Tünetek
Legtöbb esetben hirtelen megjelenő pulzáló vagy szúró fülfájdalmat tapasztalunk az egyik, de akár mindkét fülben. Néha megelőzheti egy megfázás, majd az alábbi tünetek figyelhetőek meg:
- Rossz közérzet
- Láz
- Fülzúgás, fülcsengés, pattogás
- Fülfolyás
- A hallás tompulása
- Nyomásérzés
- Gennyképződés
- Amennyiben vérzés is tapasztalható, akkor nagy valószínűséggel apró hólyagocskák keletkeztek a dobhártyán, melyek kipukkantak, aminek következtében vérzés keletkezik
- Szédülés
- Émelygés, hányinger, hányás
- A gyerekek gyakran nyugtalanok, és sokszor nyúlnak a fülükhöz
- Amennyiben a felső légutak fertőzése okozza a középfülgyulladást, akkor a nátha és a köhögés szintén a tünetek közé sorolandóak
Hogyan jelentkezik a középfülgyulladás?
A legtöbb esetben baktériumok okozzák, melyek vagy az orron, vagy a véren keresztül jutnak el a fülbe, de egyes esetekben egy megfázás szövődménye is lehet, ugyanis a szájban, a torokban és az orrban található kórokozók is könnyedén el tudnak jutni a fülbe. Ezeken kívül olyan betegségek során is kialakulhat, mint a skarlát, a kanyaró vagy az influenza.
A középfülgyulladás három típusa: vírusos, gennyes, krónikus. A vírusos esetén különféle vírusok okozzák a betegséget, így ennél a fajtánál nem hatásos az antibiotikum, azonban az orrcsepp és a gyulladáscsökkentők enyhülést hozhatnak. Gennyes középfülgyulladás esetén baktériumok okozzák a problémát, melyek az orrból, illetve a garatból jutnak el a fülbe. Ennél a típusnál már ajánlott lehet az antibiotikumok szedése. Nagyon ritka esetekben pedig kialakulhat a krónikus középfülgyulladás, amelynél a fülfolyás állandó vagy időszakosan visszatérő.
Középfülgyulladás gyerekek és kisbabák esetén
Leggyakrabban a 6 hónapos és a 6 év közötti gyermekek betegednek meg. Sajnos nem minden esetben derül ki azonnal, hogy a panaszokat a középfül gyulladása okozza, ugyanis náluk sokszor nem a betegség tipikus tünetei figyelhetőek meg. Kisbabák esetében például a nyugtalan alvás és a gyakoribb sírás jelezhetik a betegséget. Gyerekeknél legtöbbször vírusok okozzák a középfülgyulladást. Ilyen esetekben gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító készítmények szedése javasolt, természetesen csak orvos javaslatára, hiszen gyermekek esetében fokozottabban kell figyelni a gyógyszerek adagolására, továbbá egy szakember tudja csak megállapítani a gyulladás súlyosságát és pontos fajtáját. Amennyiben korán felismerjük a bajt, akkor a megfelelő kezelés mellett pár napon belül megszűnnek a panaszok, és gyermekünk ismét kicsattan az egészségtől.
Mi a teendő?
Amennyiben valamelyik tünetet tapasztaljuk, ajánlott egy orvos, pontosabban egy fül-orr-gégész felkeresése. Emellett nagyon fontos a pihenés, így a sportolást mellőzni kell, ellenkező esetben sokkal könnyebben elterjednek a szervezetünkben a kórokozók.
Az antibiotikumos kezelés nem minden esetben javasolt, hiszen gyakran napon belül magától elmúlik a betegség, ehhez azonban nyugalomra és sok pihenésre van szükség. Az antibiotikumok szedése mindössze akkor ajánlott, ha baktériumok okozzák a középfülgyulladást. A legtöbb esetben fájdalomcsillapítót és gyulladáscsökkentőt ír fel az orvos.
Fertőző a középfülgyulladás?
Mivel legtöbbször gyerekeket érint ez a betegség, a szülők egyik fő aggodalma, hogy fertőző-e vagy sem. A jó hír az, hogy amennyiben nem egy másik betegség kísérőjeként jelenik meg a középfülgyulladás, akkor nem fertőző, így a tesó nem kaphatja el. Ha azonban például egy légúti fertőzés kísérő betegsége, akkor nem kizárható a fertőzésveszély.