Már az elején érdemes leszögezni: porcképző készítmény és hatóanyag nincs. A porcot támogató hatóanyagokat magukban foglaló termékek vannak.
A leggyakoribb hatóanyagok
Széles termékpalettával találkozhatunk, amennyiben nem vényköteles készítményeket vásárolunk, ezek között a hatóanyag-összetételt tekintve van különbség. A leggyakrabban előforduló hatóanyagok:
- Kondroitin-szulfát: meghatározó eleme a porcszövet sejtközti állományának. Segít a sérült porc rugalmasságának visszaállításában, valamint gyulladásgátló hatású.
- Glükózamin-szulfát: Kulcsfontosságú a porcegészség megóvásában. Gátló hatású van a porcszövetet bontó enzimekre, ezáltal lassítja a porcszövet pusztulását. Javítja az ízületi folyadék viszkozitását.
- MSM (Metil-szulfonil-metán): serkenti a porcszövet anyagcseréjét, nélkülözhetetlen a kollagénrostok szintéziséhez is.
- Hialuronsav: fontos az ízületek egészségének megóvásában, felelős a porcok rugalmasságáért, biztosítja az ízületi folyadék viszkozitását. Nagy mennyiségű vizet képes megkötni. Súlyos porckopások kezelésénél direkten az adott ízületbe injekciózzák, de van szájon át szedhető változata is.
Hogyan érdemes porcvédő, porcerősítő készítményt választani?
A készítményekben az a közös, hogy leginkább megelőzésre, valamint enyhe és ízületi gyulladás panaszainak enyhítésére alkalmazhatók.
A tudomány jelenlegi állása szerint a porckopás nem visszafordítható, a termékek a test regenerációját segítik, lassítják a porcszövet-elhalási folyamatot, valamint erősítik az ép szövetet.
Bármilyen készítményt is válasszunk, csupán kúraszerűen (három hónap rendszeres szedés) alkalmazott szedés hozhat eredményt. Helytelenül alkalmazva, a készítmények inkább kárt okoznak, mintsem segítenének, elég példaként említeni készítmények vízmegkötő tulajdonságát, így ha valaki nem visz be elég folyadékot, vízhiányos panaszokkal is számolhat.