Megfázás terhesen - 5 hasznos tanács, mit tegyen és mit ne!

Megfázás terhesen - 5 hasznos tanács, mit tegyen és mit ne!

Kapcsolódó tünetek:

Kerüljük a gyógyszerszedést!

A terhesség alatt, amennyiben ez lehetséges, érdemes kerülni a gyógyszerszedést. Főként egyes antibiotikumok jelenthetnek veszélyt a babára és vannak esetek, amikor teljesen felesleges is lenne szedésük: a felső légúti fertőzések döntő többségét vírusok okozzák, ezek a szerek pedig csak a baktériumok ellen hatékonyak, így a kismamáknál történő alkalmazásuk csak abban az esetben lehet javasolt, ha a meghűlést követően bakteriális felülfertőződés alakult ki. A náthára a természetes gyógymódok is megoldást nyújthatnak, az influenza esetén viszont már más a helyzet: a fertőzést gyakran kíséri magas láz, ami gyógyszerek nélkül nehezen csillapítható.

Csillapítsuk a lázat!

A szezonális influenzavírusok önmagukban semmilyen fejlődési rendellenességet nem okoznak a magzatnál. A lázas állapot - nem a hőemelkedés, hanem a 38 fokos vagy annál magasabb láz - a terhesség korai szakaszában fejlődési rendellenességet, később pedig koraszülést és vetélést okozhat, ezért a lázat mindenképpen csillapítani kell. A nem-szteroid típusú gyulladáscsökkentők terhes nőknek nem adhatóak, ezek helyett a paracetamol-, vagy amidazofen tartalmú készítmények alkalmazhatók.

Forduljunk orvoshoz!

A legjobb, ha orvoshoz fordulunk akkor is, ha csak egy nátha döntött le bennünket a lábunkról. Ne kezdjünk mindenféle készítménnyel kísérletezgetni, kérjük ki inkább gyógyszerészünk tanácsát, problémáinkra milyen szereket ajánl, amelyek terhesen is biztonsággal alkalmazhatók. Láz esetén ugyan átmenetileg segíthet a hűs zuhany vagy a borogatás, de inkább az orvos döntse el, milyen lázcsillapító módszert vagy gyógyszert alkalmazzunk. Részesítsük előnyben a természetes gyógymódokat!

A terhesség alatti megfázás idején érdemes a természetes gyógymódokat előnyben részesíteni. A legfontosabb az ágynyugalom és a bő folyadékbevitel (lehetőleg kamillatea, a megfázás tüneteit enyhítő hársfa- és csipkebogyótea, de a gyümölcstea, frissen facsart gyümölcslé is tökéletes választás). Érdemes szopogató tablettákkal, mézzel enyhíteni a torokfájást és természetes forrásból sok C vitamint fogyasztani (citromot csavarni a teába, grépfrútot, kivit, zöldalmát enni). Jól jön a terhesség alatt megfázásban szenvedőnek, ha párásítja a szobát. A sótartalmú orrcseppek ugyancsak hasznosak.

A leghasznosabb: a megelőzés

A terhesség alatti megfázást nehéz elkerülni, főként téli- kora tavaszi időszakban, ugyanakkor némi figyelemmel csökkenthető a terhesség alatt megfázás esélye. Kerüljük a nagy tömeget, hétvégéinket ne a bevásárlóközpontokban töltsük, hanem minél többet tartózkodjunk friss levegőn! Gyakran mossunk kezet , használjunk kézfertőtlenítőt és maszkot, ha közösségbe megyünk ! Ha a munkahelyünkön sokan betegek, próbáljunk megegyezni a főnökünkkel – amennyiben a munkakörünk lehetővé teszi –, hogy otthonról dolgozhassunk. Étkezzünk változatosan, fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt és várandósan se mondjunk le a mozgás öröméről! Ha a terhesség előtt is sportoltunk, ne hagyjuk abba, de konzultáljunk orvosunkkal, támogatja-e azt a mozgásformát, amit űzünk.
2017. január 18.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink

Kapcsolódó cikkek