt a pikkelysömörnek is. Utóbbinak nem csupán a tüneteit erősítheti fel, hanem akár ezen kóros állapot kialakulását is okozhatja.