A hüvelyi folyás minden nő életének természetes része, és fontos szerepet játszik a hüvely egészségének megőrzésében. Normál esetben ez szagtalan, savas, fehér vagy áttetsző színű – amennyiben ezt tapasztaljuk a mindennapokban, nincs semmilyen teendőnk. Az egészséges hüvelyváladék szerepe, hogy fenntartsa a hüvelyflóra egyensúlyát azáltal, hogy gátolja a hüvelybe bejutó mikroorganizmusok elszaporodását. Azonban, ha a folyás mennyisége, színe, szaga vagy állaga megváltozik, az fertőzésre vagy egyéb egészségügyi problémára utalhat.
Cikkünkben részletesen bemutatjuk a hüvelyi folyás fajtáit, lehetséges okait, tüneteit, valamint a kezelés és a megelőzés lehetőségeit.
A hüvelyi folyás okai
A fent bemutatott normál hüvelyváladék tehát még nem ad okot aggodalomra, ilyenkor az intim területek pH-ja rendben van és a hüvelyflóra is optimális. Ugyanakkor a hüvelyben előforduló baktériumok összetételét és mennyiségét számos tényező befolyásolja hüvelyi folyást eredményezve – olykor egyéb kellemetlen tünetekhez társulva. Nézzük, mi minden válthatja ki a rendellenes folyást!
Kórokozók kerülnek a hüvelybe
A hüvelyen keresztül távozó menstruációs vér és a végbél közelsége is a fertőzések kialakulását segíti. A nemi életet élő nők hüvelye is folyamatosan ki van téve a fertőzésnek, hiszen a baktériumok a jó vérellátású, meleg környezetben könnyen szaporodnak. Gyakori a hüvelyfertőzés azoknál a nőknél, akik méhen belüli fogamzásgátló eszközt használnak, vagy gyakran váltogatják szexuális partnerüket.
A hüvelyi pH felborulása
A folyással járó hüvelyfertőzések gyakori oka a bakteriális vaginózis, amikor a hüvelyben élő és védelmet nyújtó Lactobacilusok helyett kórokozó baktériumok szaporodnak el. Ilyenkor az egészséges hüvelyflórát alkotó lactobacilusok eltűnnek, így emelkedik a hüvely pH-értéke, és azok a baktériumok, melyek normál esetben csak kis számban vannak jelen a hüvelyben, elszaporodnak. Tünetei közé tartozik a hüvelyfolyás felerősödése, kellemetlen szagú (halszagú), szürkésfehér színű váladék, mely gyakran viszkető, csípő, égető érzéssel is párosul.
A fertőzésnek ezt a fajtáját nem szabad félvállról venni, nagyon fontos a megfelelő kezelés, hiszen felfelé terjedve méhnyálkahártya-gyulladást, illetve kismedence-gyulladást okozhat.
Gombás fertőzés alakul ki
A hüvelygomba (candida) szintén gyakori okozója a hüvelyi folyásnak, ami ilyenkor fokozódó, fehér, túrószerű, általában nem bűzös váladék. Hosszabb ideje tartó fertőzés esetén erős viszketés és égő érzés is kísérő tünet lehet. Ez egy elsősorban nem nemi úton terjedő betegség, de előfordulhat, hogy fertőződik a partner, azonban ő tünetmentes marad – férfiaknál ritkán okoz panaszt a gombás fertőzés. Ilyenkor ügyelni kell arra, hogy a pingpong-effektust elkerüljük és gyógyult félként, partnerünk által ne fertőződjünk újra.
Szexuális úton terjedő fertőzések
Ilyen például a trichomoniasis, amely zöldes, habos folyást okozhat. Ebben az esetben mindenképpen ajánlott egy szakember felkeresése.
Hormonális változások
A menstruációs ciklus, terhesség vagy menopauza során bekövetkező hormonális ingadozások befolyásolhatják a hüvelyi folyás mennyiségét és állagát.
Egyéb általános tényezők
A hüvelyi pH-ra számos életmódbeli tényező is hatással lehet. Befolyásolhatja például a táplálkozás, valamint egyes intim mosakodók és hasonló készítmények. De a túl gyakori vagy túlzott tisztítás is negatív hatással lehet az intim egyensúlyra, csakúgy, mint az antibiotikumok hosszú távú szedése vagy az immunhiányos állapot.
Milyen rendellenes tüneteket tapasztalhatunk?
Az alábbiakban sorra vesszük, hogy milyen jelzéseket vehetünk észre, amikor felborul a női egyensúly – ezen belül is bemutatjuk a hüvelyi folyás fajtáit és azok kiváltó okait.
Vízszerű hüvelyi folyás
A vízszerű hüvelyi folyás gyakran teljesen normális jelenség, különösen a menstruációs ciklus bizonyos szakaszaiban, például az ovuláció idején vagy fizikai aktivitás, például sportolás után. Ha azonban a folyás hirtelen nagy mennyiségben jelentkezik, tartósan fennáll, vagy kellemetlen érzéssel, viszketéssel, esetleg fájdalommal társul, érdemes orvoshoz fordulni. Ilyen esetben a háttérben valamilyen hüvelyi fertőzés vagy akár magzatvízszivárgás is állhat, ha a nő terhes.
Sárga vagy sárgás hüvelyi folyás
A sárgás vagy egyenesen sárga hüvelyi folyás gyanúra adhat okot, különösen akkor, ha állaga sűrűbb, vagy kellemetlen szag kíséri. Az ilyen típusú váladék gyakran bakteriális fertőzés, például bakteriális vaginózis vagy szexuális úton terjedő fertőzések – például chlamydia, gonorrhoea – következménye lehet. Ha viszketés, égő érzés vagy fájdalom is társul hozzá, mindenképpen szükséges orvosi vizsgálat.
Barna hüvelyi folyás
A barna hüvelyi folyás gyakran a menstruáció előtt vagy után jelentkezik, és a méhből távozó, régebbi vér jelenlétére utal. Ez teljesen normális jelenség lehet, azonban ha ciklus közben vagy a menstruációtól független időpontban jelentkezik, akár hormonális problémák, petefészekciszták, endometriózis vagy méhnyak-elváltozások is állhatnak a háttérben. Tartós barna folyás esetén ajánlott egy nőgyógyászati kivizsgálás.
Zöld hüvelyi folyás
Mint említettük, a zöld hüvelyi folyás rendszerint fertőzés jele, különösen, ha habos állagú és kellemetlen szagú. Ilyen esetben gyakran a trichomoniasis nevű szexuális úton terjedő fertőzés okozza, amelyhez gyakran viszketés, égő érzés és fájdalmas vizelés is társul. A zöldes szín arra utal, hogy a szervezet gyulladásos választ ad a kórokozók jelenlétére.
Sűrű, fehér, túrószerű hüvelyi folyás
Ez a fajta folyás tipikus tünete a már szintén említett hüvelygombának. Hosszabb ideje fennálló fertőzés esetén erős viszketés és égő érzés is jelentkezhet.
Halszagú, szürkésfehér hüvelyi folyás
A kellemetlen, halszagú hüvelyi folyás általában a már részletezett bakteriális vaginózis egyik fő tünete. Ez a betegség is gyakran társulhat viszketéssel, égő érzéssel, valamint fájdalmas közösüléssel. A BV nem minősül klasszikus nemi úton terjedő betegségnek, azonban a hüvelyi pH megváltozásával összefüggésben alakul ki, például túlzott intimhigiéniai szokások vagy antibiotikum-kezelés következtében.
Hogyan lehet kezelni a hüvelyi folyást?
Amennyiben a hüvelyváladék állagában, színében változást észlel, minden esetben forduljon orvoshoz! A panaszok jellege, a folyás megjelenése, szaga, a hüvelyi pH megmérése, a hüvelyváladék mikroszkópos vizsgálata segíthet azonosítani a kórokozót. A kezelés nemcsak a kellemetlen tünetek megszüntetését, hanem a kórokozók elpusztítását, a hüvelyflóra, a hüvelyi pH és a hüvelynyálkahártya helyreállítását is jelenti.
Milyen szövődményei lehetnek a kezeletlen hüvelyi fertőzéseknek?
A kezeletlen hüvelyi fertőzések komoly szövődményekhez vezethetnek. A fertőzésnek ezt a fajtáját nem szabad félvállról venni: hangsúlyoztuk már, hogy nagyon fontos a megfelelő kezelés, hiszen felfelé terjedve méhnyálkahártya-gyulladást, illetve kismedence-gyulladást okozhatnak. Emellett növelhetik a szexuális úton terjedő fertőzések kockázatát és a terhesség alatti komplikációk esélyét.
Hogyan lehet megelőzni a hüvelyi fertőzéseket?
A megelőzés érdekében mi magunk is sokat tehetünk hüvelyflóránk védelméért. A mindennapokban fontos a megfelelő intim higiénia fenntartása, a túlzott tisztálkodás kerülése, a pamut alsónemű viselése és a biztonságos szexuális gyakorlatok betartása.
A hüvely savas kémhatásának fenntartása, a tejsavbaktériumok állományának biztosítására vagy növelésére pedig többféle készítmény is recept nélkül kapható. Fedezze fel ezeket a BENU kínálatában, akár online is: nálunk elérhetőek a legkülönbözőbb krémek, kúpok és tabletták is a hüvelyi folyás és más kellemetlen tünetek enyhítésére.