Térdfájás - Így előzheti meg!

Térdfájás - Így előzheti meg!

Kapcsolódó tünetek:

A térdízületi porckopás

Tudta, hogy minden egyes lépésnél testsúlyunk 1-1,5-szerese nehezedik a talpunkra, míg futásnál súlyunk 3-4-szerese? Már 5 kg súlyfelesleg is jelentősen megnöveli a térdízületi kopás gyakoriságát. A kopás első tünete a mindennapos mozgás megkezdése előtt (például reggelente az ágyból kikelve), és a terhelésre (futás, guggolás, térdelés) jelentkező fájdalom. A térdízületi porckopás fő oka a túlsúly, mivel a láb kisízületi kopásának hátterében leggyakrabban a lábboltozatok (hosszanti és haránt) süllyedése áll, amely túlsúly esetén igen gyakori. Kevésbé köztudott, hogy a túlsúly mellett a mozgáshiány okozta alulterhelés is hozzájárulhat az ízületi kopás kialakulásához.

Mit tehetünk ellene?

A kiváltó okok korai kezelésével, az optimális testsúly visszanyerésével és megőrzésével, valamint rendszeres testmozgással megelőzhetjük ízületeink kopásos elváltozását, vagy csökkenthetjük állapotuk további romlását. A kitartóan, heti három alkalommal végzett, legalább harminc perces, nem megerőltető mozgás enyhíti a kellemetlen panaszokat és a megelőzésben is jelentős a szerepe. A minél jobb eredmény érdekében érdemes változatos kardio típusú edzéseket választani, mint amilyen a dinamikus gyaloglás, a kocogás, a kerékpározás, az úszás vagy a túrázás. Ezek a mozgásformák nemcsak stimulálják a szívet és a tüdőt, de csökkentik a túlerőltetés okozta sérülések rizikóját is. Amikor csak tehetjük, gyalogoljunk! Alkalmazzuk a gördülő talptechnikát, amellyel az ütődést fékezzük és válasszunk minőségi, a bokát megtámasztó, stabil, de rugalmas lábbelit! A nordic walking túlsúly esetén kifejezetten ajánlott, a helyes technika elsajátításával az ízületekre ható nyomóerő csökkenthető. Kiváló ízületkímélő mozgásforma az úszás, de térdízületi, nyaki és deréktáji probléma esetén a mellúszás nem javasolt. Válasszuk helyette a hát- vagy gyorsúszást!

A szalagsérülés

A hirtelen irányváltást igénylő vagy az ütközések veszélyét magában rejtő mozgásformákat inkább kerüljük! Labdajátékok (például kosarazás, röplabdázás, kézilabdázás , foci) vagy teniszezés közben ugyanis nagyon gyakoriak a térdízületi szalagsérülések főleg az ellenféllel való ütközéskor, illetve csavarodó és egyéb mozdulatok hatására, de gyakran előfordul síelés és küzdősportok esetében is. Minél nagyobb erőbehatások érik az ízületet, annál nagyobb a szalagok károsodásának mértéke, annál súlyosabb és komplikáltabb a sérülés.

Az akut térdízületi szalagsérülés jellemző tünete a fájdalom, ami a baleset pillanatában extrém mértékű, majd fokozatosan csökken. Ismételten fellép, ha az ízületet mozgatjuk, vagy terheljük. Néhány órán belül, az ízületben kialakuló vérömleny hatására feszítő érzéssel, fájdalommal együtt járó duzzanat fejlődhet ki. A sérült szalag felett gyakran helyi nyomásérzékenység észlelhető. Az instabilitás nagyon fontos tünet, amely leginkább az ízület terhelésekor és mozgatásakor jelentkezik. Az, hogy milyen jellegű a szalagsérülés MRI segítségével vagy arthroscopiával (térdízületi tükrözéssel) diagnosztizálható megbízhatóan.

Megoldás: aktív fájdalomcsillapítás, helyi kezelés

Akár teljes szalagszakadás történt és műtétre van szükség, akár részleges, és elegendő a gyógyuláshoz a konzervatív, nem műtéti terápia, a rehabilitációban nagyon fontos szerepe van az aktív fájdalomcsillapításnak. Ez része a komplex terápiának, amely fájdalomcsillapításból (tabletta vagy injekció), a sérült ízület megfelelő rögzítéséből majd speciális gyógytornából és fizikoterápiából áll. Ez a komplex kezelés hivatott arra, hogy visszaállítsa az izmok-ízületek statikai és dinamikai egyensúlyát és a megfelelő mozgástartományt.
2016. december 27.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink

Kapcsolódó cikkek