Elmulasztása
Sok olyan tippet kapunk csuklás esetén, melyek csak szokások, ám nem működnek. Ami viszont valóban hasznos lehet, az az, ha néhány légzési ciklust kihagyunk, és a levegőt benntartjuk, vagy papírzacskóba lélegzünk. Ez azért működik, mert a magasabb vér-szén-dioxid-érték gátolja a rekesz aktivitását. Jó lehet még a gyors vízivás, vagy jégdarab, esetleg száraz kenyérdarab lenyelése, illetve a térdek mellkashoz szorítása. Utóbbi a rekeszizmot ingerli. A megijesztés pedig azért válik be, mert a csuklás ritmusától eltérő fázisban vált ki belégzést.Betegségekre is utalhat
Ha a csuklás kifejezetten sokáig, akár napokig tart, vagy gyakran visszatér, érdemes kivizsgáltatni azt, mi lehet az oka. Mert a csuklás jelezheti az idegeket ingerlő elváltozásokat és betegségeket, mint a tüdőgyulladás, mellhártyagyulladás, reflux, nyelőcsőfekély, szívburokgyulladás, szívinfarktus. De lehet a háttérben májbetegség, epegyulladás, hasnyálmirigy-gyulladás is, vagy akár a rekeszizom-környékén elhelyezkedő daganat is.
Csuklást előidézhetnek még az idegrendszer különféle megbetegedései is, de okozhatja megváltozott vérösszetétel is, amit például alkoholizmus, veseelégtelenség, cukorbetegség vált ki.
Ha a vizsgálatok az előbbieket nem magyarázzák, gyanakodhatunk pszichés eredetű okokra is.
2017. október 18.