A hüvelygyulladás leggyakoribb tünete a kényelmetlen, viszkető érzés a hüvelyen belül és kívül, vizeletürítés közbeni égető érzés, szexuális együttlét alatt érzett fájdalom, továbbá a kiváltó októl függő, általában bőséges mennyiségű folyás. Az utóbbi jellege utal a hüvelygyulladást kiváltó kórokozóra is: gombás fertőzés esetén sűrű, szemcsésen sárgás vagy fehér, míg bakteriális fertőzések esetén zöldes vagy híg, fehér, esetleg szürkés színű. A szag is jellemző lehet: káposzta szag, hal szag, de lehet kissé édeskés vagy jellegtelen szagú is.
Ha hüvelygyulladásra gyanakszunk, forduljunk nőgyógyászhoz mielőbb, hiszen a kellemetlen tünetek megszüntetésén kívül a későbbi komplikációk elkerülése érdekében is fontos, hogy mielőbb kezeljük a problémát. Nőgyógyászunk számára a hüvelygyulladás megállapítása rutin feladat, a pontos kórokozó azonosítása pedig történhet kenet vételével, mikroszkópos vizsgálattal és/vagy tenyésztéssel.
A kórokozók fajtájától függően a kezelés történhet helyi hatású kenőcsökkel, hüvelykúppal, de szájon át szedhető készítményekre is szükség lehet. Egyes esetekben célszerű a hüvely fertőtlenítése, de szinte minden esetben javasolt a tejsavbacilus-flóra helyreállítása. Változókor miatt kialakult hüvelygyulladás esetében gyakori, hogy ösztrogént is alkalmaznak a kezelés során. A kezelés alatt a szexuális együttlétnél óvszer használata ajánlott a ping-pong effektus elkerülése érdekében. Ennek oka, hogy a kórokozó a férfiakat sokszor ugyan nem betegíti meg, de az újbóli együttlét alatt a női szervezet számára még a legyengült állapotban visszakerült kórokozó is problémát okozhat.
A hüvelygyulladás tartósan gyógyítható, azonban akár többször is visszatérhet. Ilyen esetben mindenképpen ajánlott a partner kivizsgálása, és ha szükséges, kezelése is.
2018. július 12.