Korpásodásról akkor beszélünk, amikor a hajas fejbőr felső hámrétege gyulladás miatt gyorsabban válik le, így az elhalt hámsejtek láthatóvá válnak a hajszálak tövénél. A probléma megkeserítheti a mindennapokat, hiszen a legjellemzőbb tünetei közé tartozik az esztétikailag zavaró fehér hámsejtdarabkákon kívül még a viszketés, illetve a túl száraz vagy zsíros fejbőr.
Cikkünkben bemutatjuk a korpásodás okait és hátterét, kísérőtüneteit, asz ilyenkor esetleg szükséges vizsgálatokat, valamint azt is, hogy milyen természetes módszerekkel és házi megoldásokkal arathatunk sikert a korpásodás leküzdésében vagy akár megelőzésében. A cél az egészséges, korpamentes fejbőr, amelynél normális a hámlás ritmusa, tehát túlzott sejtelhalás hiányában jóformán észrevehetetlen.
Mit jelent a korpásodás, és mitől alakul ki?
A folyamat megértéséhez ismernünk kell a bőr megújulásának egészséges és kóros eseteit, valamint a korpásodás két alapvető fajtáját, és azt, hogy melyik mitől alakulhat ki.
A bőr megújulási folyamata
Bőrünk állandó megújulása teljesen természetes folyamat. Mindig úgy történik, hogy az elszarusodott hámsejtek leválnak, helyüket pedig újak veszik át. Ez olyan gyorsan zajlik, hogy 3-4 hetente úgynevezett teljes hámcsere történik a szervezetünkben, vagyis minden hámsejtünk megújul. Normális esetben szinte nem is vesszük észre, a levált hámsejtek annyira kicsik. A korpás fejbőr arról árulkodik, hogy az érintett rész hámcseréje valamilyen okból kifolyólag felgyorsult.
A korpásodás fogalma
Maga a korpásodás nem más, mint egy gyulladásos reakció, a bőr fokozott immunválasza. A hajas fejbőr fokozott hámlásával, vagyis elhalt hámsejtek fokozott képződésével jár – a sejtek újratermelődési ciklusának felborulása miatt. Ilyenkor nemcsak, hogy több elhalt hámsejt távozik, hanem egybefüggő bőrlemezkék is leválhatnak, és a hajtöveken kívül a ruházaton vagy az ágyneműben is nyomot hagyhatnak.
A korpásodás előfordulása
Leggyakrabban akkor fordul elő, ha a faggyúmirigyek fokozottan működnek. A faggyútermelés életkortól és hormonális állapottól függően változhat: újszülötteknél általában fokozott, gyermekkorban enyhébb, majd serdülőknél ismét gyakori. Éppen ezért az újszülöttek és a kamaszok fejbőre hajlamosabb a korpásodásra. A felnőtteket is szép számmal érint a probléma: becslések szerint 10-25%-uk keres hatékony módszereket a korpásodás kezelésére. A férfiakat nagyobb arányban érinti, mint a nőket – ennek oka valószínűleg a férfi nemi hormonokban keresendő.
A korpásodás fajtái
Mindenkinél két fajta egyikéről, tehát száraz vagy zsíros korpásodásról beszélhetünk. Száraz korpásodás esetén a faggyútermelés nem kóros, sőt száraz a fejbőr, a haj is száraz és fakó, ráadásul a korpa nem igazán tapad a szálakhoz. A száraz, fehér foltok és a bőrpír akár pikkelysömör jelei is lehetnek. Ezzel szemben a zsíros korpásodás fokozott faggyútermeléssel jár a hajas fejbőr területén (seborrhea capitis). A hámsejtek ilyenkor összetapadnak, nehezen távolíthatóak el.
Mitől alakul ki?
A száraz korpásodás kockázati tényezői:
- Genetikai (öröklött) hajlam
- Nem megfelelő hajápolás: túl gyakori hajmosás, túl forró hajszárítás, rossz minőségű vagy nem a hajtípusnak megfelelő sampon
- Helytelen táplálkozás: feldolgozott élelmiszerek, gyorsételek, zsíros fogások
- Vitamin- és tápanyaghiány
- Vegyi anyagokkal való érintkezés
- Allergiás reakció a fejbőrrel érintkező bármilyen anyagra, pl. hajfestékre
- Stressz
- Betegségek (pl. pikkelysömör)
A zsíros korpásodás hátterében a következők állhatnak:
- Hormonális egyensúlytalanság: az androgén hormonok magas szintje fokozott faggyútermeléshez vezethet.
- Fokozott faggyútermelés: a faggyúban elszaporodnak a gyulladásos folyamatot okozó mikroorganizmusok, például a sarjadzó gomba. Ez a hámsejtek fokozott osztódásával jár, ahonnan egyenes út vezet a korpásodáshoz.
A korpásodás tünetei és diagnózisa
Vizsgáljuk meg közelebbről a korpásodás mindkét fajtájának tüneteit, és hogy az egyes esetek diagnosztizálása hogyan történhet!
Tünetei
A korpásodás félreérhetetlen tünetei közé tartoznak a fehér, hulló bőrdarabkák, a viszkető fejbőr, továbbá a sok vakarás következtében jelentkező enyhébb hajhullás. A száraz korpa könnyen kifésülhető, apró fehér pikkelyeket jelent, ami száraz, fakó, töredezett hajjal jár. A zsíros korpa nagyobb kiterjedésű, nehezen eltávolítható, sárgás plakkokból áll, amit látható gyulladt, piros foltok kísérnek a fejbőrön, könnyen zsírosodó hajjal.
Diagnózis
Fontos tudni, hogy a korpásodás elleni samponokat zsíros korpára gyártják, így a száraz fajta tüneteit súlyosbíthatják is – ezért fontos a diagnózis. Ha allergia valószínűsíthető a háttérben, akkor teszt elvégzése javasolt. Gomba gyanúja esetén mintavétel és mikroszkópos vizsgálat indokolt, pikkelysömör gyanújának felmerülésekor pedig elengedhetetlen az egyéb tünetek vizsgálata.
Mit tehetünk a korpásodás ellen?
A korpásodás alapvetően otthoni körülmények között is kezelhető, ám olykor gyógyszeres kezelésre lehet szükség.
Üzletekben, gyógyszertárban kapható samponok
Előnyük, hogy hatásuk hajmosás után is megmaradhat a fejbőrön. Fertőtlenítő és gombaölő összetevőiknek köszönhetően különösen hatékonyak lehetnek. Létezik száraz és zsíros korpásodásra való fajta is – fontos, hogy a megfelelőt válasszuk.
Gyógyszeres kezelés, orvosi javallatra
A korpásodás genetikai és hormonális okai orvosi kezelést kívánhatnak, a hajas fejbőr kozmetikai kezelése pedig a trichológus, vagyis a hajgyógyász feladata.
Megfelelő hajápolás
A megfelelő hajápolás akár meg is szüntetheti a korpásodást. Ez óvatos hajmosást jelent finom, körkörösen masszírozó mozdulatokkal, alapos öblítéssel. Lényeges, hogy a hajszárító ne legyen túl forróra állítva, és a hajmosások között legalább 3 nap szünet legyen.
Természetes hatóanyagok
Ha a korpásodás ellen házilag szeretnénk fellépni, számos természetes hatóanyag lehet a segítségünkre.
Az aloe vera például antioxidánsokat és aminosavakat is tartalmaz, gomba ellen is hatékony, ráadásul nyugtató hatású. A teafaolaj ugyancsak természetes fertőtlenítő – a gombákat és a baktériumokat is elpusztítja –, ám nem érdemes közvetlenül és hígítatlanul a fejbőrön alkalmazni irritáló hatása miatt. A citromfűolaj szintén remek gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő, a szódabikarbóna pedig segít eltávolítani az elhalt sejteket és a felesleges faggyút – ha viszont túl sokat használunk belőle, irritálhat, száríthat.
A fejbőr a gyulladáscsökkentő és hidratáló omega-3 zsírsavak és a cink rendszeres bevitelét is meghálálja, csakúgy, mint a vízzel hígított almaecetes öblítést. Vannak, akik a kókuszolaj, a kén és a szalicilsav gyógyhatására esküsznek a korpásodás ellen.
Általánosságban elmondható, hogy a stressz csökkentése és az egészséges életmód – a vitamindús étkezés, a sok folyadék és az elegendő alvás – nagyban hozzájárul a korpásodás kezeléséhez vagy megelőzéséhez.
Ha azonban a házi módszerek hetek múlva sem hoznak változást, vagy ha a fejbőr vörös, duzzadt, akkor forduljunk orvoshoz!
Hogyan előzhető meg a korpásodás?
Bármilyen nehézkesnek tűnhet a korpásodás elleni küzdelem, valójában néhány egyszerű lépéssel máris rengeteget tehetünk a megelőzésének érdekében. Fontos például, hogy a fejbőrünket minél kevesebb irritáció érje, hidegben viseljünk sapkát, és kerüljük a vakarózást. A tudatos hajápolás is kulcsszerepet játszik a prevencióban: a langyos (nem forró) vízzel történő hajmosás, a minél kevesebb hajformázószer használata, az alapos szárítás nem túl forró levegővel. Az egészséges, cinkben és B-vitaminokban gazdag táplálkozás – megfelelő folyadékbevitellel együtt – ugyancsak sokat segíthet.
Összegzés
A korpásodás igen gyakori és kellemetlen probléma. Ilyenkor a hajas fejbőr felső hámrétege gyulladás miatt gyorsabban válik le, így az elhalt hámsejtek láthatóvá válnak a hajszálak tövénél. Legjellemzőbb tünetei közé tartozik az esztétikailag zavaró fehér hámsejtdarabkákon kívül a viszketés, illetve a korpásodás két fajtájának megfelelően a túl száraz vagy zsíros fejbőr.
Kockázati tényezőt jelent a genetikai hajlam, a hormonális egyensúlytalanság, a nem megfelelő hajápolás, a helytelen táplálkozás, a vitamin- és tápanyaghiány, a vegyi anyagokkal való érintkezés, az allergia és a stressz.
A korpásodás alapvetően otthoni körülmények között is kezelhető, ám olykor gyógyszeres kezelésre lehet szükség. A gyógyszertárakban és üzletekben kapható samponok hatékonyak lehetnek. A megfelelő hajápolás akár meg is szüntetheti a korpásodást, ráadásul számos természetes hatóanyag lehet a segítségünkre, például a kén, az aloe vera, a teafaolaj, a citromfűolaj vagy a kókuszolaj.