Mi az a gyomorégés?
A gyomorégés a mellkas tájékán kialakuló maró, égő érzés, amely akár a torokig terjedhet. A kellemetlen érzést elsősorban a gyomorsav visszaáramlása okozza a nyelőcsőbe, ami irritációt eredményez. Általában étkezések után, lefekvéskor vagy éjszaka jelentkezik.
A gyomorégés tünetei közé tartozhatnak:
- Égő érzés a mellkastájékán vagy a torokban étkezés után
- Égető, savanyú vagy sós ízű váladék a nyelőcsőben, nyelési nehézség kíséretében
- Puffadás
- Böfögési inger
- Rosszullét
Milyen ételek és szokások okozhatnak gyomorégést?
A gyomorégés okainak és az azt kiváltó ételek megismerése elengedhetetlen a betegség kezelésében. Az étrendi és az életmódbeli változtatásokkal csökkentheti a gyomorégés gyakoriságát és intenzitását.
Íme néhány étel, amely gyomorégést okozhat:
- Fűszeres ételek: A fűszerek, mint a chili és a fekete bors, irritálhatják a nyelőcsövet és gyomorégést válthatnak ki.
- Citrusfélék: A citrusfélék és a gyümölcslevek, mint a narancs, citrom és paradicsom, savasak és súlyosbíthatják a gyomorégés tüneteit.
- Csokoládé: A csokoládé olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek ellazíthatják az alsó nyelőcső záróizmát, lehetővé téve a sav visszaáramlását és gyomorégést okozva.
- Szénsavas italok: A szénsavas üdítők és a szénsavas víz puffadást és nyomást okozhatnak a gyomorban, ami gyomorégéshez vezethet.
- Kávé és tea: A kávé és tea koffeintartalma hozzájárulhat a gyomorégéshez.
- Tejtermékek: A magas zsírtartalmú tejtermékek, mint a tej, a sajt és a fagylalt gyomorégéshez vezethetnek, mivel lassítják az emésztést és a gyomorsav nyelőcsőbe való visszaáramlásához vezethet.
- Alkoholfogyasztás: Az alkohol ellazítja a nyelőcső záróizmait, amely növelheti a gyomorsav visszaáramlását a nyelőcsőbe.
Egyéb tényezők, amelyek gyomorégést okozhatnak:
- Stressz és szorongás
- Dohányzás
- Terhesség: A terhesség alatti gyomorégés gyakori kellemetlenség, amelyet sok nő tapasztal. A hormonális változások ellazítják az alsó nyelőcső záróizmát, lehetővé téve a gyomorsav visszaáramlását a nyelőcsőbe. Ahogy a terhesség előrehalad, a növekvő méh is nyomást gyakorolhat a gyomorra, súlyosbítva a gyomorégés tüneteit.
- Nagy adagú és nehéz ételek fogyasztása: A túlevés túlzott nyomást gyakorolhat a gyomorra, ami gyomorégéshez vezethet.
Életmódbeli változtatások a gyomorégés tüneteinek enyhítésére
Az életmódbeli változtatások jelentősen segíthetnek enyhíteni a gyomorégés tüneteit és javítani az emésztési egészséget:
- Ismeje fel és kerülje el azokat az ételeket, amelyek gyakran kiváltják a gyomorégést, például a zsíros és fűszeres ételeket
- Fogyasszon könnyű ételeket kis mennyiségben a nehéz ételek és nagyobb adagok helyett
- Kerülje az éjszakai étkezést
- Tartsa egyenesen a testét étkezés közben és azt követően is
- Tartson fenn egészséges testsúlyt
- Kerülje a dohányzást
- Emelje meg az ágy fejét 15-20 cm-rel. Ez segíthet a gravitációnak a gyomorsav gyomorban tartásában, csökkentve a nyelőcsőbe való visszaáramlásának esélyét.
Mit jelent, ha folyamatosan gyomorégést tapasztal?
A gyakori gyomorégés emésztőrendszeri problémát feltételezhet. A krónikus gyomorégés, amelyet gastrooesophagealis reflux betegségnek (GERD) neveznek, tartós kellemetlenséget okozhat és szövődményekhez vezethet, ha kezeletlenül marad. Az orvosi tanácsadás segíthet az ismétlődő gyomorégés okának azonosításában és a megfelelő kezelés lehetővé tételében, hogy megelőzze a további kellemetlenségeket és a lehetséges szövődményeket.
Amennyiben tünetei hosszabb ideig fennállnak és súlyosbodnak, keresse fel kezelőorvosát vagy gyógyszerészét!
Gyomorégés kezelése vény nélkül kapható gyógyszerekkel
A Gaviscon termékcsalád a gyomorégés enyhítésére és kezelésére szolgál. A Gaviscon termékek nátrium-alginátot tartalmaznak, ami egy viszkózus anyag, amely védőréteget képez a gyomortartalom tetején, ami megakadályozza, hogy a gyomorsav visszaáramoljon a nyelőcsőbe, illetve a gyomor tartalmát távol tartja a nyelőcső falától, enyhítve ezzel a gyomorégés okozta kellemetlen tüneteket.
Ez a cikk nem minősül kezelésnek vagy diagnózisnak, kérjük bármilyen kétség esetén keresse fel kezelőorvosát vagy gyógyszerészét!
Felhasznált irodalom:
- NHS UK, Heartburn and Acid Reflux. https://www.nhs.uk/conditions/heartburn-and-acid-reflux/
- John Hopkins Medicine, GERD Diet: Foods That Help with Acid Reflux (Heartburn). https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/gerd-diet-foods-that-help-with-acid-reflux-heartburn
- Whitakers Chocolates, Why Does Chocolate Give Me Heartburn and Acid Reflux? https://www.whitakerschocolates.com/blogs/blog/why-does-chocolate-give-me-heartburn-and-acid-reflux
- OPA.org, What’s the link between dairy and acid reflux? https://opa.org.uk/whats-the-link-between-dairy-and-acid-reflux/
- NHS UK, Indigestion and heartburn in pregnancy. https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/indigestion-and-heartburn/
- Harvard Health Publishing, Harvard Medical School, 9 at-home treatments for acid reflux. https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/9-ways-to-relieve-acid-reflux-without-medication
- NHS Inform, Gastro-oesophageal reflux disease (GORD). https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/stomach-liver-and-gastrointestinal-tract/gastro-oesophageal-reflux-disease-gord