Fáradtság? Ingerültség? Változó kedv?

Fáradtság? Ingerültség? Változó kedv?

Kapcsolódó tünetek:

Egy szédítő tempóban zakatoló világban a stressz sokunk számára életünk szinte állandó kísérőjévé vált. Ezt a történetet sajnos mindannyian jól ismerjük. Azon kapjuk magunkat, hogy kétségbeesetten görgetjük az internetet, és keressük a módját, hogyan küzdjük le az életünket uraló stressztüneteket. Mindennap annyiszor halljuk: "Csak stresszesnek érzem magam.", hogy már hozzászoktunk, sőt szinte az élet normális részének tekintjük.

Melyek a stressz fizikai jelei?

A stressz mellékhatásai a szervezetünk egészében jelentkezhetnek[1]. A stressz néhány gyakori fizikai tünete:

  • Izomfeszültség: feszültséget vagy fájdalmat érezhetsz az izmaidban, különösen a nyakban, a vállban és a hátban.
  • Fáradtság: gyakori fáradtságérzet és energiahiány, ha stressznek vagy kitéve.
  • Fejfájás: a stressz fejfájást válthat ki, beleértve a tenziós fejfájást és a migrént is.
  • Emésztési problémák: a stressz hatással lehet az emésztőrendszerre, ami gyomorfájáshoz, hányingerhez és hasmenéshez vezethet.
  • Álmatlanság: fáradtsághoz és ingerlékenységhez vezethet.

Néhány mentális stressztünet

A stressz számos forrásból eredhet, többek között a munkából, a kapcsolatokból és a pénzügyi problémákból. Íme a stressz néhány lehetséges mentális hatása:

  • Memóriaproblémák: a stressz a memóriára is hatással lehet, így nehezebben emlékszünk részletekre vagy nehezen idézzük fel az információkat.
  • Gyenge koncentráció: stresszhelyzetben nehéz lehet a feladatokra koncentrálni vagy döntéseket hozni[2].
  • Szorongás: a stressz gyakran idegességgel vagy szorongással jár együtt. Olyan dolgok miatt is aggódhatunk, amelyek normális esetben nem okoznának problémát, vagy úgy érezhetjük, hogy túlterhelődünk a mindennapi feladatok súlyától.
  • Depresszió: a hosszan tartó stressz szomorúsághoz, kilátástalansághoz és alacsony önbecsüléshez vezethet.
  • Ingerlékenység: a stressz ingerlékenyebbé tehet, ami gyakran konfliktusokhoz vezethet a családban és a munkahelyen egyaránt[3].

Hogyan kezeljük a stressz tüneteit?

A stressz az élet elkerülhetetlen része. Bár lehetetlen teljesen kiküszöbölni, sokféleképpen kezelhető. A stressz gyakori okai közé tartozhat, ha nagy nyomás alatt vagyunk, ha életünkben jelentős változásokkal kell szembenéznünk, ha úgy érezzük, hogy nem tudjuk irányítani a dolgokat, vagy ha bizonytalan időszakon megyünk keresztül[4].

Függetlenül attól, hogy mi a stressz oka, nagyon fontos, hogy vigyázz magadra, és figyelj a tünetekre! Íme néhány módszer, amely segíthet:

  • Mozogj!

A testmozgás kiváló mind a stressz, mind a stressztünetek csökkentésére. A fizikai aktivitás endorfinokat szabadít fel, amelyek természetes hangulatjavítók, így segíthetnek a szorongás és a depresszió enyhítésében[5].

  • Aludj!

Az alvás létfontosságú a fizikai és mentális egészségünk szempontjából. A stressz leküzdésének legjobb módja az elegendő alvás. Alvási rend kialakításával, nyugodt környezet megteremtésével segíthetjük a pihenés mennyiségét és minőségét[6].

  • Építsd be a magnéziumot a napi rutinba!

Amikor stresszt élünk át, szervezetünk a szokásosnál több magnéziumot használ fel, ami hiányhoz vezethet, és súlyosbíthatja a stressztüneteket.

Magnéziumhiány

A magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag az emberi szervezet számára, mégis gyakran megfeledkezünk a szerepéről. Sokan nem is sejtik, hogy a fáradtság, stressz, ingerlékenység vagy alvási nehezíségek hátterében magneziumhiány állhat.

Az egészségügyi szakember ajánlhat magnéziumkészítményt a magnéziumbevitel javítása érdekében. Ha ilyen készítmények szedését fontolgatod, fontos az is, hogy jó minőségű, a szervezetben könnyen felszívódó, így hatékonyan hasznosuló terméket válassz. Ilyenek a Magne B6 termékei, amelyek jól felszívódó, szerves magnéziumsót és a felszívódást elősegítő B6 vitamint tartalmaznak.

Ha magnéziumhiányban szenvedsz, a Magne B6 beillesztése a napi rutinba megemeli a magnéziumszintet, így csökkenti a stressztüneteket[7], miközben a magnéziumpótlás az egész szervezetedre jótékony hatással van. Nagyon fontos, hogy vigyázz magadra, és fordulj szakemberhez, ha a stressztünetek nyomasztóvá válnak, vagy zavarnak a mindennapi életben.

Tudtad?

  • A magnézium nem rendelkezik könnyen és gyorsan mozgósítható szervezetbeni tartalékokkal.

Ezért: a magnéziumot rendszeresen kell fogyasztani, hogy a hiányállapota megelőzhető legyen.[8]

  • Magnéziumpótlásra magas arányban hasznosuló magnéziumsót érdemes választani.

A Magne B6 bevont tablettában egy szerves magnéziumsó, magnézium-laktát formájában található meg a magnézium. Ennek a szerves magnéziumsónak a biohasznosíthatósága kiemelkedően jónak minősül – egyéb, szerves magnéziumsókkal való összehasonlításban is.[9][10]

  • A magnézium mellett adagolt B6-vitamin segíti a magnézium felszívódását.

B6-vitaminnal akár 38%-kal jobban csökkenti a stresszt, mint az önmagában adott magnézium.

 

Támogatott tartalom: OPELLA HEALTHCARE COMMERCIAL KFT. – 1138 Budapest, Váci út 133. „E” épület 3. emelet – Telefon: (+36 1) 505 0050

Gyógyszer- és egyéb termékinformáció: (+36 1) 505 0055 – Web: www.sanofi.hu

A Magne B6 bevont tabletta és a Magne B6 Forte filmtabletta vény nélkül kapható gyógyszerek. Javallat: magnéziumhiány kezelésére.

A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

MAT-HU-2500075 (2025.01.20.)

 

[1] Chu et al. ‘Physiology, Stress Reaction’. Last updated 12 September 2022. Accessed 6 March 2023. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541120/

[2] Lincolnshire Partnership NHS Foundation Trust. ‘What is stress and how do we cope with it?’. Last updated 12 April 2021. Accessed 6 March 2023. Available from: https://www.lpft.nhs.uk/steps2change/stress-month

[3] Mind UK. ‘Signs and symptoms of stress’. Last updated March 2022. Accessed 6 March 2023. Available from: https://www.mind.org.uk/information-support/types-of-mental-health-problems/stress/signs-and-symptoms-of-stress/

[4] Mind UK. ‘What is stress?’. Last updated March 2022. Accessed 6 March 2023. Available from: https://www.mind.org.uk/information-support/types-of-mental-health-problems/stress/what-is-stress/

[5] Harvard Health. ‘Top ways to reduce daily stress’. Last updated 1 March 2022. Accessed 6 March 2023. Available from: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/top-ways-to-reduce-daily-stress

[6] Harvard Health. ‘Top ways to reduce daily stress’. Last updated 1 March 2022. Accessed 6 March 2023. Available from: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/top-ways-to-reduce-daily-stress

[7] Pickering et al. ‘Magnesium Status and Stress: The Vicious Circle Concept Revisited’. Published 28 November 2020. Accessed 6 March 2023. DOI: 10.3390/nu12123672

[8] Jahnen-Dechent W et al. Clin Kidney J. 2012;5(1)3-14

[9] Alkalmazási előírás, Magne B6 bevont tabletta

[10] Ranade VV et al. Am J Ther. 2001;8:245-57

2025. február 1.